تماس با مدیر
دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰


زندگی موفق شهرام شکوهی و همسرش+عکس

زندگی موفق شهرام شکوهی و همسرش+عکس

شهرام شكوهي از خوانندگان تازه‌وارد دنياي حرفه‌اي موسيقي است كه تقريبا يك سال از انتشار آلبوم اولش مي‌گذرد اما زندگي مشترك او نزديك 6 سال است كه شروع شده و حضور دختر كوچولوي آنها به نام ملودي، گرمي اين زندگي را بيشتر كرده است. گپي مختصر با شهرام شكوهي و همسرش، دلارام داشتيم تا رازهاي يك زندگي زناشويي موفق را از قول اين زوج بشنويم. دلارام، همسر شهرام متولد سال 59 است و ملودي دختر 4ساله‌اي است كه حاصل اين زندگي مشترك است.

شهرام: وجود ملودي در زندگي واقعا به من انگيزه داد. وقتي شما خانواده داريد و مسئوليت آنها بر‌عهده شماست هر كاري كه انجام مي‌دهيد براي خوشبختي آنهاست؛ اگر من آدم مجردي باشم كه هيچ هدفي در زندگي نداشته باشم، ممكن است به جاي اينكه يك مسير حساب شده را طي كنم، خيلي دلبخواهي كار ‌كنم؛ بنابراين داشتن خانواده باعث مي‌شود منسجم‌تر كار كنيد؛ اين همان هنرمند متعهد است. وقتي شما نگران بچه خودتان باشيد كه گرفتار فلان آفت نشود، خب طبيعتا اين نگراني فردا براي همسايه شما هم به وجود مي‌آيد؛ در يك جمله: اگر براي خانواده خودت نگراني داشته باشي براي همه افراد جامعه هم  نگراني.
مردها بي‌انصاف هستند:
دلارام: مردها كلا بي‌انصاف هستند و هرقدر كه به آنها كمك كنيد باز هم به نظرشان شما كم‌كاري كرده‌ايد. هرقدر هم از خودگذشتگي كنيد باز هم توقع مردها بيشتر است؛ البته من اين را در مورد شهرام نمي‌گويم چون اصلا چنين آدمي نيست و هميشه قدردان بوده اما من هميشه از خيلي چيزها كه مربوط به خودم مي‌شده، گذشتم تا كمك حال شهرام باشم و خيلي از مواقع به دليل اينكه درگير بوده از خيلي تفريحاتي كه دوست داشتم با هم داشته باشيم گذشتم و با روي خوش با اين قبيل مسائل برخورد كردم تا فشار كمتري به شهرام وارد شود و بتواند در كارش پيشرفت كند؛ مثلا در غذا درست كردن بايد احتياط كنم و از ادويه‌جات و غذاهاي سرخ‌شده استفاده نكنم تا به حنجره‌اش آسيبي وارد نشود؛ هرچند كه خيلي قدرشناس است اما فكر مي‌كنم يك جاهايي مي‌توانسته منصف‌تر باشد. البته بي‌انصافي هم نمي‌شود گفت چون به‌نوعي، خصلت آقايان است كه متوقع هستند.
  ماجراي چاي روز خواستگاري
دلارام: شهرام خيلي چاي‌خور است و من هم با فلسفه چاي ريختن روز خواستگاري مشكل دارم. روز خواستگاري وقتي قرار بود چاي بياورم به مادرم گفته بودم كه چاي را در آشپزخانه در استكان‌ها بريزد و آماده كند. بعد از چند دقيقه من به آشپزخانه رفتم و چاي را آوردم و همه چيز طبق برنامه‌ پيش رفت و چون آن موقع‌ها نمي‌دانستم كه شهرام خيلي چاي‌ دوست دارد، فكر نمي‌كردم چند دقيقه بعد دوباره چاي بخواهد. وقتي شهرام دوباره چاي خواست، به آشپزخانه رفتم و ديدم زير كتري خاموش است و از همان چاي كه يخ كرده بود، يك استكان ريختم و براي شهرام آوردم و با نگاه منظورم را به او رساندم كه در جمع به روي خودش نياورد چاي يخ كرده و شهرام خيلي خوب فيلم بازي كرد و طوري چاي را خورد كه كسي متوجه نشد!
