تماس با مدیر
پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰


تصویب نشدن افزایش تعداد تیم های جام جهانی

تصویب نشدن افزایش تعداد تیم های جام جهانی

افزایش تعداد تیم های جام جهانی تصویب نشد

 

کمیته اجرایی فیفا افزایش تعداد تیم های جام جهانی از سال ۲۰۲۶ به ۴۰ تیم را تصویب نکرد.

شرکت ۳۲ تیم تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قطعی شده است و در این بین نامزدهای انتخاباتی فیفا نیز از افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی این رقابت بزرگ خبر دادند. اکنون کمیته اجرایی فیفا که در زمان محرومیت سپ بلاتر(Sepp Blatter) تنها ارگان تصمیم‌گیر در فیفا است، اعلام کرده است از سال ۲۰۲۶ تعداد تیم‌های این دوره از رقابت‌ها را افزایش می‌دهد و به ۴۰ تیم می‌رساند تا تیم‌های بیشتری به جام جهانی برسند. البته این قانون فعلا رای نیاورده است تا فعلا پرونده افزایش تعداد تیم های جام جهانی بسته شود.

در بیانیه کمیته اجرایی فیفا درباره افزایش تعداد تیم های جام جهانی آورده شد که در خصوص افزایش تعداد تیم های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۶ صحبت شده است اما تصمیمی اتخاذ نشد. به نظر نمی رسد تا زمان حضور رئیسی قدرتمند در راس قدرت، اعضای کمیته اجرایی این تصمیم را نهایی کنند. از مفاد دیگر جلسه صحبت در خصوص این مطلب بود که زین پس کسی نمی تواند بیش از ۱۲ سال به عنوان رئیس فیفا شناخته شود.

یوفا ۱۴ نماینده در روسیه خواهد داشت و این فاصله زیادی از حیث تعداد نماینده به نسبت هر کدام از سایر کنفدراسیون ها را نشان می دهد. این در حالی است که اقیانوسیه نماینده ای به طور ثابت در مسابقات جام جهانی ندارد. آفریقا پنج و آسیا چهار نماینده دارد و این تعداد برای آمریکای مرکزی و شمالی سه و نیم نماینده است. در این بین آمریکای جنوبی چهار و نیم و اقیانوسیه نیم نماینده خواهد داشت.

فیفا در حالی اعلام کرده است که افزایش تعداد تیم های جام جهانی در کار نخواهد بود که بازهم چند تن از مسئولان بلند پایه این نهاد به دلیل فساد در زوریخ سوئیس بازداشت شدند.

یکی از افرادی که طرفدار افزایش تعداد جام جهانی بوده است میشل پلاتینی(Michel Platini) فرانسوی است که فعلا محروم است و نمی تواند فعالیت فوتبالی انجام دهد. پیش از این میشائیل پلاتینی رئیس یوفا از طرح افزایش تعداد تیم های حاضر در جام جهانی حمایت کرده و خواستار حضور ۴۰ تیم در بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ شد و گفت: به این ترتیب تیم‌های بیشتری از آسیا و آفریقا امکان حضور در جام جهانی را می‌یابند. ۲ تیم از آسیا، ۲ تیم از آفریقا، یک تیم از اقیانوسیه و ۲ تیم از آمریکا به فهرست ۳۲ تایی فیفا افزوده شود. اما ‘ژروم والک’ دبیرکل فیفا با این موضوع مخالف است زیرا به گفته وی تقویم بازی‌های ۲۰۱۸ هم مانند ۲۰۱۴ بسته شده و امکان تغییر در آن وجود ندارد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019