تماس با مدیر
سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹


چهرها و فیلم های غایب در جشنواره فجر

چهرها و فیلم های غایب در جشنواره فجر

جشنواره فیلم فجر در دوره سی و یكم هنوز شروع نشده اتفاقات عجیب و جالبی را به همراه داشت كه از این میان راه نیافتن برخی از فیلم ها به جشنواره یكی از رویدادهای مهم است و…
رستاخیز
فیلم سینمایی “رستاخیر” به كارگردانی احمدرضا درویش كه همه مراحل فنی اش را در لندن پشت سر می گذارد و با توجه به آن كه قرار بود پروژه ای عظیم عاشورایی در جشنواره فیلم فجر باشد به دلیل اتمام نشدن مراحل فنی اش حتی فرم حضور در این جشنواره را پر نكرد.
این فیلم روایتگر مقطعی از تاریخ اسلام از زمان مرگ معاویه، تا ظهر عاشورا است كه عوامل فنی آن از عوامل حرفه ای سینمای ایران و جهان هستند و بازیگران ایرانی چون پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی ، فرهاد قائمیان، بابك حمیدیان و.. همچنین بازیگران بزرگ عرب در آن به ایفای نقش پرداخته اند.
چ
دومین فیلم ناكام این جشنواره “چ” حاتمی كیا بود كه همه به آن دل بسته بودند اما این فیلم همه با تمام حواشی اش به دلیل پایان نیافتن مراحل فنی اش به عنوان یك پروژه عظیم از رسیدن به جشنواره بازماند.
این فیلم كه روایتگر دو روز و دو شب از زندگی شهید چمران است، بازیگران بزرگ سینمای ایران از جمله فریبرز عرب نیا، بابك حمیدیان، مریلا زارعی، سعید راد و.. را به جلوی دوربین حاتمی كیا كشانده است.
زندگی مشترك آقای محمدی و بانو
غایب بعدی این جشنواره بزرگ “زندگی مشترك آقای محمدی و بانو” به كارگردانی سید روح الله حجاری بود كه با توجه به اعلام آمادگی برای حضور به دلایلی به این عرصه بررگ راه پیدا نكرد.
این فیلم داستان تاثیر مهیمانان بر زندگی خانواده آقای محمودی را به تصویر می كشد كه بازگو كننده تفاوت های آشكار فرهنگی در انتخاب سبك زندگی است در این فیلم نیز بازیگران بزرگی چون حمید فرخ نژاد، هنگامه قاضیانی، پیمان قاسمخانی،‌ ترانه علیدوستی و.. به این كارگردان جوان و دوربینش اعتماد كرده اند.
همه چیز برای فروش
“همه چیز برای فروش” امیر حسین ثقفی هم از این ماراتن نفس گیر جاماند تا دیگر فیلم غایب این دوره جشنواره باشد البته این فیلم مراحل فنی اش را به طور كامل پشت سر گذاشته اما هنوز معلوم نیست جشنواره میزبان او باشد.
این فیلم روایتگر انسان هایی است كه ناخواسته محكوم به عدل هستند و بازیگرانی چون صابر ابر و مریلا زارعی در آن به ایفای نقش می‌پردازند.
آسمان زرد کم عمق
“آسمان زرد كم عمق” نیز به كارگردانی بهرام توكلی فیلمی كه با توجه به سابقه درخشان كارگردانش می‌توانست نگاه ها را بخ خود جلب كند از جشنواره كنار گذاشته شد تا پنجمین غایب جشنواره فیلم فجر باشد.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است كه زوج جوانی در مدتی كوتاه لحظات زندگی گذشته شان را مرور می كنند و این مرور خاطرات، زندگی حالشان را تحت تاثیر قرار می دهد و بازیگرانی چون ترانه علیدوستی، صابر ابر، سحر دولتشاهی و.. در آن به ایفای نقش پرداخته اند.