  موفقيت در موسيقي با همراهي همسر
شهرام: بدون وجود دلارام ادامه فعاليت در زمينه موسيقي براي من امكان‌پذير نيست. چون موسيقي اصلا كاری معمولي نيست؛ هم از نظر بازخوردهايي كه در محيط بيرون از خانه وجود دارد كه معمولا در روابط خانوادگي مشكل ايجاد مي‌كند و هم نوع كار. به عنوان مثال يكي از مواردي كه در گذشته دلارام با آن مشكل داشت ساعت كاري من بود. چون كار موسيقي تازه از ساعت 9 شب شروع مي‌شود و تا 6 صبح ادامه دارد و مثل يك كار اداري نيست كه ساعت كار مشخصي داشته باشد. ممكن است كسي كه در اين زمينه فعاليت مي‌كند يك ماه كامل در خانه باشد اما 2 ماه اصلا نتواند به خانه بيايد. به هر حال اين اتفاقات وجود دارد؛ مثلا در روند توليد آلبوم علاوه بر اينكه حضور فيزيكي نداري، حتي مواقعي هم كه هستي، درگيري فكري داري و اينجا خانواده بايد تحمل كند.
دلارام: رابطه ما به دليل اعتمادي كه در آن وجود دارد خيلي كم دچار مشكل مي‌شود چون رابطه من و شهرام مثل رابطه 2 دوست صميمي است و اگر جايي مشكلي پيش بيايد با هم صحبت كرده و مشكل را حل مي‌كنيم.
   کار مشکلزا نيست
دلارام: به نظر من در زندگي مشترك شهرت خيلي اهميت ندارد چون بستگي به ذات آدم دارد كه در زندگي چه رفتار و اخلاقي داشته باشد. وقتي كسي تعهد دارد، ديگر شهرت داشتن يا نداشتن خيلي نمي‌تواند در نحوه زندگي او تاثيري داشته باشد اما بالاخره يكسري مشكلات خواه‌ناخواه وجود دارد كه خوشبختانه تا به امروز توانسته‌ايم آن را مديريت كنيم.
  مشکل از خانمهاست يا آقايان؟
شهرام: اعتماد نداشتن، اصولا مشكل خانم‌هاست. بيشتر خانم‌ها هستند كه اعتماد ندارند اما من هميشه به دلارام اعتماد داشته‌ام.
دلارام: اتفاقا من با اين حرف مخالفم چون آقايان كارهايي مي‌كنند كه باعث مي‌شود خانم‌‌ها بدبين شوند و اصولا خانم‌ها از اول اينطوري نبودند. اگر مشكلي وجود داشته باشد كه زن و شوهر، يك مقدار نسبت به هم بدبين شوند مطمئنا يكي از طرفين بايد كوتاه بيايد تا مشكل حل شود اما در مورد رابطه ما خوشبختانه چنين مشكلاتي تا به حال نداشته‌ايم. مسلما در هر زندگي يك مقدار بالا و پايين وجود دارد اما در همان اوايل در مورد اين موضوعات صحبت كرديم چون به هر حال در اوايل زندگي مشترك شناخت كافي نسبت به هم نداشتيم؛ بنابراين سعي كرديم مسائل را بين خودمان حل كنيم هرچند كه در اوايل، فعاليت‌هاي هنري شهرام به شدت امروز نبود؛ بعد از اينكه كمي زمان گذشت و فعاليت‌هاي شهرام حرفه‌اي شد، خب بالطبع مشكلات جديدي به وجود آمد كه تعدادي از آنها حل شد اما بعضي از آنها روي هم ماند و تلنبار شد اما خب يك اتفاق همه چيز را تغيير  داد و مسير زندگي ما عوض و اعتماد بين ما صد درصد شد.
