تماس با مدیر
پنج شنبه, ۲ شهریور , ۱۳۹۶


امضای اصغر فرهادی پای نامه ای به باراک اوباما

امضای اصغر فرهادی پای نامه ای به باراک اوباما

 

 اصغر فرهادی

امضای اصغر فرهادی پای نامه ای به باراک اوباما

 کافه سینما نوشت:

 از ساعاتی پیش نامه‌ای در برخی سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است با عنوان “نامه‌ی ۵۱۱ روشنفکر، فعال مدنی و زندانی سیاسی ایران به اوباما: اکنون نوبت شما است!” نکته جالب توجه اما نام برخی چهره‌های سینمایی در میان اسامی امضاکنندگان این نامه است. جایی که در بین فعالان سیاسی نظیر سعیدحجاریان، صادق زیباکلام، مسعود بهنود و…نام اصغر فرهادی کارگردان سرشناس کشورمان در کنار همسرش پریسا بخت آور و پناه‌برخدا رضایی نیز به چشم می‌خورد.

 در متن ابن نامه آمده است:

جناب آقای باراک اوباما، رئیس جمهور محترم ایالات متحده آمریکا

اکنون نوبت شما است.

حکومت ایران با برگزاری انتخابات قابل اعتماد سال جاری و تحولات اخیر گام‌های مقدماتی قابل توجهی به سوی اصلاح و گشایش در ایران برداشته‌است. ایرانیان با بهره‌گیری از این فرصت حسن روحانی را که حقوقدانی اصلاح‌جو و طرفدار عادی‌سازی روابط ایران با جهان است به ریاست جمهوری انتخاب کردند. در اثر این تحولات، در روزها و هفته‌های اخیر نیز شاهد آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی و گشایش نسبی در عرصه‌ی عمومی و فضای سیاسی در ایران بوده‌ایم. یکی از سخنانی که در این سال‌ها مکررا شنیده می‌شد این‌ بود که ریاست جمهوری در ایران قدرت چندانی ندارد و تصمیمات مهم بر عهده‌ی رهبر ایران است. این روزها حتی ایشان نیز سخن از “نرمش قهرمانانه” به میان آورده و ایران یک‌صدا خواستار تعامل بهتر با جهان است.

روندهای امیدبخش در کشور ما فضا را برای گشوده شدن گره کور سی و چند ساله روابط ایران و آمریکا و به‌ویژه حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران مساعد ساخته است. در مذاکرات پیش رو رئیس جمهور – دکتر حسن روحانی – و وزیر خارجه – دکتر جواد ظریف-، از حمایت قاطع حکومت ایران، اکثریت رای‌دهندگان ایرانی و طیفی از فعالان مدنی و دموکراسی‌خواهان ایرانی و حتی بسیاری از زندانیان سیاسی بهره‌مندند.

روابط اقتصادی و سیاسی گسترده‌تر ایران با جهان از لوازم بسط آزادی‌های سیاسی در ایران است. اگر آمریکا و جامعه‌ی جهانی از این فرصت طلایی و شاید تکرارناپذیر بهره نگیرند، بدبینان و دشمنان عادی‌سازی روابط ایران و آمریکا در هر دو کشور را یاری داده‌ و تردید در حسن نیت آمریکا را آسان‌تر ساخته‌اند. توفیق روحانی در دیپلماسی خارجی همچنین به موفقیت بیشتر او در دیپلماسی داخلی و گشایش‌های افزون‌تر در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خواهد انجامید.

آقای رئیس جمهور

از حضور رئیس‌جمهور روحانی در نیویورک برای باز کردن قفل روابط ایران و آمریکا بهره بگیرید. دستیابی به صلح پایدار در منطقه تنها با همکاری ایران میسر است. حیف است که این فرصت تاریخی بسوزد. اکنون نوبت شما و جامعه‌ی جهانی است که تداوم گام‌های ایران را از طریق پاسخ مناسب، مذاکره‌ی خوش‌فرجام با نتایجِ ملموسِ «برد-برد» و رفع تحریم‌های ناعادلانه‌ی اقتصادی تضمین کنید.


Copyright 2007 - 2017