تماس با مدیر
جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰


عایق الاستومری ایرانی و خارجی تفاوت چندانی ندارد / رییس اتحادیه مشاوران املاک استان

عایق الاستومری ایرانی و خارجی تفاوت چندانی ندارد / رییس اتحادیه مشاوران املاک استان

 

رییس اتحادیه مشاوران املاک در نشست خبری خود در مورد عایق الاستومری صحبت کرد. وی در سخنان خود به این نکته که استفاده از عایق الاستومری ایرانی یا خارجی تفاوت های چندانی با هم ندارد اشاره کرد. وی در مورد لزوم استفاده از عایق الاستوری در انواع ساختمان ها، لوله ها و صنعت گفت: در حال حاضر که کره زمین به سمت گرم شدن پیش میرود و لایه ازن نیز در معرض خطر قرار دارد باید بکوشیم تا با استفاده از امکانات جایگزین سهم کوچکی در راه محافظت از کره زمین داشته باشیم.

وی ادامه داد: عایق الاستومری که امروزه مورد توجه بسیاری از سازندگان ساختمانی مختلف قرار گرفته است دارای مزیت های مهمی است که بطور کلی اگر بخواهم توضیح دهم باید بگویم که این عایق ها دارای وزنی بسیار سبک می باشند که موجب حمل و همچنین نصب آسان آن ها گردیده است. وی گفت: این عایق ها به لحاظ ساختار مناسبی که دارند از نفوذ و بیرون رفت گرما و حرارت جلوگیری می کنند و باعث می شوند که هدررفت انرژی نداشته باشیم. همچنین عایق الاستومری در مقابل حریق و آتش سوزی مقاومت بسیار زیادی دارد و باعث می شود که فضای ما دارای ایمنی بیشتری نسبت به قبل باشد.

وی در مورد انواع عایق های الاستومری توضیحاتی داد و گفت: عایق الاستومری دارای انواعی مانند عایق الاستومری لوله و عایق الاستومری رولی می باشد که هرکدام دارای مزایایی هستند و در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. وی توضیحات خود در مورد انواع عایق لوله را اینگونه شروع کرد: عایق لوله برای انواع لوله های مختلف کاربرد دارد. عایق لوله در لوله های آب گرم از هدر رفت حرارت و انرژی گرمایی جلوگیری می کند و در لوله های آب سرد نیز از یخ زدگی لوله جلوگیری می کند. همچنین عایق لوله دارای روکش های مختلفی هم می باشد. یکی از انواع روکش هایی که برای عایق لوله وجود دارد روکش آلومینیوم است. از انواع دیگر روکش های عایق لوله می توان به روکش پروتکت بلک و روکش سیلور اشاره کرد. وی در مورد کاربرد این عایق ها گفت: عایق لوله ساده برای استفاده در فضاهای بسته بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و عایق های روکش دار برای استفاده در فضاهای باز که نیازمند محافظت بیشتری هستند مورد استفاده قرار می گیرد. عایق روکش دار لوله ای موجب می شود که لوله ها در مقابل زنگ زدگی محافظت شوند و همچنین از کپک زدگی یا صدمه های فیزیکی دیگر در امان باشند.

وی ادامه داد: عایق های رولی نیز دارای ضخامت های مختلفی می باشند که این ضخامت ها با توجه به لوله ها و معیارهای مختلف انتخاب می شوند. عایق رولی نیز همانند عایق لوله ای دارای روکش های مختلفی می باشد. یکی از روکش های عایق رولی روکش آلومینیوم است که بدلیل ساختار پلی استری که در آن بکار رفته موجب محافظت از لوله در مقابل نور خورشید و اشعه های مضر می شود.

او سخنان خود را در مورد انواع دیگر عایق الاستومری یعنی فوم الاستومری ادامه داد و افزود: از انواع دیگر این عایق ها می توان به فوم الاستومری توجه کرد. فوم الاستومری و کاربرد آن به دلیل وزن بسیار سبکی که دارد نیز بسیار بیش از پیش مورد توجه سازندگان مختلف قرار گرفته است. به دلیل کاربری بسیار ساده فوم الاستومری بسیاری از مهندسان و مشاورین پروژه های ساختمان سازی استفاده از این فوم الاستومری را در ساختمان ها و برج های خود در دستور کار قرار داده اند. فوم الاستومری انعطاف پذریری بسیار بالایی دارد که می توان آن را در انواع سطوح و لوله ها چسباند و از هدر رفت انرژی جلوگیری کرد. فوم الاستومری همچنین دارای ابعاد و ضخامت های مختلفی است. معمولا این ضخامت ها را بر اساس ساختمان و نوع طراحی ساختمانی و همچنین شرایط آب و هوایی و جوی انتخاب می کنند. برای لوله ها نیز با دقت و توجه به اینکه لوله ها داخلی هستند یا خارجی و در مقابل چه عواملی باید محافظت شوند انواع فوم الاستومری و عایق مناسب انتخاب می شود.

وی با اشاره به این مورد که امروزه بیشتر از گذشته استفاده از عایق لوله ای متداول شده است گفت: عایق لوله ای و عایق الاستومری لوله ای خارجی و ایرانی که تفاوت های زیادی با هم ندارند برای استفاده و محافظت لوله های مختلف بسیار توصیه می شود. زیرا هم با توجه به روکش هایی که این عایق دارند و انواعی که مخصوص فضای باز هستند از کپک زدگی و قارچ خوردگی در لوله هایی که در معرض رطوبت هوا قرار دارند جلوگیری می کنند. همچنین در مقابل لوله هایی که به دلیل شرایط جوی در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته اند با روکش های آلومینیومی و روکش هایی دیگر نظیر سیلور و پروتکت بلک محافظت می شود.

رییس اتحادیه گفت خوشبختانه با توجه به مسیری که کل دنیا در جریان ذخیره کردن انرژی های احیا نشدنی در پیش گرفته است توجه به این نکته را می توان مد نظر قرار داد که در کشور ما هم تقاضا روز به روز برای استفاده از انواع عایق ها که یکی از پر مصرف ترین آن ها عایق الاستومری  و فوم الاستومری است بیشتر می شود. وی به عنوان سخن پایانی خود گفت: عایق الاستومری یکی از پرمصرف ترین لوازم مصرفی در صنعت ساختمانی و پروژه های بزرگ در دنیا می باشد که در تمام این پروژه ها پای ثابت لوازم مورد نیاز می باشد و استفاده از آن در کشورهای خارجی بسیار جا افتاده و متداول شده است و به این صورت نیاز به مصرف سوخت و انرژی کمتری حس می شود. وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک همچنان که این تقاضاها در کشور ما نیز روندی رو به رشد دارند به طور کلی جایگزین سوخت ها و انرژی هایی که جبران کردن و جایگزین کردن آن ها هزینه های زیادی در بر دارند، بشود.

 

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019