تماس با مدیر
سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۷


خلاصه صحبت های روحانی با مردم

خلاصه صحبت های روحانی با مردم

صحبت های روحانی

	مشروح گفتگوی تلویزیونی روحانی با مردم

حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» شامگاه سه شنبه در سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم روز معلم و روز کارگر را گرامی داشت و افزود: در تورم نقطه به نقطه نیز نرخ تورم در پایان سال گذشته به 19.2درصد رسید و بنابراین در این زمینه به اهداف مورد نظر دولت در حوزه تورم دست یافت.

رییس جمهوری تصریح کرد: کلید علم و فرهنگ ما در دست اساتید و محققین و معلمان است و کلید اقتصاد کشور در دست کارآفرینان و کارگران است که با بازوی توانمند خود چرخ اقتصاد را می چرخانند.

**اگر شرایط موجود در یارانه ها ادامه می یافت در تابستان خاموشی داشتیم

رییس جمهوری درباره هدفمندی یارانه ها گفت: اگر شرایط موجود در پرداخت هدفمندی ادامه می دادیم در تابستان با خاموشی مواجه می شدیم زیرا تمام درآمد حاصل از درآمد برق صرف پرداخت یارانه می شد.

روحانی با بیان این که دولت هر ماه سه هزار و 500 میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه می کند، اظهار داشت: دولت در شرایط فعلی دولت هر ماه بیش از هزار تا هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه کسری دارد.

وی با بیان این که طبق مصوبه مجلس، قیمت حامل های انرژی حدود 70 درصد افزایش می یافت، افزود: دولت با ملایم کردن شیب، افزایش قیمت ها را حدود 50 درصد تعیین کرد.

** اثر افزایش قیمت حامل های انرژی شدید نیست

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اثر تورمی ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی را 5.6 درصد بیان کرد و به مردم اطمینان داد که اثر تورمی ناشی از این افزایش به هیچ عنوان شدید و سطح بالا نخواهد بود.

روحانی با تاکید بر این که این اثر تورمی بر اقتصاد کشور مقطعی است و دولت در ماه های آینده آن را جبران می کند، افزود: اینطور نیست که بین مردم شایع شده که افزایش قیمت حامل های انرژی اثر تورمی شدیدی روی اجناس دیگر داشته باشد.

** درآمد ناشی انصراف یارانه هر سه ماه به مردم گزارش داده می شود

رییس جمهوری گفت: درآمد ناشی از افزایش حامل های انرژی و یا صرفه جویی از عدم ثبت نام و انصرف مردم هر سه ماه یکبار به مردم گزارش می شود.

رییس دولت تدبیر و امید با قدردانی از همه کسانی که یا به دلیل تمکن مالی و یا برای تحقق اهداف بلند کشور از دریافت یارانه انصراف داده اند یا در آینده انصراف خواهند داد، افزود: همه پول حاصل از این محل صرف نظام سلامت، بخش تولید، حمل و نقل عمومی، محیط زیست و یا کمک به یارانه کالایی به افراد نیازمند می شود.

** قیمت داروی ساخت داخل افزایش نمی یابد

رییس جمهوری در بخش دیگری از این گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم اعلام کرد: قیمت داروهای ساخت داخل در سال 93 افزایش نمی یابد و قیمت داروهای وارداتی 10 درصد کاهش می یابد.

روحانی با بیان این که قیمت ملزومات پزشکی همگی کاهش قابل ملاحظه ای یافته است، اظهار داشت: از 15 اردیبهشت به بعد، مردم شاهد تغییرات محسوس در نظام سلامت هستیم و بیمارستان ها موظف هستند که همه ملزومات مورد نیاز بیماران برای بستری در مراکز درمانی را متقبل شوند.

رییس جمهوری اظهار داشت: هزینه مربوط به ملزومات پزشکی را یا بیمه تقبل می کند و یا دولت آن را می پردازد و از این رو مردم با شرایط جدیدی در نظام سلامت رو به رو خواهند شد.