گورداله و عمه غوله
“گورداله و عمه غوله” فیلمی در ژانر كودك به كارگردانی نادره تركمانی نیز از جشنواره كنار گذاشته شد تا مهر تاییدی بر زمزمه های به گوش رسیده مبنی بر حذف ژانر كودك از جشنواره فیلم فجر باشد. این اثر كه یك فیلم سینمایی موزیكال عروسكی است در جشنواره فیلم كودك هم حضور درخشانی را داشته است.
بچه های جسور
“بچه های جسور” هم به جشنواره فیلم فجر راه نیافتند تا به تعداد ناكامان جشنواره فجر افزوده شود. این فیلم را كه حجت الله سیفی كارگردان كرده است داستان دو كودك را كه بین دنیای واقعی و رویا راهی یك سفر تخیلی در دنیای واقعی می شوند را روایت می كند و مسیح سیفی یعقوب نفقان و جعفر نوری از بازیگران اصلی این فیلم هستند.
مروارید
سومین فیلم كودك بازمانده از جشنواره “مروارید” به كارگردانی سیروس حسن پور بود تا جشنواره نشان دهد كه جایی برای شیطنت های بچگی در این دوره وجود ندارد این فیلم سینمایی داستان خواهر و برادری را روایت می كند كه به دلیل شرایطی كه برای پدرشان كه صیاد مروارید است به وجود آمده دچار مشكلاتی می شوند و در این فیلم بازیگرانی همچون مهدی فقیه، سلیمه رنگزن، علیرضا اوسیوند و.. مقابل دوربین رفته اند.
عقاب صحرا
“عقاب صحرا” به كارگردانی مهرداد خوشبخت نیز از جشنواره كنار گذاشته شد این فیلم سینمایی داستانی تاریخی دارد كه در سال های ششم هجری و از صلح حدیبیه تا فتح مكه رخ می دهد و داستان زندگی شخصی به نام ابوبصیر را روایت می كند و در این فیلم بازیگرانی چون كیكاوس یاكیده، علیرضا كمالی، روناك یونسی و.. به ایفای نقش می‌پردازند.
فرزند چهارم
“فرزند چهارم” موسائیان هم كه پروژه ای عظیم به شمار می‌آمد مورد پسند جشنواره هایی واقع نشد تا دهمین فیلم بازمانده از سی و یكمین دوره باشد این فیلم به موضوع قحطی زندگان آفریقایی می‌پردازد و در آن بازیگرانی چون مهدی هاشمی، حامد بهداد و مهتاب کرامتی بازی كرده اند.
بازگشت به آینده
“بازگشت به آینده” علی عبدالعی زاده نیز از حضور در جشنواره جاماند این فیلم داستان سه همكلاسی را بازگو می كند كه زمان پیری تصمیم می گیرند با ماشین زمان به گذشته برگردند در این فیلم فتحعلی اویسی، رضا شفیعی جم، یوسف صیادی ، بهنوش بختیاری و.. جلوی دوربین رفته اند.
“مرغابی دشت سرخ یوسف هورا” به كارگردانی علی اصغر شادروان فیلمی كه روایتگر زندگی سردار شهید علی هاشمی است نیز از جشنواره كنار گذاشته شد در این فیلم بازیگرانی چون آرش مجیدی و رز رضوی مقابل دوربین رفته اند.
دل بی قرار
“دل بی قرار” به كارگردانی قربان محمدپور كه روایتگر داستان زلزله ای بسیاری از مردم استان گیلان است نیز مورد پسند داوران این دوره واقع نشد در این فیلم بازیگرانی چون كوروش تهامی، شهره قمر، نازنین فراهانی و.. جلوی دوربین رفته اند.
نامه های سفید
