تماس با مدیر
سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹


چگونه از شر نم، میعان و کپک زدگی دیوارها خلاص شویم

چگونه از شر نم، میعان و کپک زدگی دیوارها خلاص شویم

با سرد شدن هوا یکی از مشکلات همیشگی که گریبان‌گیر بسیاری از افراد می‌شود، نم و رطوبت است. نم زدگی ممکن است در هر خانه‌ای رخ بدهد و هیچ کس در امان نیست. نم دادن دیوارها باعث بروز مشکلاتی دیگر نظیر آسم و یا خراب شدن لباس‌ها و اثاثیه‌ی منزل نیز می‌شود. به همین دلیل بهتر است اگر اثری از نم زدگی دیدید، سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت لوله کشی ساختمان را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک لوله کش در تهران باشید می‌توانید درخواست لوله کشی ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

 

 

چه چیزی باعث نم زدگی می‌شود؟

 

به زبان ساده، نم زدگی در اثر میعان ایجاد می‌شود. با کاهش دما، میعان رخ می‌دهد و این امر باعث نشستن رطوبت بر روی پنجره‌ها می‌گردد و در آخر این رطوبت، نم و کپک ایجاد می‌کند.

ولیکن این تنها دلیل نم زدگی نیست. از دلایل دیگر این اتفاق می‌توان به نفوذ رطوبت از کف، لوله‌هایی که نشتی می‌دهند، سقف دارای حفره، قاب پنجره‌ی خراب و یا ناودانی که راه آبش بسته شده؛ اشاره کرد.

 

انواع نم زدگی:

خوش‌بختانه تشخیص نم زدگی کار آسانی است ولی قبل از مواجهه و رسیدگی به آن، بایستی منبع و دلیل ایجاد نم را پیدا کرد. مثلا لکه‌ی نم بر روی روی دیوار نزدیک دودکش، ممکن است به دلیل نشتی از دودکش باشد و یا لکه برروی دیوار نزدیک پنجره، به دلیل خراب بودن قاب آن است.

در کل سه نوع نم زدگی وجود دارد که شناخت هر یک از آن‌ها، می‌تواند به رفع هر چه سریع‌تر آن کمک شایانی بکند.

 

یک، میعان: 

یکی از معمول‌ترین انواع نم زدگی، به دلیل میعان است و خود میعان به خاطر عدم تهویه‌ی درست و سیستم گرمایشی نامناسب رخ می‌دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فعالیت‌هایی نظیر آشپزی، رطوبت درون ساختمان را بالا می‌برد و این رطوبت بر سطوحی مانند پنجره‌ها و دیوارها می‌نشیند.

یکی دیگر از نشانه‌های میعان، به راه افتادن آب بر روی پنجره‌ها است و این امر سبب لک شدن پرده‌ها، تخریب قاب پنجره و به وجود آمدن کپک بر روی رنگ و یا کاغذ دیواری می‌شود.

 

دو، رطوبت در حال رشد: 

زمانی که آب از کف وارد ساختمان شود، رطوبت به وجود می‌آید. این امر باعث خراب شدن پوشش کف، به وجود آمدن لکه‌هایی بر روی گچ دیوار و پوسته پوسته شدن رنگ دیوار می‌شود.

 

سه، رطوبت نفوذی:

این رطوبت از بیرون ساختمان وارد دیوارها می‌شود و سبب ایجاد لک و رشد کپک می‌گردد.

 

چگونه از شر میعان در امان بمانیم؟

مشخصا جلوگیری از نم زدگی بسیار راحت‌تر از از بین بردن آن است. علاوه بر آن، خود نم زدگی مشکلاتی نظیر رشد کپک نیز به همراه دارد که خود به سختی از بین می‌رود. هم چنین رطوبت ممکن است به ساختمان آسیب برساند. به قول معروف، «پیشگیری بهتر از درمان است!» در اینجا نیز این سخن واضحا معنا پیدا می‌کند؛ از آنجایی که نم زدگی و مشکلات مربوط به آن مانند رشد کپک، به سلامتی انسان آسیب می‌زند. در ادامه با چند راه حل برای جلوگیری از نم زدگی آشنا می‌شویم:

 

یک، هر روز صبح پنجره‌ها و قرنیز کف پنجره را دستمال بکشید:

اگر جایی از خانه نشان از میعان و تجمع آب دیدید، بهتر است هر چه سریع‌تر آن را رفع کنید تا از رشد کپک‌ها جلوگیری شود. برای این کار از یک حوله‌ی آشپزخانه کمک بگیرید. اگر می‌خواهید کپک‌ها را از بین ببرید، از یک پارچه‌ی نم دار آغشته به کف صابون استفاده کنید. سپس از یک پارچه‌ی خشک کمک بگیرید تا رطوبت کامل گرفته شود. سپس پارچه‌های استفاده شده را دور بیندازید. دقت کنید که کپک‌ها را با ضربات تند پارچه، از بین نبرید زیرا این امر بیشتر باعث      پخش شدن هاگ‌ها می‌شود.

