تماس با مدیر
جمعه, ۴ مهر , ۱۳۹۹


گوش‌های پر سرو‌صدا

گوش‌های پر سرو‌صدا

 صدایی آزاردهنده كه صبح و شب هم نمی‌شناسد و همیشه بلند و شدید ادامه پیدا می‌كند؛ گاهی صدای زنگ است، گاهی همهمه یا سوت. اما چندان تفاوتی هم ندارد، چون به هر شكلی باشد آزاردهنده است.

 به این سر و صداها یا شنیدن صدای زنگ در گوش، وزوز گوش می‌گویند. البته این مشكل چنان شایع است كه از هر پنج نفر یكی را درگیر می‌كند، ولی باید بدانید وزوز گوش خودش به تنهایی بیماری نیست و می‌تواند نشانه‌ای از یك بیماری زمینه‌ای مانند كم‌شنوایی یا آسیب وارد شدن به گوش باشد.

هرچند كه این حالت بسیار آزاردهنده است، اما معمولا مشكلی جدی نیست. همچنین با این‌كه با افزایش سن شدت این صداها بیشتر می‌شود، ولی اغلب با درمان‌های مناسب بهبود می‌یابد؛ گاهی درمان بیماری زمینه‌ای كه سبب ایجاد این حالت شده است، در رفع وزوز موثر است. گاهی نیز درمان‌های دیگری وجود دارد كه صدای وزوز را كاهش می‌دهد یا مخفی می‌كند تا فرد كمتر متوجه آن شود.

نشانه‌های وزوز گوش
وزوز گوش معمولا با شنیده شدن صداهایی آزاردهنده كه واقعا در محیط خارجی وجود ندارد، نمایان می‌شود. البته نوع صداهایی كه شنیده می‌شود متفاوت است و گاهی ممكن است صدای زنگی در گوش احساس شود، گاهی وزوز، همهمه، صدای تیك‌تیك، سوت یا صدایی مانند وزش باد.

شدت این صدا نیز متفاوت است و می‌تواند بسیار ضعیف یا بسیار پر سر و صدا باشد. در حقیقت گاهی این صداها تا حدی بلند است كه با زندگی روزانه و تمركز فرد تداخل پیدا می‌كند و باعث می‌شود صداهای واقعی كه در محیط بیرون وجود دارد، براحتی شنیده نشود.

یكی از انواع وزوز گوش، موردی است كه فقط خود فرد صدای مزاحم را می‌شنود. البته این نوع شایع‌ترین حالت است كه می‌تواند به علت بروز مشكل در گوش خارجی، میانی یا داخلی ایجاد شود. اما در نوع دیگر، پزشك هنگام انجام معاینات متوجه این مشكل می‌شود و صدا را می‌شنود. این نوع نادر از وزوز گوش در اثر اختلالات عروقی، وضعیت استخوانی گوش یا انقباضات عضلانی بروز می‌كند.

در هر صورت چنانچه وزوز گوش باعث آزار و اذیت شماست، مراجعه به پزشك را فراموش نكنید.

چرا گوش وزوز می‌كند؟
بعضی از بیماری‌ها و مشكلات سلامتی می‌تواند سبب ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شود. البته در بسیاری از موارد هم علت اصلی بروز چنین حالتی هیچ وقت مشخص نمی‌شود. در هر صورت یكی از علل شایع وزوز گوش، آسیب‌دیدن سلول‌های گوش داخلی است. اما در مورد اغلب افراد، وزوز گوش به دلیل افزایش سن، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند برای مدتی طولانی، تجمع جرم در گوش و مشكلات استخوانی گوش ایجاد می‌شود.هر فردی ممكن است در طول زندگی با وزوز گوش روبه‌رو شود، ولی در شرایطی كه بدون استفاده از محافظ‌های گوش در معرض صداهای بلند قرار گیرد، احتمال بروز این حالت نیز افزایش می‌یابد. همچنین افراد بالای 65 سال یا كسانی كه سابقه اختلالات شنوایی مربوط به افزایش سن دارند بیشتر با چنین شرایطی روبه‌رو هستند.

وزوز گوش چه عوارضی دارد؟
زندگی كردن با وزوز گوش، به طور حتم كیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. البته افراد مختلف، واكنش‌های متفاوتی نسبت به این وضعیت نشان می‌دهند، ولی خستگی، استرس، اختلالات خواب، عدم تمركز، مشكلات حافظه، افسردگی، اضطراب و تحریك‌پذیری از‌جمله مشكلاتی است كه اغلب افراد در چنین شرایطی تجربه خواهند كرد. همچنین با این‌كه درمان این عوارض در بهبود وزوز گوش بی‌تاثیر است، اما باعث می‌شود فرد حس بهتری داشته باشد. در ضمن به خاطر داشته باشیم وزوز گوش اغلب به طور كامل درمان نمی‌شود، ولی برخی افراد كم‌كم به آن عادت می‌كنند و در نتیجه كمتر اذیت می‌شوند. پس بهتر است با شیوه‌هایی به كاهش این صداها یا مخفی شدنشان كمك كنیم؛ مثلا می‌توان با اجتناب از عوامل محرك مانند صداهای بلند به بهبود شرایط كمك كرد یا با شنیدن موسیقی ملایمی با صدای كم و كاهش استرس، وضعیت را بهبود بخشید.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019