تماس با مدیر
شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹


چگونه خواب خوب داشته باشیم

چگونه خواب خوب داشته باشیم

کارهای ممنوعه برای داشتن خواب بهتر
 
ساعت 10 شب است و شما به تختخواب خود می‌روید ، آماده‌اید كه 8 ساعت كامل را با آسودگی بخوابید. اما متاسفانه ساعت 1.30 بامداد است و با وجود این‌كه بسیار خسته بودید، هنوز خواب به چشمان شما راه نیافته است. حتما سعی كرده‌اید یك لیوان شیر داغ بنوشید، گوسفند بشمارید یا حتی زیر دوش آب گرم بروید، اما هیچ‌كدام مفید نبوده است.
 
اگر می‌خواهید خواب شبانه راحتی داشته باشید، پیش از خوابیدن از انجام كارهای زیر صرف نظر كنید.
 
نه مطالعه كنید و نه تلویزیون ببینید
بعضی از مردم ادعا می‌كنند اگر پیش از خواب مطالعه نداشته باشند، نمی‌توانند بخوابند، اما در حقیقت این تعداد بسیار اندك هستند. هم تلویزیون و هم كتاب به منظور فعال كردن ذهن شما طراحی شده‌اند.
تبلیغ‌كنندگان میلیون‌ها تومان هزینه را برای تقویت عادات خواب شما پرداخت نكرده‌اند! آنها تلاش می‌كنند با تبلیغات، شما را در خرید كالای خود تحریك كنند. رنگ‌های روشن و تشعشع‌های نوری كه از تلویزیون ساطع می‌شوند از استراحت كردن ذهن شما در شب جلوگیری می‌كند.
 
از محرك‌های مصنوعی اجتناب كنید
محرك‌های مصنوعی شامل نوشیدنی‌هایی نظیر قهوه، چای و نوشابه می‌شود. نیكوتین سیگار و پیپ نیز جزو این دسته هستند. اثرات این محصولات پس از گذشت زمانی از مصرف آنها آشكار می‌شود، بنابراین باید حداقل چندین ساعت پیش از خوابیدن از آنها استفاده نكنید.
 
پیش از خواب بحث یا مشاجره نكنید
اگر با عصبانیت به تختخواب بروید، مطمئن باشید چند ساعت از خواب شبتان را از دست خواهید داد. بكوشید از مشاجره یا حل مشكلات پیش از خواب اجتناب كنید. این كار نه تنها به خوابیدن كمك می‌كند، بلكه راهی برای بهبود روابط خانوادگی نیز هست.
 
به كارهایی كه نباید انجام دهید فكر نكنید
هنگام خواب طبیعی است در مورد برنامه‌ای كه برای روز بعد دارید فكر كنید. به جای این كار چندین ساعت قبل از خواب، برنامه خود را با تمام جزئیات مرور كنید؛ برنامه‌هایی نظیر لباسی كه فردا می‌خواهید بپوشید، تلفن‌های ضروری یا هرچیز دیگری كه ذهن شما را هنگام خوابیدن درگیر می‌كند.
 
دیر وقت شام نخورید
خود شام خوردن نیست كه باعث مشكل می‌شود و شما نمی‌توانید راحت بخوابید، بلكه به دلیل ناراحتی حاصل از دراز كشیدن با شكم پر است. گاهی اوقات این حالت موجب درد در قفسه سینه می‌شود كه این درد ناشی از اسید معده است. اگر مجبورید دیر وقت شام بخورید، سعی كنید غذایتان سبك و مختصر باشد، ولی غذاهای سنگین حتما باید هنگام عصر خورده شوند.

قبل از خواب ورزش نکنید

ورزشی كه بموقع باشد حتی به بهتر خوابیدن شما نیز كمك می‌كند، اما ورزشی كه دقیقا پیش از خواب باشد نتیجه عكس خواهد داشت. به یاد داشته باشید شما می‌خواهید با ورزش راحت‌تر بخوابید نه این‌ كه باعث بی‌خوابی خود شوید. ورزش شما را به هیجان می‌آورد و باعث به جریان افتادن اندورفین در بدن می‌شود كه از خوابیدن جلوگیری می‌كند.
 
دیروقت نخوابید
گاهی اوقات به امید این‌كه بدنتان خسته شود و بتوانید راحت‌تر بخوابید، بیشتر بیدار می‌مانید. متاسفانه بسیار خسته بودن حتی خوابیدن را سخت‌تر می‌كند. بعلاوه شما دچار استرس نیز می‌شوید، زیرا می‌دانید كه ساعات كمی‌ تا صبح برای خوابیدن باقی مانده است.
 
استرس نداشته باشید
البته گفتن این حرف از عمل كردن به آن راحت‌تر است، اما باید بدانید كه معمولا میزان استرس و نگرانی با میزان خواب شما در شب ارتباطی معكوس دارد. شب‌ها پس از كوك كردن ساعت خود، آن را پنهان كنید، زیرا هنگامی‌كه آن را بالای سر خود می‌گذارید، تمام شب را در حال محاسبه ساعاتی خواهید بود كه هنوز به خواب نرفته‌اید.
اگر پس از انجام این توصیه‌ها باز هم نتوانستید به اندازه كافی بخوابید، باید با دكترتان مشورت كنید. موارد پزشكی متعددی وجود دارند كه خواب شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019