روحانی از عزم دولت برای بیمه تمام مردم خبر داد و گفت: دولت برای هر دفترچه 23 هزار تومان برای هر نفر در نظر گرفته است و پیش بینی می کند که حدود 5 میلیون نفر که تحت پوشش بیمه نیستند، در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

رییس جمهوری همچنین اعلام کرد که تعداد اقلام دارویی تحت پوشش بیمه را از 200 قلم به 300 قلم افزایش می دهد.

** تورم ظرف هشت ماه حدود 24 درصد کاهش یافت

رییس جمهوری در ادامه این گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: تورم کشور ظرف هشت ماه فعالیت دولت یازدهم یعنی از مرداد تا اسفند سال 92 حدود 24 درصد (23.4 درصد) کاهش یافت که این به معنی حفظ قدرت خرید مردم است.

روحانی این اقدام را در تاریخ کشور بی سابقه دانست و تاکید کرد: اگر تورم کاهش نمی یافت و با روال گذشته پیش می رفت، فردی که ماهانه 1.5 میلیون تومان درآمد داشت، ماهی 250 هزار تومان از قدرت خریدش کسر می شد.

** برنامه دولت برای حمایت ویژه از اقشار نیازمند

رییس جمهوری در بخش دیگری از گفت و گوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب خود با مردم با بیان این که حدود 11 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، از برنامه دولت برای حمایت ویژه از این اقشار آسیب پذیر در قالب یارانه کالایی خبر داد.

روحانی با تاکید بر این که مبنای دولت، اعتماد به مردم و حمایت و کمک به مردم در همه زمینه ها است، گفت: اطلاعات ارایه شده از سوی مردم پردازش می شود تا اگر احساس کردیم افراد دیگری به همین شدت نیازمند هستند، از آنان نیز حمایت شود.

وی افزود: در قدم نخست، به اقشار آسیب پذیر، در حد توان دولت به آنان یارانه کالایی پرداخت می شود.

رییس جمهوری با بیان این که دولت از محل انصراف یارانه ها هزار و 300 میلیارد تومان درآمد کسب می کند، گفت: این درآمد برای مردم هزینه می شود.

** تمام فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم به بهره برداری می رسد

رییس جمهوری در بخش دیگری از سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم ،از برنامه دولت برای بهره برداری از همه فازهای پارس جنوبی در طول دولت یازدهم خبر داد وگفت: تاکنون 10 فاز در پارس جنوبی به بهره برداری رسیده است که امسال چهار فاز و سال آینده چهار فاز دیگر به بهره برداری می رسد.

روحانی تاکید کرد: امسال 100 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده خواهد شد و واحدهای جدیدی در حوزه پتروشیمی افتتاح می شود.

رییس دولت یازدهم تاکید کرد: راه اندازی کامل پارس جنوبی نه تنها مشکل تامین گاز در فصل زمستان را برطرف می کند بلکه صنعت پتروشیمی را نیز فعال می کند.

** مردم از برداشته شدن تحریم ها خوشحالند

رییس جمهوری در ادامه این گفت و گوی زنده تلویزیونی در بخش سیاست خارجی با تاکید بر این که دولت در عرصه سیاست های خارجی قدم های بلندی برداشته است، گفت: در این عرصه باید قدم ها را محکم، استوار و حساب شده برداریم.

روحانی افزود: تحریم ها ظلم بسیار بزرگی به ملت ما بود؛ ملت ما از تحریم ها ضرر کرد و دنیا هم ضرر کرد و البته تعداد معدودی سود برند که برخی ارقام و افراد اعلام شد و به تدریج افراد دیگر اعلام می شوند.

وی با یادآوری این که یک نفر 9 هزار میلیارد تومان پول مردم را برداشته است اظهار داشت: تحریم شفافیت را در جامعه و اقتصاد از میان می برد.

رییس جمهوری با بیان این که مردم از برداشته شدن تحریم ها خوشحالند، افزود: اقلیت ناچیزی هم هستند که عصبانی هستند چون از این کار لطمه می خورند و در گذشته سوء استفاده کردند و لذا برخی از تخریب های دولت هم از این نشات می گیرد.

** برای توافق نهایی در موضوع هسته ای قدم های خوبی برداشته شده است

ییس جمهوری با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 در موضوع هسته ای گفت: برای توافق نهایی قدم های خوبی برداشته شده است و من از تیم مذاکره کننده ، وزارت امور خارجه و دیگر ارگان ها تشکر می کنم که بار سنگین این کار روی دوش سربازان خط مقدم ما در سیاست خارجی است.

