تماس با مدیر
دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹


44 سالگی حمید فرخ‌ نژاد در فراق پدر+عکس

44 سالگی حمید فرخ‌ نژاد در فراق پدر+عکس

حمید فرخ‌نژاد بازیگر، نویسنده و کارگردان سینمایی ایران 44 ساله شد.

این بازیگر که این روزها در غم از دست دادن پدرش عزادار است، 28 فروردین 1348 در آبادان متولد شده وفارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.
وی فعالیت سینمایی را سال 1369 با بازی در فیلم «در کوچه های عشق» به کارگردانی خسرو سینایی آغاز کرد.
«عروس آتش»، «ارتفاع پست»، «طبل بزرگ زیر پای چپ»، «صحنه جرم، ورود ممنوع!»، «به رنگ ارغوان»، «چهارشنبه سوری»، «حقیقت گمشده»، «آتشکار»، «حریم»، «پوسته»، «شب واقعه»، «همبازی»، «دموکراسی تو روز روشن»، «در انتظار معجزه»، «بیداری رویاها»، «گشت ارشاد»، «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» و «روزهای زندگی»، «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» و «استرداد» از جمله آثار سینمایی این بازیگر هستند.
فرخ نژاد که سالها بازیگر پرکار جشنواره فیلم فجر بوده و نامش به عنوان کاندید دریافت سیمرغ مطرح شده است در دوره گذشته جشنواره با «استرداد» موفق به دریافت این جایزه شد.او پیش از این 9 بار کاندید بازیگری شده بود که این جایزه را یکبار در اولین نقش‌آفرینی‌اش، فیلم «عروس آتش» به عنوان بازیگر مکمل دریافت کرد.
این بازیگر پس از دریافت سیمرغ بلورین‌اش از جشنواره 31 فجر  گفت: سیمرغ یک هنرمند مهر مردمش است و گرنه این یک یادگاری است.
بارها گفته‌ام از تشویق شدن بدم نمی‌آید اما مدت‌ها است به جایزه و جشنواره فکر نمی‌کنم ولی در عین حال برای اتفاقی که افتاد، خوشحالم.
وی همچنین دو سیمرغ دیگر نیز برای فیلمنامه «عروس آتش» و ساخت «سفرسرخ» دریافت کرده و یک دیپلم کارگردانی نیز برای این فیلم دارد، فیلمی که به عنوان اولین تجربه کارگردانی مقابل دوربین برد و پس از گذراندن حواشی بسیار سرانجام پس از 10 سال در جشنواره 29 فجر به نمایش درآمد اما با گذشت 3 سال هنوز موفق به اکران عمومی نشده است.
از جوایز خارجی این بازیگر می‌توان به جایزه جشنواره کارلوویواری برای فیلم «عروس آتش»،‌جشنواره مسکو برای «طبل بزرگ زیر پای چپ» و آسیا پاسفیک برای «شب واقعه» اشاره کرد.
حمید فرخ‌نژاد چندی پیش به عنوان سفیر حُسن‌نیت بنیاد بیماری‌های نادر مشغول به فعالیت شد.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019