تماس با مدیر
شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷


چه کسی رهبر مخالفان سوریه شد؟+عکس

چه کسی رهبر مخالفان سوریه شد؟+عکس

معارضان سوری روز شنبه «احمد الجربا» را که از حمایت سعودی‌ها برخوردار است، به‌عنوان رئیس گروه موسوم به ائتلاف ملی مخالفان نظام سوریه انتخاب کرد.

به گزارش  شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، بعد از گذشت ماهها بحث و جدل، ائتلاف معارضان خارج‌نشین سوریه روز گذشته در نشست استانبول احمد الجربا را به ریاست این ائتلاف برگزید.

تحلیل‌های متفاوتی درباره نشست ائتلاف معارضان سوریه در استانبول که به انتخاب الجربا به‌عنوان جانشین «معاذ الخطیب» منجر شد، ارائه شده است.

 

برخی گزارش‌ها حاکی است تحولات مصر و سقوط «محمد مرسی» رئیس جمهوری این کشور در انتخاب الجربا بسیار مؤثر بود؛ سقوط مرسی نمایندگان جمعیت اخوان المسلمین را برای تصدی ریاست ائتلاف معارضان نظام سوریه کنار زد و زمینه را برای به جلو افتادن نیروهای مورد حمایت رژیم سعودی فراهم کرد.

 

گفته می‌شود که ائتلاف معارضان سوریه به سه جناح اصلی اخوان المسلمین (با حمایت مصر)، جناح مصطفی صباغ (با حمایت قطر) و جناح احمد الجربا با حمایت عربستان سعودی تقسیم شده است.

الجربا زاده سال 1969 میلادی در شهر «قامشلی» است. او رئیس قبیله «شمر» در استان حسکه سوریه است. الجربا در رشته حقوق بیروت تحصیل کرده است. بعد از ناآرامی‌های سوریه، الجربا به‌مدت دو سال در زندان سوریه به‌سر برده است.

گفته می‌شود او از مریدان «میشل کیلو» است که جبهه دموکراتیک را تأسیس کرده است.

میشل کیلو نویسنده مخالف دولت سوریه پس از گذراندن سه سال محکومیت، از زندان آزاد شد.

انتخاب رئیس جدید این ائتلاف همزمان شده است با «پیشروی نیروهای دولتی سوریه در بخشهایی از شهر حمص» که از مهمترین شهرهایی به شمار می‌رود که درگیری برای باز پس گرفتن آن از دست شورشیان ادامه دارد.

عملیات گسترده‌ای علیه شورشیان در این شهر از هفته گذشته آغاز شده است.

نیروهای دولتی طی روزها و هفته‌های گذشته توانسته‌اند کنترل برخی مناطق استراتژیک سوریه را در دست گیرند و ضرباتی به شورشیان وارد کنند

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017