تماس با مدیر
یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹


کارشناسی حرفه‌ای خودرو در پنج مرحله

کارشناسی حرفه‌ای خودرو در پنج مرحله

همراه مکانیک یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های خدمات خودرویی در کشور است. این استارتاپ که کار خود را از هفت سال پیش یعنی در سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است، در ابتدا تنها با کارشناسی خودرو در محل به مشتریان خود خدمت‌رسانی می‌کرده است. اما تجربه کسب‌شده در طی این هفت سال به همراه مکانیک کمک کرده است تا دایره خدمات خود را گسترش داده و بتواند نخستین و بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروهای کارشناسی شده را در ایران تاسیس کند. در ادامه این متن می‌خواهیم با نگاه جزئی‌تری به بررسی مراحل کارشناسی خودرو در همراه مکانیک بپردازیم.

تجربه نشان داده است که از هر چهار خودرو دست‌کم یکی از آن‌ها دارای ایراد فنی یا بدنه است. این ایرادها می‌توانند شامل رنگ‌شدگی در قسمت‌های گلگیر، کاپوت و در، ایراد در امکانات رفاهی و عملکرد آن‌ها، دست‌کاری کیلومتر پیموده شده، تعویض قطعات، مشکلات موتور، خروجی اگزوز و نشت روغن باشند. اما یک نگاه اجمالی به سایت‌های تبلیغاتی و آگهی‌های فروش خودرو نشان می‌دهد که فروشندگان خودرو این مسئله را قبول نداشته و ۹۰ درصد از آن‌ها ادعا می‌کنند که خودروی‌شان هیچ ایرادی ندارد. اینجا است که اهمیت خرید خودروی کارشناسی شده خود را نشان می‌دهد.

کارشناسی حرفه‌ای خودرو چگونه انجام می‌شود؟

کارشناسان حرفه‌ای خودرو برای اطمینان از سلامت آن ۲۳۳ نقطه مختلف را موردبررسی قرار می‌دهند. این کارشناسان باید برای بررسی درست خودرو از تخصص کافی برخوردار بوده و چک‌لیست مربوط به بررسی تخصصی آن را در اختیار داشته باشند. به‌علاوه انجام بررسی‌هایی مانند تشخیص رنگ‌شدگی یا تعویض قطعات و بررسی سلامت فنی نیازمند استفاده از تجهیزات تخصصی است که تنها در اختیار یک کارشناس خبره قرار می‌گیرد.

همراه مکانیک در طی هفت سال کار تخصصی بر روی کارشناسی حرفه‌ای خودرو توانسته است برای بیشتر از ۳۰۰۰ خودرو که مدل‌ها و سال‌های تولید متفاوتی دارند، چک‌لیست‌های تخصصی ایجاد کند. این چک‌لیست‌ها شامل تمام مواردی است که سلامت خودرو باید بر مبنای آن‌ها بررسی شود. با استفاده از موارد موجود در این چک‌لیست‌ها، هیچ یک از مراحل کارشناسی از قلم نیفتاده و خودرو از هر لحاظ موردبررسی قرار خواهد گرفت. مراحل اصلی در کارشناسی حرفه‌ای خودرو از قرار زیر است:

مرحله اول: بررسی خودرو از نظر فنی و موتور آن

برای بررسی سلامت موتور خودرو باید از تجهیزاتی مانند دیاگ استفاده کرد. استفاده از این تجهیزات تخصصی می‌تواند به‌خوبی ایرادات فنی خودرو را مشخص کند. در کنار این‌ها برای اطمینان از سلامت فنی خودرو باید قسمت‌های دیگر مانند رادیاتور و باتری موردبررسی کارشناسی قرار گیرد. در این مرحله کارشناسان حرفه‌ای همراه مکانیک تمامی اتصالات داخلی خودرو را نیز بررسی می‌کنند.

مرحله دوم: بررسی خودرو از نظر اصالت و میزان کیلومتر طی شده

کارشناسان همراه مکانیک بر طبق تجربه‌ای که در هفت سال کار تخصصی بر روی خودروهای دست‌دوم انجام داده‌اند، دریافته‌اند که سی درصد از فروشندگان خودروهای دست‌دوم کیلومتر خودروی خود را در هنگام فروش دست‌کاری می‌کنند. به همین دلیل کیلومتر نمایش داده‌شده در خودرو از آنچه در واقعیت پیموده شده است، کمتر است. کارشناسان همراه مکانیک با استفاده از شیوه‌های تخصصی خود می‌توانند کیلومتر واقعی پیموده شده را تشخیص داده و از ایجاد ضرر و زیان برای خریدار جلوگیری نمایند.

