تماس با مدیر
دوشنبه, ۲۸ اسفند , ۱۳۹۶


12 حرکت که نشان می دهد نوزادتان شما را دوست دارد

12 حرکت که نشان می دهد نوزادتان شما را دوست دارد

فرزندتان تازه به دنیا آمده شما آنقدر كوچك و بی واكنش است كه گاهی فكر می كنید اصلاً شما را نمی بیند. او برای اینكه شما را بشناسد و حتی عاشقانه دوست تان بدارد تنها به چند هفته نیاز دارد تا كمی بزرگتر شود. عجله نكنید به زودی در لحظه هایی خارق العاده دل شما را می لرزاند.

نوزادان عاشق این هستند كه به صورت های دیگران زل بزنند؛ در این میان صورت والدین، صورت محبوب شان است. این خیره شدن پر از احساس، به این منظور است كه توجه و محبت والدین یا فرد مراقب را متوجه خود كند.
 این آغاز شكل گیری عشق و محبت او نسبت به شماست. او كم كم دارد به اهمیت نقش شما در زندگی اش پی می برد.
 
او لبخند شما را می شناسد
او بین یك دسته رز خوشبوی زیبا و لباس شما كه لكه های شیر روی آن پیداست، لباس شما را ترجیح می دهد.
حتی یك نوزاد یك هفته ای هم سرش را به هوای سینه مادرش بر می گرداند. برای نوزاد شما هیچ بویی لذت بخش تر از بوی تن مادرش نیست.
 
با شما حرف می زند
نوزاد از حرف زدن با خودش شروع نمی كند، اولین صداهایی كه از خودش در می آورد برای شماست. او اولین اداهای زبانی اش را برای تعامل با شما به كار می برد.
 بنابراین باید به این غان و غون ها جوابی در خور بدهید. 
صداهایی را كه تولید می كند جدی بگیرید. شما با این گفتگو، زمینه یك مكالمه واقعی را برای آینده فراهم می كنید.
 
او شما را نزدیك خودش می خواهد
در حدود شش ماهگی فرزندتان، متوجه می شوید كه او از نبود شما ناراحت و پریشان می شود؛ گریه می كند و در خودش می پیچد.
 با دیدن شما گریه اش محو می شود و خنده بر لبانش نقش می بندد. این رفتار نشانه این است كه وابستگی او به شما در حال رشد و شكل گیری است.
 
به علاقمندی هایتان علاقه نشان می دهد
فرقی نمی كند به چراغانی یك جشن خیره شوید یا به لباسشویی كه دارد لباس هایتان را می شوید، او نیز همان كار را می كند كه شما انجام می دهید. به این رفتار او «توجه متقابل» گفته می شود. 
این رفتار زمانی بروز پیدا می كند كه او تنها چند ماهه است؛ اوج این رفتار در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی شكل می گیرد و نشان می دهد كه فرزندتان با شما و ارزش هایتان و با آنچه كه به آن توجه دارید، در تعامل است.
 
او شما را حامی خود می داند
تعجب نكنید از اینكه وقتی غریبه ای را می بیند سرش را به سینه شما می چسباند و به آغوش تان پناه می آورد. 
اضطراب جدایی مرحله ای طبیعی از رشد اوست و نشان می دهد كه فرزندتان شما را دوست دارد و به شما به عنوان مراقب و حامی اش اعتماد دارد. او آغوش شما را امن می داند.
 
او آینه صورت شماست
حالت های صورت شما برای فرزندتان از ویروس سرماخوردگی هم مسری تر است. به همین دلیل است كه معمولاً وقتی می خندید او هم می خندد یا وقتی شما ترسیده اید او هم پریشان می شود. 
این رفتار آینه ای از دوران نوزادی شروع می شود و در سنین حدود ۹ تا ۱۸ ماهگی افزایش می یابد.
 
او با شما دنیا را می شناسد
كودك یك ساله شما به گونه ای نگاه تان می كند كه انگار فیلی را در حال سرخ كردن یك تخم مرغ در آشپزخانه دیده است. 
دنیا برای كوچولوی شما جایی پیچیده و شگفت آور است و او برای شناخت این دنیای عجیب رفتارها و واكنش های شما را بررسی می كند. او شما را دوست دارد و به آنچه شما انجام می دهید و فكر می كنید اعتماد دارد.
 
او از رفتارهای شما تقلید می كند
تا به حال دیده اید كه سعی كند با كلید شما دری را باز كند یا موهایش را مقابل آینه به شكل كودكانه ای درست كند؟ تقلید، صادقانه ترین شكل نشان دادن عشق و احترام نسبت به شماست.
 
شما خانه امن او هستید
كمی كه بزرگتر می شود از طریق رفت و آمد به آغوش شما و محیط، شروع به كشف دنیای اطرافش می كند. 
او گشت و گذار، سینه خیز رفتن و در صورتی كه بتواند دویدن و راه رفتن را به نشستن روی پای شما ترجیح می دهد. حتی این رفتار هم نشانه اعتماد و وابستگی است.
 شما برای او خانه امنی هستید كه به آن باز می گردد.
 
او به شما پناه می آورد
وقتی دارید در پاركی قدم می زنید و ناگهان گربه یا سگی كوچك سر راه كودكتان قرار می گیرد او دست هایش را به سمت شما بالا می آورد؛ «یعنی من را بغل كن».
 او برای كمك گرفتن به شما اعتماد دارد و به علاوه اینكه عشقش را به این شكل نشان می دهد.
 
هر روز یك شگفتی تازه
مادر شدن یعنی لحظه به لحظه انتظار یك اتفاق شگفت انگیز را داشته باشید. طبیعی است كه برای یك مادر تازه كار اولین نگاه معنی دار و پر محبت نوزاد، اولین لبخند، اولین كلمه، اولین دندان و اولین سینه خیز یا اولین قدم فرزند یك اتفاق است. 
 
باید خود را برای ماجراهای جالب دیگری هم آماده كنید. رفتار شما با خودتان عوض می شود، دردهای او برای شما از درد خودتان مهمتر می شود، وقتی او را در آغوش دارید و به آینه نگاه می كنید فقط او را می بینید و در كل دنیا را طور دیگری می بینید. 
 
حتی نوع نگاه و قدردانی شما نسبت به والدین خودتان عوض می شود و مدام یاد این جمله مادرتان می افتید كه «بگذار خودت مادر بشی می فهمی چی می گم». 
 

دنیای جدید بعد از مادر شدن را با فرزندتان به اشتراك بگذارید؛ برای او هم همه چیز حتی شما عجیب و كشف كردنی است. او را برای كشف دنیا كمك كنید. برایش حرف بزنید و تا می توانید با او ارتباط برقرار كنید. این بزرگترین و اولین قدم شما برای كمك به اوست.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017