وی افزود: روندی که پیش می رود پایان تحریم ها خواهد بود و ما قدم به قدم حساب شده قدم بر می داریم .

**برخی با دروغ و هوچی بازی می خواهند دولت را از مسیر خود منحرف کنند

رییس جمهوری با بیان این که دولت از نقد سازنده استقبال می کند، گفت: برخی می خواهند با دروغ، تخریب و هوچی بازی دولت را از مسیر اصلی خود دور کنند و این حرکت بر خلاف مصالح ملی و دستورات رهبری است.

روحانی با بیان این که برخی از وی خواسته اند تا پاسخ این تهمت ها و حاشیه سازی ها را در این گفت و گوی زنده تلویزیونی بدهد، گفت: الان نیازی نمی بینم که در این زمینه بیشتر توضیح دهم هرگاه نیاز بود به شایعه پراکنان جواب خواهیم داد.

** حقوق ملت، خط قرمز ما در مذاکرات است

رییس شورای عالی امنیت ملی، حقوق ملت را خط قرمز ایران در مذاکرات هسته ای دانست و تاکید کرد: ما از حق ملت کوتاه نمی آییم اما این که چطور استفاده کنیم، به تصمیمات نظام وابسته است اما هیچ کجا نمی گذاریم که منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت ها و متخاصمان و بیگانگان قرار گیرد.

روحانی اظهار داشت: تیم مذاکره کننده مسایل را خوب می فهمد و تجربه لازم را دارد و مسایل سیاسی را درک می کند.

وی افزود: در مرحله نخست مذاکرات موفق شدیم در حالی که برخی فکر می کردند این کار امکان پذیر نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: اگر طرف مقابل ما در چارچوب بین المللی و حفظ حقوق ملت ایران حرکت کند، می توان در مذاکرات به نتیجه رسید.

روحانی خاطر نشان کرد: آنهایی که فکر می کنند با لحن درشت و صدا بلند کردن می توان موضوع را پیگیری کرد، مسایل سیاسی را خوب نمی فهمند.

رییس جمهوری در پاسخی به این سوال که آیا به مذاکرات با 1+5 خوشبین است یا بدبین؟ اظهار داشت: در عرصه سیاست خارجی باید واقع بین بود. با شناختی که از دنیا و مساله دارم، به این مذاکرات بدبین نیستم اما این که 6 ماهه به توافق برسیم، بستگی به این دارد که طرف ما برای تعامل درست آماده باشد.

مطالب فوق بخش هایی از مصاحبه زنده تلویزیونی رییس جمهوری بود که مشروح این گفت و گو بدین شرح است:

*** کلید اقتصاد در دست کارآفرینان و کارگران است

در ابتدای این گفت و گوی زنده تلویزیونی یکی از دو مجری از رییس جمهوری پرسید: در 6 ماه پایانی سال 92 در مورد یکسری تصمیمات و سیاست های اقتصادی صحبت شد که خود شما نیز در مورد آن صحبت کردید، آیا این سیاست ها و تصمیم ها همان هایی بود که مورد هدف شما بود که قرار بود تا پایان سال 92 به مرحله اجرا برسد یا تغییراتی در آن ایجاد شد؟

رییس جمهوری پاسخ داد: قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم، لازم می دانم ایام مبارکی که در آستانه ماه رجب هستیم و همچنین ایامی که بین میلاد حضرت صدیقه کبری (س) و میلاد امیرالمومنین (ع) هستیم و همچنین ایام خجسته ای که به نام معلمان و کارگران است، تبریک بگویم.

روحانی افزود: کلید علم و فرهنگ کشور ما دست دست معلمان عزیز، اساتید دانشگاه، مدرسین و محققین است و کلید اقتصاد در اختیار کارآفرینان و به ویژه کارگران عزیز ما است که با بازوی پرتوان خود چرخ اقتصاد را می چرخانند و به یاد معلم شهید استاد مطهری.

