تماس با مدیر
پنج شنبه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۷


گپي با نگين معتضدي از «ويلاي من» و…+عکس

گپي با نگين معتضدي از «ويلاي من» و…+عکس

با «نگين معتضدي» درباره ويژگي‌هاي نقش خانم وکيل، ويژگي‌هاي کار با مهران مديري و رازهاي سلامت و تغذيه سالم گفت‌وگو کرده‌ايم.

سلامت: به عنوان بازيگر جوان در کار بازيگري پيشرفتي آهسته اما منطقي داشته‌ايد. چقدر از اين روند کاري احساس رضايت داريد؟

از همان ابتداي فعاليت بازيگري، براي آينده کاري‌ام برنام‌ريزي کردم و همه‌چيز آگاهانه بود. علاقه‌اي هم نداشتم که يک شبه ره صد ساله را طي کنم. آهسته و پيوسته کار کردن را انتخاب و تلاش کردم از راه درست به خواسته‌هايم برسم و يقين داشتم با پشتکار و چنين راهبردي موفق خواهم شد.

سلامت: فقط اهل بازيگري هستيد يا آشپز خوبي هم هستيد؟

آشپز خوبي هستم، اما اهل آشپزي نيستم.

سلامت: دليلش چيست؟

وقت آشپزي ندارم. آشپزي حوصله هم مي‌خواهد که ندارم اما موقعي که با حوصله باشم و وقت هم داشته باشم، دستپختم معرکه است.

سلامت: اگر در خانه تنها باشيد، چه غذايي درست مي‌‌کنيد؟

اگر بي‌حوصله باشم، زنگ مي‌زنم غذا از بيرون بيايد و اگر حوصله داشته باشم، غذاي آماده با رشته‌هاي نودل درست مي‌کنم!

سلامت: دوستان صميمي ‌شما بازيگر هستند؟

فرزانه سهيلي بازيگر تئاتر دوست صميمي‌ام است.

سلامت: خيلي از بازيگران به‌عنوان شغل دوم به رستوران‌داري مي‌پردازند، آيا شما هم چنين علاقه‌اي داريد؟

ترجيح مي‌دهم شغل ديگري مثل نويسندگي داشته باشم. البته دوستان بازيگر در کار رستوران‌داري هم موفق بوده‌اند. به رستوران ‌هادي کاظمي ‌رفته‌ام؛ در اين رستوران ماست مخصوصي سرو مي‌شود که مخلوطي از تمبرهندي و فلفل است و به همه پيشنهاد مي‌کنم اين غذا را بخورند.

سلامت: اهل مشاوره با متخصص تغذيه هم هستيد؟

بله، هرازگاهي براي مشاوره به يک متخصص تغذيه مراجعه مي‌کنم.

سلامت: به همه توصيه‌هايش هم عمل مي‌کنيد؟

مواقعي که در حال رژيم هستم، بله.

سلامت: به انجام جراحي زيبايي اعتقاد داريد؟

نه، من با هيچ کدام از اعضاي صورتم مشکلي ندارم. شايد به نظر برخي‌ بيني‌ام نياز به عمل داشته باشد اما من با آن مشکلي ندارم. البته به‌نظرم عمل زيبايي چيز بدي نيست و هر کسي مي‌تواند طبق سليقه‌اش آن را انجام بدهد.

سلامت: عمل عسل بديعي در اهداي عضو پس از مرگ را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

فوت عسل بديعي برايم تلخ و ناگوار بود. زماني که وارد بازيگري شدم، آشنايان مي‌گفتند که شبيه عسل بديعي هستم و خيلي‌ها من را با ايشان اشتباه مي‌گرفتند. اين کارها نام هنرمند را جاودان مي‌کند.

سلامت: خواهرتان که يکي از نويسندگان مطرح تلويزيون و تئاتر هستند، در موفقيت شما چقدر نقش داشتند؟

نقش مهم و تعيين‌کننده‌اي داشت. وقتي پيشنهادي براي بازي به من مي‌شود، با خواهرم مشورت مي‌کنم. خواهرم را به عنوان نويسنده خيلي قبول دارم. آناليز و تحليل‌هايي که از نقش‌ها به من ارائه مي‌کند، خيلي درست است.

