تماس با مدیر
پنج شنبه, ۲۶ تیر , ۱۳۹۹


LED بخریم یا LCD؟

LED بخریم یا LCD؟

به اعتقاد کارشناسان و فعالان بازار، قیمت پایین تر تلویزیون های مبتنی بر تکنولوژی های قدیمی یا همان LCDها باعث شده است نمونه های LED و 3D اقبال چندان بلندی در بازار فروش نداشته باشند. البته این اواخر در پی کاهش قیمت نمونه های LED شاهد هستیم میزان فروش این تلویزیون ها تا حدودی نسبت به سابق افزایش یافته است، ولی به طور کلی LCDها همچنان رکوردداران فروش در بازار هستند.

چه تلویزیونی بخریم؟
بر اساس اعلام فعالان بازار، در بین تکنولوژی های LCD ،LED ،3D و PLASMA این LCD ها و پس از آن LED ها با یک فاصله چند پله ای هستند که توانسته اند گوی سبقت را از سایر نمونه های تلویزیون بربایند. پس از این تلویزیون ها هم نمونه های PLASMA و 3D در رده های بعدی فروش قرار دارند که البته سهم ناچیزی از بازار فروش را در اختیار گرفته اند.

به گفته کارشناسان و فعالان بازار، تقاضا برای نمونه های LCD در شرایطی بیشتر از نمونه های دیگر تلویزیون است که نمونه های LED و PLASMA و 3D هم از نظر میزان مصرف انرژی و هم از نظر کیفیت و… حداقل یک سرو گردن بالاتر از LCD ها هستند و این موضوع با توجه به اهمیت این موضوع تاسف آور است.

ابراهیم درستی، رییس اتحادیه لوازم صوتی و تصویری و لوازم یدکی گوشی تلفن همراه، با تایید این موضوع گفت، متاسفانه در بازار داخلی تقاضا برای تکنولوژی قدیمی بازار که همان LCD است همچنان از نمونه های دیگر بیشتر است و علت هم تنها قیمت پایین تر نمونه های LCD است. البته این اواخر با کاهش قیمت نمونه های LED شاهد رشد جزئی تقاضا برای نمونه های LED هستیم. به گفته وی، اگر شرایط به نحوی شود که قیمت تلویزیون های LED و 3D کاهش یابد می توان شاهد بود که انتخاب مصرف کنندگان بر اساس نیاز و خواست واقعی آنها صورت گیرد نه بر اساس قیمت کالا. وی گفت، تکنولوژی های LED و سه بعدی از لحاظ صرفه جویی در میزان مصرف انرژی و همچنین کیفیت و فرکانس نور در شرایط مطلوب تری نسبت به LCD ها هستند و قطعا خرید آنها به صرفه تر است.ایزدنیا، مدیر فروش شرکت حافظ پخش نیز با بیان این مطلب که فعلا تمرکز بسیاری از شرکت ها روی نمونه های LED است گفت: سال آینده سال فروش خوب برای نمونه های LED است و پیش بینی ما این است که با وجودی که اکثر مصرف کنندگان همچنان به سراغ LCDها می آیند، ولی طی سال آینده میزان تقاضا برای نمونه های LED در حد قابل توجهی افزایش یابد. وی افزود: به طور کلی LED یک تکنولوژی جدید است که با در نظر گرفتن ویژگی های کیفی آن نسبت به نمونه های LCD و همچنین با لحاظ کردن قیمت پایین آن نسبت به نمونه های 3D قطعا بهترین انتخاب برای خریداران است.غزاله، مسوول فروش بخش تلویزیون های شرکت مادیران نیز با بیان این مطلب که طی ماه های اخیر با توجه به کاهش قیمت ها تقاضا برای LEDها بیشتر شده است، گفت، میزان تقاضا برای نمونه کواترون شارپ که به تازگی وارد بازار شده است در حد مطلوبی بوده است و این نشان دهنده این است که خریداران با آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب کالا اقدام می کنند.