   قوانين توافقي
دلارام: قبل از ازدواج شهرام از من پرسيد كه با شغلش مشكلي دارم يا نه و من هم گفتم نه، چون فكر نمي‌كردم كه دايره اين كار وسعت پيدا كند و اوايل يك مقدار هم مخالفت مي‌كردم و خيلي تمايل نداشتم كه به صورت حرفه‌اي وارد اين كار شود اما هرچه فكر كردم، ديدم با اين طرز فكر دارم جلوي علاقه و رشد شهرام را مي‌گيرم. وقتي اينقدر در اين زمينه استعداد دارد به خودم اجازه ندادم كه اين حق را از او بگيرم؛ بنابراين يكسري قوانين بين خودمان گذاشتيم كه تا وقتي طبق اين قوانين پيش برويم مشكلي پيش نخواهد آمد. اين قوانين راجع به رفت‌وآمدها، ساعت‌هاي كار و… كه به صورت توافقي بود و قسمت عمده‌اي از مشكلات ما را حل كرده است.
شك از كجا شروع مي‌شود؟
شهرام: راستش را بخواهيد من تا به حال به شك كردن فكر نكردم و كلا آدمي هستم كه اعتماد كردن را دوست دارم و به نظرم هيچ‌كس دزد نيست مگر اينكه خلافش ثابت شود و خودم هم به دنبال اين نمي‌روم كه خلافش به من ثابت شود. هرچند بارها پيش آمده كه اشخاصي بوده‌اند كه از اعتماد من سوءاستفاده كنند. در چنين شرايطي تنها كاري كه مي‌كنم اين است كه آن شخص را به طور كامل كنار مي‌گذارم و ارتباطم را با او محدود مي‌‌كنم. به نظر من اصلا آدم بد وجود ندارد؛ حتي كساني كه همه مي‌‌گويند آدم بدي هستند، باز هم مي‌تواني در آنها جنبه‌هاي مثبت پيدا كني چون ذات همه آدم‌ها خوب است و همه ذات‌شان را از خداوند گرفته‌اند؛ بنابراين به نظرم آدم بدذات وجود ندارد و شرايط محيط و تربيت خانوادگي است كه روي آدم تاثير مي‌گذارد.
هركسي را بهر كاري ساختند
شهرام:  اعتقاد دارم كه هركسي براي كاري به دنيا مي‌آيد. من قبل از موسيقي خيلي چيزها و كارها را امتحان كردم؛ هرچند كه در آن زمان هم موسيقي را به صورت تفريحي دنبال مي‌كردم اما هيچ‌كدام از آن كارها براي من ساخته نشده بود و اين كار خوشبختانه تاثير بدي روي زندگي خصوصي من نداشته است؛ به خصوص اينكه در حال حاضر خيلي‌ها من را به قيافه نمي‌شناسند.
  زندگي مجردي آرامش ندارد
شهرام: هركسي در مرحله‌اي در زندگي نياز پيدا مي‌‌كند كه ازدواج كند ولي خب، بعضي از تبعات قبل از شهرت باعث مي‌شود از ازدواج كردن فاصله بگيريد يا گاهي آنقدر مشكلات‌تان زياد مي‌شود كه باعث مي‌شود تصميم بگيريد آدم ديگري را درگير مشكلات‌تان نكنيد. در كار ما بحث آرامش خيلي مهم است و بايد آرامش فكري داشته باشي تا بتواني روي كارت تمركز كني و كار خوبي ارائه دهي. معمولا زندگي‌هاي مجردي فاقد اين آرامش است. اثر يك هنرمند درحقيقت آينه‌اي از زندگي و محيط اطراف و خانواده اوست؛ بنابراين اگر يك اثر هنري خوب و دلنشين است، مطمئن باشيد از محيط شكل گرفته كه آن هم خوب و دلنشين بوده و بالعكس اگر از يك زندگي پرتلاطم و پردردسر شكل گرفته بود مطمئنا اثر خوبي روي بيننده يا شنونده نمي‌‌گذاشت.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019