سلامت: يعني اگر خواهرتان با پيشنهادي مخالفت کند، شما نقش را رد مي‌کنيد؟

گاهي در مواردي اختلاف‌عقيده داريم. وقتي او با پيشنهادي که شده مخالفت مي‌کند، با نگاه موشکافانه‌تري با قضيه برخورد و با ساير دوستانم هم مشورت مي‌کنم تا با تامل بيشتري انتخاب ‌کنم.

سلامت: شما در مجموعه «تکيه بر باد» در نقش خاکستري حضور موفقي را تجربه کرديد.

بله، اين حضور برايم خيلي مهم بود و از بزرگاني مثل «مهدي فخيم‌زاده» به عنوان پيشکسوت بازيگري فراوان آموختم. من اين شانس را داشته‌ام که با بازيگران بزرگي هم‌بازي باشم.

سلامت: در فيلم «خيابان يک طرفه» در نقش يک دختر پايين‌شهري تنها هم حضور متفاوتي داشتيد.

متن اين فيلم را خواهرم (طلا معتضدي) بازنويسي کرده بود و متن خوب و متفاوتي بود. نقشم را هم خيلي دوست داشتم. کار شبيه فيلم‌هاي خياباني دهه 50 و بازي پژمان بازغي در آن شاهکار بود.

سلامت: در اين فيلم‌ها زن‌ها در حاشيه قرار دارند؟

اما درام را به وجود مي‌آورند و نقش کليدي دارند.

سلامت: چگونه در «ويلاي من» به عنوان بازيگر حضور پيدا کرديد؟

«فرهاد عطريان» دستيار مجموعه ويلاي من، مرا به مهران مديري معرفي کرد. اول قرار بود نقش ديگري را در اين کار بازي کنم اما بعد از چند جلسه تمرين، بنا به صلاحديد کارگردان، نقش خانم وکيل به من داده شد.

سلامت: آيا قبول داريد حضور در کارهاي مهران مديري براي بازيگران جوان در حکم سکوي پرتاب است؟

حضور در «ويلاي من» يک موقعيت خوب کاري بود. يکي از آرزوهاي دوران کودکي‌ام حضور در کارها و بازي براي مهران مديري بود. مهران مديري برايم در حکم يک اسطوره است.

سلامت: اما برخي از بازيگران نمي‌توانند در ساخته‌هاي مهران مديري درخشش لازم را داشته باشند.

کار با مهران مديري سخت است و ايشان مدل خاص و موردنظر خودشان را از بازيگران مي‌خواهند. قبل از حضور در ويلاي من، کار طنز انجام نداده بودم و فکر نمي‌کردم بتوانم در بازي طنز موفق باشم.

سلامت: اما نوع چهره و فيزيک شما با نقش‌هاي طنز هماهنگي زيادي ندارد.

حرف شما را قبول دارم. در ويلاي من هم طنز بازي نکردم و حضور جدي‌ام باعث مي‌شد موقعيت‌هاي طنز به وجود بيايد.

سلامت: در سريال‌هاي مهران مديري معمولا در بخش فيلمنامه تمرکز روي شخصيت‌پردازي مردان انجام مي‌شود. به نظر شما هم اين‌طور است؟

اين سيستم در تمام کارهاي طنز سينمايي و تلويزيوني استفاده مي‌شود و به دليل ملاحظات، حضور زن‌ها در کارهاي کمدي کمتر از آقايان است.

سلامت: خانم وکيل در سريال ويلاي من چه ويژگي‌هاي داشت؟

زني شيک و امروزي که تفاوت‌هاي زيادي با نقش‌هاي خاکستري که در اين مدت بازي کرده بودم، داشت. قبل از شروع فيلمبرداري، اين ترديد و ترس را داشتم که از پس ايفاي نقش برمي‌آيم يا نه. مهران مديري هم روي درست درآمدن اين نقش تاکيد و توجه زيادي داشتند.

