تماس با مدیر
دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰


با خواندن این سوره از زلزله در امان باشید

با خواندن این سوره از زلزله در امان باشید

در باره فضیلت و خواص سوره زلزال روایات و احادیث بسیار زیادی از معصومین و بزرگان دینی وارد شده است که در این مجال مروری بر آن‌ها می‌کنیم.

محورهای سوره زلزال
سوره مبارکه زلزال نود و نهمین سوره قرآن کریم است که در مدینه نازل شده و ۸ آیه دارد. در این سوره موضوعاتی از قبیل: وقوع زلزله هولناک زمین در هنگامه رستاخیز، بیان این حقیقت که در هنگامه قیامت و با وقوع زلزله شدید آن زمین بارهاى سنگین خویش را بیرون مى‌افکند بارهایى که به نظر بسیارى از مفسران خیل عظیم انسان‌هایى است که از درون قبر‌ها بر مى‌خیزند، اشاره به این‌که در آن روز انسان علت حوادث را جویا مى‌شود، تصریح به این حقیقت که زمین در آن روز عظیم تمامى اخبار خویش را بازگو مى‌کند، تصریح به این حقیقت که وقایع آن روز به اشاره الهى است، اشاره به برانگیخته شدن انسان‌ها به صورت گروه‌هاى مختلف از درون قبر‌ها اشاره به حساب و کتاب دقیق اعمال آدمى در آن روز و اینکه هرکس حتى به اندازه ذره‌اى نتیجه عمل خویش را خواهد دید مطرح شده است.
فضیلت سوره
علاوه بر روایتی که از امام صادق (ع) در فضیلت این سوره روایت شده است، امام رضا علیه السلام نیز از قول رسول خدا (ص) می‌فرمایند: قرائت این سوره برابر یک چهارم قرآن و چهار بار قرائت آن را معادل یک ختم قرآن می‌باشد. همچنین از رسول خدا (ص) نقل شده است: هر کس در شب جمعه دو رکعت نماز گزارد و در هر رکعت بعد از حمد ۱۵ بار سوره زلزال را قرائت نماید خداوند او را از عذاب قبر و از سختی‌های هولناک قیامت ایمن می‌دارد.
پیامبر اکرم (ص) خطاب به یکی از یارانشان فرمودند: آیا ازدواج کرده‌ای؟ گفت: نه زیرا چیزی ندارم که ازدواج کنم، فرمودند: آیا سوره قل هو الله احد را می‌دانی؟ گفت: آری حضرتش فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است سپس فرمودند: آیا سوره «قل یا ای‌ها الکافرون را می‌دانی؟ – آری. فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است. سپس فرمودند: آیا سوره اذا زلزلت را می‌دانی؟ آری حضرت فرمودند: این سوره یک چهارم قرآن است. در ادامه فرمودند: ازدواج کن، ازدواج کن، ازدواج کن این سوره را مهر زوجه‌ات قرار ده.
آثار و برکات سوره
در قرآن کریم
۱) برای برآورده شدن حاجات
هنگامی که خواستی در خواب امورات عجیب یا حاجت و خواسته‌ای را که داری ببینی که چه می‌شود، هنگامی که سرت را در هنگام خواب روی بالش گذاشتی، سوره زلزال را ۷ مرتبه قرائت کن. پس از این کار بگو: «یا ملائکة ربّی بحق هذه السورة و من انزل‌ها و من نزلت علیه و بحق اسماء الله علیکم و آیاته الکافة کلّ‌ها الّا ما اخْبِر تُمونی فی لیلتی هذه کذا و کذا.» یعنی در اینجا ذکر حاجت می‌کنی که در خواب نشان دهند که چه خواهد شد. پس به اذن خداوند به تو پس از دو شب یا ۵ شب در عالم رویا آنچه را که باید نشان بدهند می‌دهند. همه این موارد را باید در حالی که طاهر و پاکیزه و با وضو هستی انجام دهی.
۲) در امان بودن
در سخنی از امام صادق (ع) آمده است: هر کس سوره زلزال را بنویسد و با خود همراه داشته باشد یا آن را قرائت نماید و بعد بر شخصی که از او می‌ترسد وارد شود از آنچه می‌ترسد در امان خواهد بود.
۳) برای شفای بیمار
امام صادق (ع) فرموده‌اند:… اگر (این سوره را) بر ظرف جدیدی نوشته شود و بیماری که لرزش دارد به آن بنگرد به اذن خدا تا سه روز دیگر بهبود می‌یابد.
پی نوشت‌ها:
درمان با قرآن، ثواب الاعمال، عیون اخبار الرضا، تفسیرالبرهان، بحارالانوار
وبگردی
Copyright 2007 - 2019