“دامنه های سفید” به كارگردانی محمد ابراهیم معیری نیز اثر دیگری است كه جشنواره ای ها آن را نپسندیدند داستان این فیلم از آن جا آغاز می شود كه خانواده خارجی برای گردشگری و توریست به قله دماوند می آیند و عقاب طلایی توسط قوچ بازان خارجی زنده گیر می افتد كه قصد خروج از مرز را دارند و در آن بازیگرانی چون مهدی میامیف علی رضا اوسیوند، هادی دیباجی به ایفای نقش می‌پردازند.
چتر سبز
“چتر سبز” دارای موضوعی زیست محیطی است كه تقریبا به شكل بدیع و نو نگاهی به حیات وحش و بحث كودك و طبیعت دارد و بازیگرانی چون علی آقار رضا كاشی، مهسا زرین جویی و كیوان خان بیگی در آن به ایفای نقش می‌پردازند و كارگردانی این فیلم را ناصر رفایی برعهده داشته اما این فیلم هم مورد بی مهری قرار گرفت درست است كه همه ‌آثار ساخته شده نباید به جشنواره راه پیدا كنند اما نادیده گرفتن این همه فیلم جای تعجب و سوال دارد و اگر این فیلم ها و تولیدات آنقدر شایستگی حضور در جشنواره را ندارند پس چرا این همه فیلم ساخته می شود.
تولد
“تولد” محمدرضا ورزی هم جشنواره ای نشد تا به این لیست ناكامان جشنواره باز هم اضافه شود این فیلم یك ماجرا و داستان اجتماعی را روایت می كند و به موضوع تناسخ می‌پردازد و مصطفی زمانی، محمدرضا شریفی نیا، چنگیز جلیلوند و.. به ایفای نقش می‌پردازند.
جابه جا
“جا به جا” به كارگردانی علی توكل نیا نیز راهی این دوره جشنواره نشد این فیلم به دلیل صادر نشدن پروانه نمایش از این دوره بازماند و خوشبختانه این یكی حداقل مورد بی توجهی داوران و جشنواره قرار نگرفت.
آینه شمعدون
“آینه شمعدون” نیز فیلم پرحاشیه ای كه در چند ماه گذشته تیتر بیشتر رسانه ها را به خود اختصاص داده بود نیز به جشنواره نرفت تا نشان دهد كه جشنواره امسال به دنبال هیچ حاشیه ای دردسری نمی گردد و به قول معروف سری را كه درد نمی كند دستمال نمی‌بندد.
این ساخته بهرام بهرامیان است و داستان زن و شوهری را روایت می كند كه در پی شوهر دادن دخترشان به دنبال جور كردن جهیزیه دخترشان هستند در این فیلم بازیگرانی چون رضا عطاران، محسن تنابنده به ایفای نقش می‌پردازند.
رژیم طلایی
“رژیم طلایی” هم به كارگردانی رضا سبحانی هم از جشنواره بازماند این فیلم مضمون اجتماعی آمیخته با طنز دارد و بازیگرانی چون مهدی هاشمی، امین حیایی و مریلا زارعی در آن به ایفای نقش پرداخته اند.
سیزده
“سیزده” نیز دومین فیلم سینمایی هومن سیدی به جشنواره نرفت كارگردانی كه سال گذشته با آفریقا نگاه خیلی از صاحبنظران این عرصه را به خود معطوف كرد در این فیلم بازیگرانی چون امیر جعفری، ریما رامین فر، ویشكا آسایش و .. بازی می كنند.
عملیات مهدکودک
“عملیات مهدكودك” نیز فیلمی دیگر در ژانر كودك به كارگردانی فرزاد اژدری است كه جشنواره ای ها به خاطر كودكانه بودنش آن را نادیده گرفتند در این فیلم بازیگرانی چون علیرضا خمسه، اكبر عبدی، حسام نواب صفوی، سروش صحت و.. به ایفای نقش پرداخته اند.

اگر بخواهیم تمامی فیلم ها را حتی به طور خلاصه هم نام ببریم به لطف هیات انتخاب جشنواره این تعداد آنقدر زیاد است كه از حوصله هر بنی بشری خارج است

وبگردی
Copyright 2007 - 2019