تماس با مدیر
دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷


ماجرای پیام تبریک توئیتری رئیس جمهور

ماجرای پیام تبریک توئیتری رئیس جمهور

پیام تبریک منتسب به حسن روحانی به یهودیان در رسانه‌های خبری جهان به ویژه در اسرائیل و آمریکا انعکاس یافته اما رسانه ها انتساب این پیام به وی را “نادرست” خوانده اند.

یک حساب توئیتری که به نام حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان منتشر شد، پیامی را به مناسبت فرا رسیدن سال نو یهودی درج کرد که در آن آمده بود: “در حالیکه خورشید در تهران غروب می‌کند، برای همه یهودیان به ویژه یهودیان ایرانی، روش هشانای مبارکی را آرزومندم.”

پیام منتسب به آقای روحانی همراه با تصویر یک مرد یهودی ایرانی در حال عبادت در کنیسه منتشر شده و تصاویر پیام در برخی از رسانه‌های اسرائیلی و آمریکایی هم انتشار یافته است.

این رسانه‌ها یادآور شده‌اند که نمی‌توان اصالت این پیام توئیتری را تایید کرد اما دفتر آقای روحانی تا کنون انتساب این حساب توئیتری به رئیس جمهوری را تکذیب نکرده و بعید است که پیامی جعلی بدون واکنش مقامات ایرانی همچنان در دسترس باقی بماند.

در عین حال، روز پنجشنبه، ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) محمدرضا صادق، به عنوان مشاور رئیس جمهوری، گفت: “حسن روحانی حساب توئیتر ندارد.”

مشاور رئیس جمهوری گفته است “طرفداران آقای روحانی و علاقمندان ایشان که در فضای مجازی فعال بودند، صفحاتی را با اسامی نزدیک به آقای روحانی راه‌اندازی کرده و با آن نام فعالیت می کردند” و افزوده است که “ما خبری در این رابطه که رسانه‌های خارجی آن را منعکس کرده‌اند نداریم.”

وی تاکید کرده که هر خبر رسمی مربوط به رئیس جمهوری، از سوی دفتر او منتشر می‌شود و افزوده است “تنها اخباری که از این مجرا منتشر شود رسمیت دارد و آقای روحانی حساب توئیتر ندارد.”

وب سایت بی بی سی فارسی وابسته به دولت سلطنتی انگلیس نوشت: مقامات جمهوری اسلامی از برخورد مثبت با یهودیان ایران و حتی یهودیان به طور کلی ابا نداشته‌اند اما بر خصومت با اسرائیل تاکید ورزیده و رسانه‌های خبری ایران گاه حتی اظهاراتی از رهبران یهودیان ایران و یهودیان سایر کشورها را در مذمت و حتی رد موجودیت کشور اسرائیل منتشر کرده‌اند.

بی بی سی با اشاره به مطلب روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشت: این روزنامه، ضمن انتشار این خبر، یادآور شده است که حسن روحانی در مقایسه با محمود احمدی‌نژاد فردی میانه‌رو محسوب می‌شود و در جریان مبارزات انتخاباتی، اظهارات آقای احمدی نژاد در رد هلوکاست را “لفاظی” توصیف کرده بود. این روزنامه می‌افزاید که آقای روحانی در نظر دارد در مورد برنامه‌های اتمی ایران به شکلی شفاف‌تر عمل کند اما در مقابل کنار گذاشتن این برنامه ها همجنان مقاومت می‌ورزد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست نیز در مطلبی با عنوان “وحدت در روش هشانا، اوباما و روحانی برای یهودیان سال نو خوبی آرزو می‌کنند” یادآور شده است که رئیس جمهوری آمریکا که به سوئد سفر کرده، با حضور در یک کنیسه یهودیان، در مراسم سال نو یهودی شرکت کرد و آقای روحانی هم پیام تبریکی فرستاده که هنوز دفتر او آن را تکذیب نکرده است.

در آمریکا، روزنامه واشنگتن پست نوشته است که پیام آقای روحانی، همراه با تصویر کنیسه‌ای در ایران، به ویژه برای یهودیان ایران آرزوی سالی پر برکت دارد اما نکته مهم این است که تمامی یهودیان را هم مخاطب قرار داده است. اکثر جمعیت اسرائیل را یهودیان تشکیل می دهند.

این روزنامه در عین حال می‌نویسد که وجود این حساب توئیتری رسما از سوی حسن روحانی تایید نشده اما به گفته ناظران امور ایران، مورد تایید دفتر او قرار دارد.

برخی رسانه‌ها به این بهانه به مقایسه رویکرد آقای روحانی با محمود احمدی نژاد پرداخته و در مجموع، رئیس جمهوری جدید را دست کم از لحاظ لحنی که نسبت به اسرائیل دارد، معتدل‌تر از سلف او دانسته‌اند.

رادیو فردا نیز نوشت: وب‌سایت رسمی حسن روحانی نادرست بودن این پیام شادباش به یهودیان را تکذیب نکرده است. دو وب‌سایت رسمی آقای روحانی تکذیبیه‌ای را بازتاب نداده‌اند.

رادیو فردا همچنین گزارش داد: شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در ساعات اخیر چند بار پس از خبر حضور چهارشنبه شب باراک اوباما در یک کنیسه یهودیان در سوئد و حضور در آیین سال نو عبری، پیام توییتری منتسب به حسن روحانی را نیز بازتاب داد.

وب سایت ضدانقلاب رادیو زمانه نیز در این باره نوشت: برخی خبرگزاری‌های جهان از جمله آسوشیتدپرس و المانیتور، و همچنین روزنامه‌های اسرائیلی جروزالم پست و هاآرتص و روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به بازتاب این پیام پرداختند.

رادیو فرانسه نوشت: یک حساب توییتر با نام حسن روحانی، امروز پنجشنبه به سایتی بنام « روز نو» لینک داده که در آن در خبر کوتاهی نوشته است: « روابط عمومی ریاست جمهوری آغاز سال نو کلیمیان را به هموطنان عزیز کلیمی و پیروان واقعی حضرت موسی (ع) تبریک گفت.»

سایت دویچه وله نیز در این باره گزارش داد: روزنامه ها‌آرتص در اسرائیل نیز ضمن درج خبر شادباش روحانی برای یهودیان جهان، وی را “فردی میانه‌رو” خوانده است. خبر تبریک روحانی به مناسبت “روش هشانا” در روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، واشنگتن پست، خبرگزاری آلمان و آسوشتیدپرس نیز درج شده است.
امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017