وی اظهار داشت: دولت از آغاز به کار تا پایان سال 92 چند هدف مهم را دنبال کرد، البته در بخش اقتصادی اشاره می کنم، در بخش سیاست خارجی و داخلی و فرهنگی هم با چند جمله اشاره خواهم کرد.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه دولت در زمینه اقتصادی با مسایل فراوان مواجه بود، افزود: تورم معضل نخست بود؛ تورم در حدی بود که حتی اگر می خواستیم برای اشتغال و رونق هم فکری کنیم ضرورت داشت در مرحله نخست تورم را مهار کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر این که تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود، ادامه داد: این مشکل همچون بیماری بود که دچار خونریزی شدید است و باید نخست خونریزی را متوقف می کردیم و سپس به درمان می پرداختیم.

رییس دولت یازدهم اضافه کرد: بنابراین نخسیتن برنامه ما این بود که استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی را به عنوان یک منطقه ممنوعه اعلام کنیم و این کار را اجرا و عملی کردیم.

وی ادامه داد: در شرایطی که در فشار بودیم و دولت در روزهای اولیه با مشکلات فراوان مواجه بود، ما از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم، حتی در مسکن مهر هم برای ادامه راه از طرق دیگر استفاده کردیم و این کنترل پایه پولی باعث شد که بتوانیم بر تورم مهاری بزنیم.

*** تورم 12 ماهه به 34 درصد رسید

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز بسیار خوشحالم که اعلام کنم تورم نقطه به نقطه ما طبق اعلام مرکز آمار 17.6 دهم درصد و طبق اعلام بانک مرکزی 17.4 دهم درصد است.

روحانی گفت: ما به مردم وعده داده بودیم که تلاش خواهیم کرد تورم 12 ماهه را تا پایان سال به 35 درصد برسانیم، اظهار داشت: ما این کار را انجام دادیم و طبق اعلام بانک مرکزی تا پایان سال تورم 12 ماهه ما به 34 درصد رسید.

رییس جمهوری گفت: اما مرکز آمار تورم را 32 درصد اعلام کرد و تورم نقطه به نقطه ما پایان سال به 19.2 درصد رسید. بنابراین این نخستین گام در مساله مهار تورم بود.

*** بدون توسل به بانک مرکزی، مشکلات مالی دولت را حل کردیم

رییس جمهوری با بیان اینکه مساله بعدی ساماندهی پرداخت یارانه نقدی بود که از روزهای اولیه با مشکلات فراوان مواجه بودیم، گفت: اما در عین حال یارانه نقدی را تا پایان سال به مردم پرداخت کردیم، علی رغم مشکلات و فشار بودجه ای که بر ما وارد می شد.

وی با بیان اینکه در همان آغاز بودجه را با اصلاحیه کاهش دادیم، ادامه داد: معنای آن این است که ما دولت را از لحاظ مالی در فشار قرار دادیم تا وضع اقتصاد سامان یابد و بودجه ما بودجه واقعی باشد و لذا پیشنهادی که به مجلس دادیم بودجه را 60 هزار میلیارد تومان کاهش دادیم و از 210 هزار میلیارد تومان به 150 هزار میلیارد تومان رساندیم البته مجلس کمی آن را افزایش داد.

وی اضافه کرد: همچنین در پایان سال موفق بودیم بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شویم، مشکلات مالی دولت را حل کنیم و حقوق ها و عیدی ها را پرداخت کنیم و علاوه بر آن 5 هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران را که مربوط به قبل بود، در پایان سال پرداخت کردیم.

روحانی افزود: در بخش اقتصاد وعده هایی که داده بودیم عملی کردیم حالا اگر فرصت بود تفصیل بیشتری در این زمینه ارائه می کنم، در زمینه سیاست خارجی به مردم قول داده بودیم که در زمینه هسته ای قدم برداریم.

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری گفت: ما سیاست خارجی را جدا کرده بودیم از اقتصاد اگر اجازه بدهید آن جا اشاره کنیم.

*** حمایت مردم و مراجع و رهبری

به گزارش ایرنا، مجری سپس پرسید: پس آقای دکتر به این نتیجه می رسیم که شما به اهداف مورد نظر خودتان در پایان سال 92 رسیدید؟

رییس جمهوری پاسخ داد: اهدافی که مورد نظر دولت بود و اعلام کرده بود، آن ها را دنبال کردیم و در سیاست ها و برنامه هایی که به مردم اعلام کرده بودیم توانستیم جامه عمل پوشانیم.

