تماس با مدیر
دوشنبه, ۴ تیر , ۱۳۹۷


آخرین پیشنهاد اوباما درباره سوریه

آخرین پیشنهاد اوباما درباره سوریه

آخرین پیشنهاد اوباما درباره سوریه

 

 سایت بی بی سی فارسی(bbc persian) لحظاتی پیش خبر عقب نشینی باراک اوباما و درخواستش از کنگره را منتشر کرد و نوشت:

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در سخنانی زنده از کنگره آمریکا خواست رای‌گیری درباره حمله به سوریه را عقب اندازد تا به راه‌حل دیپلماتیک روسیه در این باره پرداخته شود.با این حال او تاکید کرد که اگر راه‌حل دیپلماتیک به نتیجه نرسد، آمریکا به اقدام نظامی متوسل می‌شود.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در این نطق تلویزیونی تاکید کرد که حکومت سوریه باید درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی پاسخگو باشد.

او گفت آمریکا در حال حاضر هم آماده حمله محدود به سوریه است.

آقای اوباما تاکید کرد: “ما نمی‌خواهیم یک دیکتاتور را ساقط کنیم و قرار نیست سوریه شبیه عراق یا لیبی و حتی کوزوو شود.”

باراک اوباما گفت یک حمله محدود هم موثر است و باعث می‌شود “هر دیکتاتوری قبل از آن که از سلاح‌های کشتارجمعی استفاده کند، به عواقبش فکر کند.”

او گفت در مقابل درخواست‌ها برای مداخله در سوریه مقاومت کرده “چون ما نمی‌توانیم با دخالت نظامی، به جنگ داخلی کسانی دیگر فیصله بدهیم.”

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت اگر درگیری‌ها به بیرون از مرزهای سوریه سرریز کند، تسلیحات شیمیایی می‌تواند متحدان ایالات متحده از جمله ترکیه و اسرائیل را تهدید کند.

آقای اوباما به اتهاماتی که قبلا هم جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، مطرح کرده بود، اشاره کرد و گفت که نیروهای بشار اسد از قبل در جریان حمله شیمیایی بوده‌اند و برای محافظت از خود در مقابل آن آماده بودند.

باراک اوباما گفت آن‌چه در حمله شیمیایی در حومه دمشق بر سر کودکان و دیگر شهروندان غیرنظامی آمد، امنیت ملی آمریکا را هم تهدید می‌کند.

او در این سخنان بار دیگر به برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت سکوت در برابر اقدامات بشار اسد، تهران را هم برای دستیابی به سلاح اتمی، جسورتر می‌کند.

او گفت آمریکا “پلیس جهان” نیست ولی “می‌تواند جلوی حمله شیمیایی به کودکان را بگیرد”.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017