 

دو، بخارات ناشی از آشپزی را از محیط دور کنید:

هنگام آشپزی، در قابلمه و ماهیتابه را بگذارید. این امر نه تنها باعث می‌شود که بخارات در فضا پراکنده نشوند، بلکه باعث صرفه جویی در انرژی نیز می‌شود. اگر ممکن است در آشپزخانه را نیز در هنگام آشپزی ببندید تا بخارات به جاهای دیگر منزل وارد نشوند.

سیستم تهویه و گرمایشی خانه را بهبود ببخشید. استفاده از هود در آشپزخانه باعث می‌شود که بخارات جذب شوند و نم زدگی ناشی از میعان کم‌تر رخ دهد.

 

سه، رطوبت درون سرویس‌های بهداشتی را از بین ببرید:

دوش گرفتن و حمام کردن می‌تواند باعث به وجود آمدن بخار و رطوبت شود. بعد از حمام کردن، حتما در و پنجره‌های حمام را باز بگذارید. اگر درون سرویس‌های بهداشتی و حمام، پنجره ندارید؛ بهتر است یک فن تعبیه کنید تا هوا رد و بدل شود.

 

چهار، تهویه‌ی هوا:

تهویه‌ی هوا می‌تواند به راحتی انجام شود مثلا کافی است پنجره‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه باز کنید تا هوا به راحتی جا به جا شود. اگر محل زندگی شما تهویه‌ی مناسب ندارد، می‌توانید از آجرهای سوراخ‌دار استفاده کنید. این آجرها دارای سوراخ‌هایی برای رد و بدل شدن هوا است و می‌توان از آن‌ها در ساخت دیوارهای خارجی استفاده کرد. انی آجرها معمولا سفالی هستند اما نوع پلاستیکی آن‌ها نیز در بازار موجود است.

پنج، خانه‌ی خود را گرم نگه دارید:

رطوبت معمولا در هوای سرد ایجاد می‌شود پس بهتر است خانه‌ی خود را مخصوصا در فصول سرد سال، گرم نگه دارید. رطوبت زمانی رخ می‌دهد که هوای گرم به دیوار سرد برخورد می‌کند، پس با گرم نگه داشتن محیط زندگی خود، هوای گرم به دیوار سرد برخورد نخواهد کرد و میعان رخ نخواهد داد. بسیاری از سیستم‌های گرمایشی دارای تایمر هستند و می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که در ساعاتی از روز روشن شود و خانه را گرم کند.

 

شش، عایق بندی کنید:

عایق بندی امر بسیار مهمی است مخصوصا اگر قسمتی از دیوار خانه سرد باشد و باعث رخ دادن میعان شود پس لازم است قسمت‌های مدنظر، عایق شوند.

 

هفت، یک رطوبت گیر بخرید:

وقتی خانه برای مدت طولانی خالی بماند، وسایل درون آن در اثر رطوبت ممکن است خراب شوند. این امر در مناطق مرطوب بسیار معمول است. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توان از دستگاه‌های رطوبت گیر استفاده کرد. این دستگاه‌ها رطوبت محیط را جذب می‌کنند.

 

هشت، لباس‌های خود را برای خشک شدن درون خانه آویزان نکنید:

حتی الامکان لباس‌های خود را برای خشک شدن، در محیط بیرونی خانه آویزان کنید، حتی در زمستان. در غیر این صورت، خشک کردن لباس‌ها در خانه سبب تجمع رطوبت می‌شود. اگر چاره‌ای جز خشک کردن لباس‌ها در خانه ندارید، این کار را در نزدیکی یک دستگاه رطوبت‌گیر انجام دهید تا رطوبت ناشی از آن‌ها جذب شود.

 

چگونه از شر رطوبت نفوذی در خانه خلاص شویم:

یکی از اقدامات برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، تعمیر و درست کردن راه آب مربوط به ناودان‌ها است. خیلی از اوقات راه عبور آب بسته شده است که در این صورت آب به درون خانه نفوذ می‌کند.

برای جلوگیری از ورود رطوبت از سایر قسمت‌های خانه، حتما با یک فرد متخصص تماس بگیرید و از او بخواهید تا قسمت‌های مختلف خانه را بررسی کند.

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019