روحانی ادامه داد: البته من تاکید می کنم هر کاری که دولت کرده با کمک مردم بوده است، با حمایت مردم بوده است و با حضور مردم در صحنه بوده است، فرهیختگان، علما، بزرگان، مراجع و به ویژه مقام معظم رهبری در همه زمینه یاری کردند، حمایت کردند و هدایت کردند.

*** هرماه بیش از هزار میلیارد تومان کسری بودجه

یکی از دو مجری پرسید: یکی از تصمیماتی که اخیرا گرفته شده و به اجرا درآمده است، افزایش قیمت حامل های انرژی است، این اولین بار نیست اما همیشه این افزایش بر زندگی مردم فشار آمده است، در روش های قبلی گاه از روش های تدریجی و گاهی از افزایش های ناگهانی دنبال می شده است، جنابعالی فرمودید که این افزایش تدریجی خواهد بود اما ارقام افزایشی که می بینیم صحبت از 70 درصد است، این سوال را به وجود آورده که آیا این افزایش 70 درصد ی به نظر دولت تدریجی است؟

رییس جمهوری اظهار داشت: من ابتدا بر این نکته تاکید کنم که ما یا می بایست شرایط موجود را ادامه می دادیم یعنی حامل های انرژی به همان صورت باقی می ماند، معنایش این بود که هر ماه برای پرداخت یارانه مشکل می داشتیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: ما سه هزار و 500 میلیارد تومان در ماه پول یارانه نقدی پرداخت می کردیم و هر ماه بیش از هزار میلیارد تومان کسری داشتیم، 1000 تا هزار و 500 میلیارد تومان کسری داشتیم، خب می بایست آن مشکل ادامه پیدا کند یا می بایست یارانه نقدی را کاهش دهیم یا این که می بایست شرایطی که برای مصرف انرژی بود، قبول می کردیم.

*** مصرف انرژی ایران دو برابر نرمال جهانی است

رییس جمهوری اضافه کرد: می دانید که مصرف انرژی در کشور ما تقریبا دو برابر مصرف نرمال جهان است نسبت به بر خی کشورها خیلی بیشتر است، مخصوصا در زمینه گاز که رقم خیلی بالاست.

روحانی افزود: در زمینه آلودگی یا می بایست آلودگی به همین صورت باقی می ماند که شما دیدید در زمستان درشهرهای بزرگ معضل آلودگی چه مقدار بزرگ بود و مردم در فشار زیادی قرار گرفته بودند.

*** در صورت ادامه روند گذشته تابستان قطعی برق داشتیم

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری پرسید: اما هدف اصلی شما تامین منابع مالی بود؟

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: نه تنها مشکل این ها نبود، ما اگر آن وضع را ادامه می دادیم، می بایست تابستان همین امسال خاموشی می داشتیم به دلیل این که کل درآمد برق صرف یارانه می شد. در بحث انرژی یعنی گاز و نفت، تمام درآمدها صرف یارانه نقدی می شد، ما در برق و گاز مشکل داشتیم.

روحانی یادآور شد: ما در زمستان با مشکلاتی توانستیم مساله گاز خانگی مردم را تامین کنیم، به قیمت قطعی گاز برخی کارخانه ها، پالایشگاه ها و از نفت کوره یا نفت گاز استفاده کردیم، بنابراین یا می بایست آن وضع ادامه می یافت یا می بایست تحولی در قیمت حامل های انرژی ایجاد می شد.

***در سال 89، قیمت حامل های انرژی 550 درصد افزایش داشت/ متوسط افزایش امسال 50 درصد است

رییس جمهوری با بیان این که حامل های انرژی در 89 یک بار 550 درصد افزایش یافت، گفت: این به شیوه ناگهانی بود، البته برخی پیشنهاد می کردند امسال هم این کار را بکنیم و یک شیوه دفعی داشته باشیم، عده ای مخالف بودند و می گفتند که آن شیوه قابل قبول نیست که بخواهیم 550 درصد افزایش دهیم.

