تماس با مدیر
سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰


قدیمی ترین پروتز جهان +عکس

قدیمی ترین پروتز جهان +عکس

نتایج بررسی محققان دانشگاه منچستر بر روی دو انگشت شست مصنوعی نشان می‌دهد كه این دو نمونه قدیمی ترین پروتزهای ساخته شده بشر هستند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نخستین انگشت شست مصنوعی متعلق به 950 تا 710 سال قبل از میلاد از جنس چوب و چرم در مقبره زن مومیایی باستانی در نزدیكی «لكسور» مصر كشف شده بود.
دومین انگشت شست نیز كه «گرویل چستر» نامیده می‌شود، متعلق به 600 سال قبل از میلاد بوده و از «كارتوناژ» (نوعی كاغذ تهیه شده از پارچه كتان، چسب و گچ) ساخته شده است.

نمونه های دیگری از اندام مصنوعی در مقبره های مصر باستان كشف شده اند، اما ویژگی طراحی خاص آنها نشان می دهد كه دارای عملكرد مناسب برای افراد نبوده اند.
با این حال در هر دو نمونه انگشت شست مصنوعی علائمی از سایش دیده می شود و با توجه به ویژگی های طراحی، محققان تأكید می كنند كه این دو نمونه تنها یك وسیله اضافی و تزئینی نبوده و در حقیقت توان راه رفتن را به صاحبان خود بازگردانده اند.
دكتر «جكی فینچ» از متخصصان زیست پزشكی مصرشناسی دانشگاه منچستر با ساخت دو نمونه كپی از روی نمونه انگشت شست مصر باستان، نحوه عملكرد آنها بر روی دو داوطلب كه انگشت شست پای راست خود را از دست داده بودند، مورد بررسی قرار داد.

از دواطلبان خواسته شد كه مسافت 10 متری را بصورت پای برهنه، با كفش عادی، با انگشت شست مصنوعی به همراه / بدون نوعی صندل چرمی مدل مصر باستان طی كنند و در این زمان 10 دوربین مخصوص نحوه راه رفتن آنها را بدقت مورد ارزیابی قرار داده و با الگوی راه رفتن پای چپ مقایسه می كردند.
نتایج بدست آمده نشان می دهد كه هر دو داوطلب پس از پوشیده انگشت شست مصنوعی براحتی قادر به راه رفتن بودند و در زمان استفاده از پروتز به همراه صندل چرمی، كیفیت راه رفتن در نفر اول تا 87 درصد و در نفر دوم تا 63 درصد بهبود پیدا می كند.
نتایج این تحقیق كه در مجله Prosthetics and Orthotics منتشر شده است، موید این نكته است كه قدیمی ترین پروتزهای ساخته شده توسط بشر متعلق به مصر باستان بوده است.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019