تماس با مدیر
شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰


علت سوزش واژن بعد ازنزدیکی با همسر

علت سوزش واژن بعد ازنزدیکی با همسر

سوزش واژن

علت سوزش واژن بعد ازنزدیکی با همسر

مشکلات مختلف واژن مي‌تواند موجب سوزش و خارش آن شود، مخصوصاً بسياري از عفونت‌ها که البته همه آنها با رابطه‌ جنسي در ارتباط نيستند. در زير به برخي از اين مشکلات اشاره مي‌کنيم:

سوال: اگر بعد از رابطه ‌جنسي دچار سوزش و خارش در ناحيه واژن مي‌شوم، يعني چه مشکلي دارم؟
پاسخ: ازآنجاکه اين علائم تاثيرات طبيعي رابطه‌ جنسي نيستند، مي‌توانند نشانه اين باشد که مشکلي در ناحيه واژن شما وجود دارد.

مشکلات مختلف واژن مي‌تواند موجب سوزش و خارش آن شود، مخصوصاً بسياري از عفونت‌ها که البته همه آنها با رابطه‌ جنسي در ارتباط نيستند. در زير به برخي از اين مشکلات اشاره مي‌کنيم:

• عفونت قارچي: خارش و سوزش دو نشانه از نشانه‌ هاي بسيار زياد عفونت قارچي هستند که کانديدياز نيز ناميده مي‌شود و بسيار متداول است. علائم ديگر عبارتند از ترشحات غليظ و سفيد رنگ کشک مانند و تورم لب‌هاي واژن. عفونت قارچي گاهي ممکن است از طريق رابطه‌ جنسي سرايت کند، اما نه هميشه، زيرا دخترهايي که رابطه‌ جنسي ندارند هم ممکن است دچار عفونت قارچي شوند. اگر تصور مي‌کنيد دچار عفونت قارچي شده‌ايد اما تابحال اين مشکل را نداشته‌ايد، حتماً به پزشک مراجعه کنيد. آنهايي که مکرراً دچار عفونت قارچي مي‌شوند از داروهاي بدون نسخه موجود در داروخانه‌ها که کرم‌هاي ضدقارچ هستند يا از درمان‌‌هاي شياف واژن استفاده مي‌کنند.

• تريکوموناسيس: يک انگل تک‌سلولي که مي‌تواند در غده پروستات مردها نيز زندگي کند مي‌تواند موجب بروز ترشحات کف ‌مانند زرد-سبز رنگ و همچنين خارش شود. اين مشکل با داروهاي بدون نسخه قابل درمان نيست و نياز است به پزشک مراجعه کنيد.

• واژينيت: به معناي التهاب واژن است. واژينيت درنتيجه رابطه‌ جنسي يا هر عامل ديگري که توازن عادي واژن را که حاوي باکتري‌هايي که به تميز کردن واژن و حفظ رطوبت عادي آن کمک مي‌کند، اخلال ايجاد مي‌کند.

• سوزش واژن: عوامل مربوط به رابطه‌ جنسي که ممکن است موجب سوزش و خارش واژن شوند شامل استفاده از کرم‌ها و ژل‌هاي اسپرم‌کش يا ساير وسايل جلوگيري از بارداري است. همچنين خانم‌هاي يائسه، که سطح پايين استروژن در بدنشان گاهي موجب خشک شدن رطوبت واژن‌شان مي‌شود، رابطه‌ جنسي برايشان ناراحت‌کننده خواهد بود. کرم‌هاي واژن که بدون نسخه از داروخانه قابل تهيه هستند و مي‌توانند رطوبت واژن را حين رابطه‌ جنسي افزايش دهند، براي اين مشکل مفيد هستند.

• واکنش‌هاي حساسيتي: اين مشکل که نسبت به عفونت تداول کمتري دارد نيز مي‌تواند موجب خارش و سوزش واژن بعد از رابطه‌ جنسي شود. خانم‌ها ممکن است گاهي نسبت به مايع مني مرد آلرژي داشته باشند که برحسب پروتئين‌هاي موجود در هر مايع مني، ممکن است نسبت به هر شريک‌ جنسي متفاوت باشد. تشخيص آلرژي‌هاي مايع‌ مني بخاطر علائم بسيار شخصي که دارند و ممکن است خانم‌ها با پزشک خود درميان نگذارند، بسيار دشوار است. بعد از تشخيص عفونت، خانم‌هايي که متوجه مي‌شوند دچار آلرژي به مايع‌ مني هستند، ممکن است از همسر خود درخواست کنند که از کاندوم استفاده کند. اگر بعد از استفاده از کاندوم علائم قبلي از بين رفت، احتمالاً مشکل حساسيت بوده است.

خودِ کاندوم نيز ممکن است موجب خارش و سوزش واژن در خانم‌هايي شود که به لاتکس، پلاستيکي که براي ساخت کاندوم‌ها استفاده مي‌شود، حساسيت داشته باشند. افراديکه به لاتکس حساسيت دارند، معمولاً با قرار گرفتن در معرض آن پي به حساسيت خود مي‌برند. ازآنجاکه حساسيت به لاتکس مسئله‌اي کاملاً جدي است، که حتي ممکن است علائم کشنده و بسيار پرخطري مثل ايجاد مشکل تنفسي داشته باشد، به خانم‌هايي که اين مشکل را دارند توصيه مي‌شود از کاندوم‌هاي بدون لاتکس يا وسايل جلوگيري ديگر استفاده کنند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019