دارمی، معاون بازاریابی محصولات صوتی و تصویری شرکت ال جی نیز با بیان این مطلب که تقاضا برای نمونه های LEDرشد خوبی داشته است، گفت: به طور متوسط از هر ده تلویزیونی که برند ال جی به فروش می رساند 50 درصد یا نصف آن مربوط به فروش نمونه های LED ،30 درصد مربوط به فروش نمونه های LCD و 20 درصد هم مربوط به نمونه های پلاسما است.

سلیمانی مسوول فروش فروشگاه سونی مرکزی در خیابان جمهوری نیز با بیان این مطلب که تقاضا برای نمونه های LED نسبت به قبل رشد کرده است، گفت: در حال حاضر میزان تقاضا برای نمونه های LED و LCD یکسان است و نمونه های 3D را گروه خاصی خریداری می کنند. وی نیز معتقد است خرید نمونه های LED برای مصرف کنندگان به صرفه تر است تا نمونه های دیگر.

چند نظر متفاوت
در حالی که اکثر برندها در ایران نمونه های مختلف تلویزیون را به بازار عرضه می کنند، تعداد معدودی از شرکت ها روی برخی از تکنولوژی های خاص تمرکز دارند. به عنوان مثال شرکت بانیان الکتریک با وجود عرضه نمونه های LCD و LED روی نمونه های پلاسما تمرکز دارد. شرکت دیگر نیز مهوار الکتریک عرضه کننده تلویزیون های JVC است که همچنان روی نمونه های LCD و تلویزیون های فوق باریک متمرکز است.

به گفته راد، مسوول بازاریابی شرکت بانیان الکتریک، در حال حاضر اکثر مردم از نمونه های LCD و LED استقبال می کنند و تصور می کنند این تکنولوژی ها به دلیل جدید بودنشان از پلاسما بهتر است، در حالی که اشتباه می کنند.

به گفته وی، در حال حاضر آمار فروش تلویزیون های پلاسما در دنیا بسیار بالاست، ولی در ایران برعکس است.

مدیر بازاریابی این شرکت می گوید، به نظر من خرید تلویزیون پلاسما برای خریداران با توجه به قیمت و قابلیت های فنی بالایی که دارد مقرون به صرفه تر است. به عنوان مثال از نظر کیفیت تصویر، کلا نوری که یک تلویزیون پلاسما توسط سیستم گاز تولید می کند با نوری که یک تلویزیون LED و LCD با لامپ های فلور سنت تولید می کند فرق دارد و می توان ادعا کرد که نمونه های پلاسما کیفیت، شفافیت و سرعت انطباق بیشتری دارند تا نمونه های دیگر. وی افزود: تلویزیون های LCD و LED شکنندگی بیشتری دارند تا نمونه های پلاسما و اگر یک ضربه کوچک به نمونه های LCD،LED یا 3D وارد شود پیکسل های آن دچار آسیب می شوند. این درحالی است اگر به صفحه تلویزیون پلاسما ضربه محکمی وارد شود دچار ایراد نمی شود. همچنین تلویزیون های پلاسما کنتراست بالایی دارند و هنگام تماشای تصاویر اکشن فریم ها حذف نمی شوند. این در حالی است که در نمونه های دیگر معمولا فریم ها حذف می شوند. وی معتقد است قطعا خرید یک نمونه پلاسما به صرفه تر است تا نمونه های دیگر.

روستایی، مسوول فروش شرکت مهوار الکتریک نیز می گوید، در حال حاضر تمرکز ما همچنان روی نمونه های LCD است، ولی در نظر داریم نمونه های دیگر تلویزیون را وارد بازار کنیم.

به گفته وی، کیفیت تصویر و میزان برق مصرفی نمونه های مختلف تلویزیون تفاوت چندانی با هم ندارند.

پرفروش های بازار
به گفته کارشناسان و فعالان این حوزه، در حال حاضر سایز 42 جزو پرفروش ترین سایزهای بازار است که پا جای پای سایز 37 که سابق بر این پرفروش بوده اند، گذاشته اند. همچنین گروه بزرگی از مصرف کنندگان در حال حاضر به خرید تلویزیون هایی با میانگین قیمت یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 700 تا 800 هزار تومان تمایل دارند.