مرحله سوم: بررسی خودرو از نظر تجربه رانندگی و سلامت سیستم تعلیق

تنها راه موجود برای اطمینان از سلامت برخی بخش‌های خودرو مانند سیستم تعلیق، کلاچ و ترمز، رانندگی با آن است. بسیاری از فروشندگان ممکن است در هنگام فروش چنین اجازه‌ای به خریداران ندهند. بااین‌حال کارشناسان خبره همراه مکانیک با انجام انواع تست‌های رانندگی می‌توانند خیال شما را از بابت عملکرد درست بخش‌های مختلف خودرو راحت کنند.

مرحله چهارم: بررسی بدنه خودرو از لحاظ نقاط رنگ‌شده یا تعویض‌شده

در این مرحله کارشناسان با دقت به بررسی تمام قطعات بیرونی خودرو می‌پردازند و با استفاده از دستگاه تست رنگ، نگاه‌کردن به پیچ‌ها و جای آچارها، تست موم‌ها و دیگر نکات می‌توانند بفهمند کدام قسمت خودرو ضربه دیده و رنگ شده است. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل است چرا که در صورت وجود حتی یک لکه رنگ کوچک روی خودرو باعث افت قیمت چند ده میلیون تومانی آن می‌شود، چه برسد به تعویض قطعات!

مرحله پنجم: تعیین قیمت خودرو پس از انجام بررسی‌های کارشناسی

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در بخش کارشناسی خودرو، تعیین قیمت آن با توجه به ویژگی‌های مختلف آن است. پارامترهای مختلفی مانند مدل خودرو، سال ساخت آن، کیلومتر پیموده شده، وجود یا عدم وجود رنگ‌شدگی، رنگ خودرو و قطعات تعویض شده در تعیین قیمت آن تاثیرگذار است. بر این اساس کارشناسان همراه مکانیک پس از انجام بررسی‌های لازم قیمت خودرو را تعیین کرده و به خریدار اعلام می‌کنند.

مرحله ششم: دادن ضمانت‌نامه کارشناسی و ارائه رسید جبران خسارت

پس از انجام شدن بررسی‌های کارشناسی توسط یکی از کارشناسان خبره همراه مکانیک، کارشناس دوم برای بررسی مجدد اعزام می‌شود. علت انجام این کار این است که دقت کافی در انجام کارشناسی خودرو به کار رفته و احتمال خطای انسانی به صفر برسد. پس از انجام مجدد کارشناسی، یک ضمانت‌نامه رسمی از سوی همراه مکانیک برای خودروی شما تنظیم می‌شود. این ضمانت‌نامه به شما اطمینان می‌دهد که خودروی خریداری‌شده از هر لحاظ قابل‌اطمینان است و قیمت آن متناسب با بررسی‌های کارشناسی به طور دقیق تعیین شده است.

همان‌طور که گفتیم برای اطمینان از درست طی شدن مراحل کارشناسی، همراه مکانیک دو تن از کارشناسان خود را به کار می‌گیرد. بااین‌حال شما به عنوان خریدار اگر تا هفت روز پس از خرید متوجه اشتباهی در کارشناسی شدید، می‌توانید از همراه مکانیک خسارت خود را طلب کنید.

بااین‌حال نگاهی به موارد موجود در چک‌لیست بررسی کارشناسی خودرو همراه مکانیک می‌تواند خیال شما را از بابت کم بودن احتمال خطا راحت کند. یک کارشناس برای تایید سلامت خودرو باید خودرو را از دید فنی، سلامت موتور، سلامت امکانات رفاهی و ایمنی، نتیجه تست دیاگ، سیستم جلوبندی، وضعیت لاستیک‌ها، ترمز و کلاچ و بدنه و شاسی موردبررسی قرار دهد. به‌علاوه همراه مکانیک برای جلوگیری از اتلاف وقت شما، امکان کارشناسی غیرحضوری را فراهم کرده است. در نهایت کارشناسان حقوقی همراه مکانیک می‌توانند قولنامه خرید خودرو را برای شما تنظیم کرده و از نظر حقوقی مشاوره لازم را به شما ارائه دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا وارد صفحه کارشناسی خودرو در محل همراه مکانیک شوید و درخواست خود را ثبت کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه کنند.

با همراه مکانیک مطمئن بخرید، آسان بفروشید

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019