روحانی تصریح کرد: شما می دانید مجموعه افزایش حامل های انرژی به طور متوسط 50 درصد بوده است، 50 درصد در برابر 550 درصد، بنابراین ما ناچار بودیم دفعی عمل نکنیم به دلیل شرایط تورم کشور، درست است تورم را مهار کردیم اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم، ما به مردم وعده داده بودیم تورم 12ماهه ما به 25 درصد برسد و امیدواریم به وعده مان عمل کنیم و روند همین است انشاء الله.

** هدفمندی یارانه ها تصمیم نظام است/ کاهش 9 هزار میلیارد تومانی بودجه کشور

رییس جمهوری ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بودجه امسال تصمیمی اتخاذ کرد که البته دولت هم با این تصمیم همراه بود. در بحث یارانه ها، در واقع تصمیم نظام است، تصمیم دولت نیست، تصمیم دولت، مجلس و نظام است.

روحانی اضافه کرد: چون بحث هدفمندی یارانه ، قانون است که باید اجرا شود. مجلس شورای اسلامی تصمیمی که اتخاذ کرد این بود که درآمد ما از محل افزایش حامل های انرژی، 48 هزار میلیارد تومان باشد.

رییس جمهوری عنوان کرد: اگر می خواستیم به این مصوبه به همین صورت عمل کنیم می بایست حامل های انرژی 70 درصد گران می شد، ما این شیب 70 درصد را در مجموع در شرایط فعلی کشور نمی پسندیدیم.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: به ناچار به 50 درصد کاهش دادیم و لذا درآمد ما بر مبنای آن چه که دولت پیش بینی کرده است 9 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

رییس جمهوری با بیان این که این نقطه اولی بود که نظر مجلس و دولت بود، گفت: ما با یک شیب ملایم تر از آن چه که مورد نظر مجلس بود، عمل کردیم.

روحانی یادآور شد: از طرف دیگر مجلس، دولت را مکلف کرد که در سال جاری فقط به افراد متقاضی نیازمند یارانه نقدی پرداخت کند.

*** پیش بینی ساز و کار های کنترلی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها

رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی جامعه در مورد افزایش قیمت دیگر کالاها به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی و برنامه های دولت برای مدیریت این مساله، گفت: من ناچارم برگردم و پاسخم را تکمیل کنم و بعد این سوال را که شما مطرح کرده اید پاسخ دهم؛ پیش روی ما این راه حل است؛ یا باید وضع موجود را ادامه می دادیم و یا می بایست وضع موجود ادامه پیدا می کرد؛ یعنی آنچه در سال 92 بود ادامه می دادیم، یعنی ماهانه ما برای پرداخت یارانه کسری می داشتیم و برق در تابستان به خاموشی می رسیدیم و در تامین گاز در زمستان دچار مشکل می شدیم.

روحانی افزود: از طرف دیگر وقتی شرایط آن بود، یعنی آلودگی هوا هم به همان صورت ادامه پیدا می کرد؛ برای حل این مشکل راه این بود که یا همه حامل ها را بالا می بردیم؛ مثلا در برق به خیلی چیزها از جمله کشاورزی و صنعت مروط می شود، ما در برق، گاز و نفت و گاز شیب را خیلی پایین در نظر گرفتیم یعنی 24 درصد، 25 درصد و 40 درصد ولی در بنزین مقداری متفاوت است؛ چون در گازوئیل بحث حمل و نقل عمومی ، کالا، اتوبوس ها و کامیون ها، چاه های آب کشاورزی است که به مصرف عموم مربوط می شود.

رییس جمهوری اضافه کرد: اکثر پیشنهادات این بود که قیمت گازوئیل را به 500 تومان یا حداقل 300 تومان برسانیم که ما 250 تومان در نظر گرفتیم؛ در مساله برق هنوز به اندازه ای که شرکت برق هزینه می کند از مردم پول بگیرد؛ برای این که شیب را ملایم در نظر بگیریم 24 درصد در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: از بین این راه حل ها ما راه حل میانه ای در نظر گرفته ایم که فشار به مردم وارد نشود؛ این که گفته می شود وقتی حامل های انرژی گران می شود روی اجناس دیگر هم اثر دارد، بله ولی اثرش زیاد نیست؛ اثر بنزین یا گازوئیل در مقداری که افزایش پیدا کرده با تورمی که مد نظر ماست 5.6 درصد است که ما این 5.6 درصد را نیز در ماه های آینده جبران خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: این طور نیست که در بین مردم شایع شده این قیمت بنزین و گازوئیل اثر تورمی شدیدی بر اجناس دیگر خواهد داشت.