LG

این برند اکثر تکنولوژی های موجود را به بازار عرضه می کند. پس اگر قصد دارید از میان نمونه های LED این برند که فروش بالایی در بازار دارند انتخاب کنید، می توانید به سراغ مدل های 42 اینچ LED 5400 و LED 5600 بروید. مدل LED 5600 ا 42 که یک تلویزیون FULL HD است با قیمت یک میلیون و 444 هزار تومان و مدل 42LED5400 که یک تلویزیون HD با قابلیت بی سیم است با قیمت یک میلیون و 337 هزار تومان به فروش می رسند. از میان تلویزیون های LCD این برند هم می توانید به سراغ مدل های LCD 430 ا 42 و LCD 460 ا 42 بروید که به ترتیب با قیمت 916 هزار و 700 تومان و 968 هزار تومان به فروش می رسد.

مدل های LX9500 و LX6500 نیز از تلویزیون های سه بعدی 47 اینچ این برند هستند که به ترتیب با قیمت سه میلیون و 734 هزار تومان و دو میلیون و 985 هزار تومان به فروش می رسند.

SAMSUNG

مدل های 46C5550 ،46C6260 و 46C6960 که به ترتیب با قیمت دو میلیون و 289 هزار تومان، دو میلیون و 99 هزار تومان و دو میلیون و 489 هزار تومان به فروش می رسند، جزو تلویزیون های LED پرفروش این برند هستند.

همچنین مدل های C585ا 40 و 40C575 از تلویزیون های LCD پرفروش این برند هستند که به ترتیب با قیمت یک میلیون و 29 هزار تومان و 959 هزار تومان به فروش می رسند. این تلویزیون ها FULL HD هستند.

تلویزیون های سری C465 ،C475 و C455 نیز از پرفروش های بازار هستند که HD نیز می باشند.

از خانواده سه بعدی ها هم مدل های 46C8880 که با قیمت سه میلیون و 869 هزار تومان و مدل 46C7770 که با قیمت سه میلیون و 269 هزار تومان به فروش می رسند جزو پرفروش های بازار هستند.

SONY

مدل های 40BX400 و 40EX500 که به ترتیب با قیمت 945 هزار تومان و یک میلیون و 190 هزار تومان به بازار عرضه شده اند از LCDهای پرفروش این برند و مدل 40EX710 که با قیمت یک میلیون و 680 هزار تومان به فروش می رسد از LED های پرفروش این برند است. همچنین مدل 40NX710 از تلویزیون های سه بعدی پرفروش این برند است که با قیمت دو میلیون و 780 هزار تومان به فروش می رسد.

PANASONIC

مدل 32D25 که با قیمت یک میلیون و 230 هزار تومان، مدل 37D25 که با قیمت یک میلیون و 460 هزار تومان و مدل 42D25 که با قیمت یک میلیون و 760 هزار تومان به فروش می رسند، جزو LED های پرفروش این برند هستند.

همچنین مدل 42L42U20 که با قیمت یک میلیون و 300 هزار تومان به فروش می رسد از LCD های پرفروش این برند است.

از خانواده پلاسما نیز مدل های 42V20 و 50V20 جزو پرفروش های بازار هستند. این دو مدل به ترتیب با قیمت یک میلیون و 760 هزار تومان و دو میلیون و 430 هزار تومان به بازار عرضه شده اند. اگر قصد خرید یک تلویزیون سه بعدی از این برند را دارید هم می توانید به سراغ مدل50VT20 که قیمتی حدود سه میلیون و 200 تا 300 هزار تومان دارد یا مدل 65VT20 که قیمتی حدود هفت میلیون و هفت میلیون و 100 هزار تومان دارد بروید.

JVC

این برند فعلا فقط روی نمونه های LCD متمرکز است. پس اگر قصد خرید یک تلویزیون LCD از این خانواده را دارید می توانید به سراغ مدل های Z10 ،42 E10 ا 42 و A1 ا 32 بروید که به ترتیب با قیمت یک میلیون و 250 هزار تومان، یک میلیون و 390 هزار تومان و 650 هزار تومان به فروش می رسند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019