سلامت: به چه دليل مهران مديري روي اين نقش توجه ويژه‌اي داشت؟

چون نقش محوري و کليدي بود. من همراه کارگردان تلاش کردم نقش دوست‌داشتني و ملموس از آب دربيايد و سعي کردم به‌گونه‌اي خانم وکيل را بازي کنم که نشان بدهد از پس همه مسائل برمي‌آيد و گول نمي‌خورد. خانم وکيل بايد در عين دوست‌داشتني بودن، با ساير ساکنان ويلا برخورد جدي انجام مي‌داد. در مواقعي هم در عين شيرين بودن، بداخلاق مي‌شد. من تلاش کردم چنين ويژگي‌هايي را ارائه کنم.

سلامت: با فيلمنامه کامل فيلمبرداري آغاز شد؟

بله، فيلمنامه کامل بود.

سلامت: مهم‌ترين ويژگي نقش خانم وکيل در چه مسايلي بود؟

با مهران مديري در تحليل نقش به اين نتيجه رسيديم که خانم وکيل در اولين جلسه ملاقاتش با شخصيت‌هاي کار، يک رويه و برخورد داشته باشد. در ادامه موقعي که شخصيت‌هايي که ماندانا سوري و غلامرضا نيکخواه آنها را بازي مي‌کنند در مواجهه با آنها دچار ترس و واهمه مي‌شوند. خانم وکيل وقتي با شخصيت‌هايي که «مريم کاوياني» و «علي لک‌پوريان» آنها را بازي مي‌کنند، روبرو مي‌شود، چون آنها دچار ترس هستند، از موضع قدرت برخورد مي‌کند و براي اينکه اين شخصيت درست از کار دربيايد، مدام با مهران مديري صحبت مي‌کردم. در کليت اين شخصيت، خانم وکيل دختري دوست‌داشتني است اما موقعي که پاي مسائل حقوقي به وسط مي‌آيد، بسيار جدي و متفاوت مي‌شود و قانوني عمل مي‌کند.

سلامت: در رفتارهاي خانم وکيل غرور هم ديده مي‌شود.

بله، اين خصلت آدم‌هايي است که حدشان را مي‌دانند و با دانستن روان‌شناسي با آدم‌ها برخوردهاي متناسب با شخصيتشان دارند.

سلامت: نوع هدايت بازيگران به‌وسيله مهران مديري چگونه بود؟

مهران مديري در کارگرداني مجموعه‌هاي طنز يک اسطوره است. کارگرداني مجموعه‌هاي طنز واقعا کار دشواري است و بايد مديريت پشت صحنه کارگردان به‌گونه‌اي باشد که بازيگر بتواند در صحنه طنز بازي کند. آقاي مديري به خوبي از اين ويژگي در کارش استفاده مي‌کند و به کوچک‌ترين مساله موجود در صحنه اشراف دارد. به همين دليل مرد شماره يک طنز تلويزيون ايران است.

سلامت: به نظر مي‌رسد خانم وکيل در عين جدي بودن زن رمانتيکي هم است.

بله، از قسمت‌هاي بيست به بعد متوجه مي‌شويم عاشق دلخسته ارسلان مشکات مي‌شود.

سلامت: هميشه زنان مقتدر دلبسته مردان دست و پاچلفتي و گيج مي‌شوند؟

نه، اينطور نيست که همه خانم‌هاي مقتدر عاشق اين نوع مردان بشوند. نبايد فراموش کنيم که ارسلان مشکات رفتارهاي عاشقانه با خانم وکيل دارد و تنها کسي است که در ويلا مي‌تواند با خانم وکيل ارتباط برقرار کند.

سلامت: چه توصيه‌اي براي خوانندگان هفته‌نامه «سلامت» داريد؟

مهم‌ترين راه رسيدن به سلامت، شاد زيستن است.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017