رییس جمهوری در پاسخ به مجری برنامه که خطاب به روحانی گفت: ˈپس شما امشب این نگرانی مردم را برطرف کنیدˈ گفت: همه محاسبات و کارشناسان ما همین را می گویند و به هیچ عنوان افزایش قیمت در سطح بالا نخواهد بود، به دلیل این که حامل هایی که می تواند افزایش قیمت دهد در سطح عمومی مثلا گازوئیل بله.

وی افزود: ساز و کار های کنترلی پیش بینی شده است، هم برای تنظیم بازار و هم تامین کالا و هم این پولی که گرفته می شود، این پول برای نیاز ضروری مردم مصرف می شود.

در این هنگام مجری گفت: این موضوع در سوال های بعدی است اگر اجازه دهید به فرمایش شما برگردیم که ناتمام ماند و آن، قانون مجلس و تاکیدی که بر دادن یارانه به افراد نیازمند جامعه صورت گرفته است.

رییس جمهوری گفت: آنکه مجلس گفته بود ما طبق قانون ناچار بودیم از مردم برای ثبت نام دعوت کنیم؛ کار بسیار بزرگی انجام گرفت؛ ظرف 10 روز یک ثبت نام در سطح کشور با یک رقم بیش از 73 میلیون نفری که ثبت نام کردند.

*** سوالات را باید با تانی بیشتری مطرح کنید

در این بخش، مجری برنامه اجازه اتمام صحبت رییس جمهوری را نداد و در میان صحبت های رییس جمهوری گفت: سوال همین جا است؛ از لحاظ فنی آن ثبت نام بله که ظرف 10 روز انجام شد اما 73 میلیون نفر ثبت نام کردند؛ در شبکه های مجازی و در کف خیابان مردم این سوال را دارند که آیا این 73 میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده؟ و باید به اینها یارانه داد؟ این بحث اول است و مهمرین بخش این است که باقی مانده جمعیت یعنی کسانی که انصراف داده اند از محل یارانه آنها منابع زیادی برای شما نمی ماند که بتوانید تکالیف دیگر را تامین کنید؛ به نظر می رسد که افزایش قیمت حامل های انرژی بیشتر برای تامین کسری بودجه یا منابعی است که دراین بخش نیاز است برای تکالیف دیگر؛ درست است؟

روحانی در پاسخ به مجری تاکید کرد: من فکر می کنم شما سوالات را باید با تانی بیشتری مطرح کنید تا بخش هایی که من پاسخ می دهم، ناقص نماند.

*** تقدیر از انصراف دهندگان دریافت یارانه
رییس جمهوری اظهار داشت: مجلس از ما خواست که ما به افراد متقاضی نیاز مند یارانه پرداخت کنیم؛ پس ما لازم بود از مردم دعوت می کردیم و می گفتیم هر کس خودش را نیازمند می داند بیاید ثبت نام کند و آنهایی که نیازمند نیستند و طبق این قانون در زندگی آنها تاثیری ندارد از ثبت نام صرف نظر کنند؛ این خواست قانون بود و ما عین این قانون را اجرا کردیم.

روحانی ادامه داد: از مردم تشکر می کنم که مردم با نظم و انضباط خوبی این ثبت نام را انجام دادند؛ شما می دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از 73 میلیون نفر در 10 روز ثبت نام کنند با مشکلات فراوانی روبرو هستند؛ در بخش سایبری کار بزرگی در کشور انجام گرفت و از طرف دیگر تشکر می کنم از کسانی که ثبت نام نکردند؛ یا نیاز نداشتند و خود را نیازمند نمی دانستند و یا حتی ممکن بود تا حدی در زندگی شان نیاز داشته باشند اما به خاطر اهداف مهمتر و اهداف ملی از ثبت نام صرف نظر کردند و یا در ماه های آینده آنهایی که مایلند می توانند صرف نظر کنند.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017