تماس با مدیر
دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹


۴ اولویت دولت روحانی برای مسکن

۴ اولویت دولت روحانی برای مسکن

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که کشور نیازمند «مسکن پایدار» است، گفت: وزیر راه و شهرسازی آینده باید برای ساماندهی بخش مسکن چهار برنامه را در اولویت کاری خود قرار دهد.

بابک حاجیان، افزود:‌ اولین حوزه اجرایی دولت آینده در بخش مسکن باید تکمیل یک میلیون واحد مسکن طرح مهر باشد، چراکه از حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی که ساخت آنها آغاز شد بیش از یک میلیون در روند تولید قرار دارند و هنوز تکمیل نشده است.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کنیم که چه انباشت سرمایه‌ای بابت این تعداد واحد الان وجود دارد، بنابراین اولین خواسته کارشناسان، فعالان و مردم از وزیر راه و شهرسازی آینده این است که این انباشت سرمایه به مرحله بهره‌برداری برسد.

وی اظهار کرد: نکته دومی که کارشناسان و آحاد جامعه از وزیر راه و شهرسازی آینده انتظار دارند این است که باید برای حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان منابع وام درگیر مسکن مهر چاره‌ای اندیشیده شود. برای این‌که این وام به شبکه بانکی برگردد و مردم جدید دوباره از آن منتفع شوند باید وزیر دولت یازدهم به هر شکلی برنامه‌ریزی وصول مطالبات از مردم را اجرایی کند.

این استاد دانشگاه به اولویت سوم دولت در بخش مسکن اشاره کرد و افزود: از سوی دیگر حوزه کسب و کار مسکن در بخش بافت‌های فرسوده باید مورد توجه قرار گیرد. مسکن مهر عمدتا در حاشیه شهر ساخته شده است و باید برای احداث واحدهای مسکن مهر در حوزه بافت فرسوده برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد، چراکه با این اقدام به غیر از تولیدمقاوم سازی مسکن نیز انجام می‌شود.

حاجیان با ذکر این نکته که حرکت به سمت تولید مسکن پایدار به‌عنوان یکی دیگر از برنامه‌های مهم باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: مسکنی که در خارج از شهر است حداکثر دو سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل کمبودها فراوان ناخوداگاه مردم را به سمت مرکز شهر سوق می‌دهد. بنابراین مسکن موجود مفهوم مسکن ناپایدار است و باید تعریف جدید از مسکن پایدار داشته باشیم.

وی در ادامه نقبی به گذشته زد و درباره برنامه‌های اجرا شده حوزه مسکن، گفت: اگر بخش مسکن را مرور کنیم زمان جنگ زمین به افراد حقیقی و حقوقی واگذار می‌شد، اما در دروان سازندگی آقای آخوندی (وزیر وقت مسکن و شهرسازی) سیاست واگذاری زمین به تعاونی‌ها را اجرا کرد.

حاجیان با بیان این‌که در زمان عبدالعلی‌زاده (وزیر وقت مسکن و شهرسازی دولت خاتمی) بحث مسکن استیجاری مطرح شد، افزود: معتقدم در حال حاضر باید مسکن را با توجه به ظرف زمان دید، یعنی کسی که می‌آید باید در قالب اولویت‌هایی که به آنها اشاره شد به بخش مسکن ورود پیدا کند.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که دولت بعدی چاره‌ای جز ادامه مسکن مهر را ندارد، گفت: موضوع اجاره‌بها تابعی از تولید مسکن است و اگر ساخت وساز افزایش یابد نرخ اجاره‌بها نیز کاهش خواهد یافت.

حاجیان در پاسخ به این پرسش که تولید مسکن در بلند مدت روی اجاره‌بها تاثیر می‌گذارد به نظر شما در کوتاه‌مدت می‌توان برای این بازار کاری انجام داد، افزود: خیر، مثلا برای نوسازی بافت‌های فرسوده وام ودیعه مسکن پرداخت شد اما ارائه تسهیلات برای اجاره مسکن کار غلطی است، چراکه هدایت جریان نقدینگی به بازار و ایجاد تورم را به دنبال دارد.

به گفته وی، اگر وزیر راه و شهرسازی آینده مسکن را با محوریت بافت فرسوده به تولید بیشتر برساند و همچنین منابع مالی عظیم ۴۶ هزار میلیارد تومان که در قالب طرح مسکن مهر توسط نیکزاد استفاده شود به تولید برگردد می‌توانیم به ثبات و کاهش قیمت‌ها در بازار اجاره نیز امیدوار باشیم.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019