تماس با مدیر
دوشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۳۹۹


چرا شبهایی از رمضان "قدر" است

چرا شبهایی از رمضان "قدر" است

شبهای قدر از پر خیر و برکت ترین شبها و اوقات ماه رمضان هستند که چنانچه قدر دانسته شده و با آگاهی از ارزشهایی که دارند، برای کسب فیض و رحمت الهی به خوبی از آنها استفاده کنیم، توشه مناسبی برای دنیا و آخرت خود اندوخته‌ایم .

 
به گزارش مهر؛ همه می دانیم که در شب قدر، تقدیر یک ساله انسانها رقم خورده و گفته می شود با ارائه به ‏محضر مقدس حضرت صاحب الزمان(عج) صلاحیت آن امور مورد تأیید قرار گرفته و یا رد می شود .

شب قدر زمان مناسبی برای اتصال مخلوق به خالق است چرا که به خواست حق تعالی در این شب فاصله آسمان و زمین به حداقل رسیده و درهای رحمت الهی بیش از گذشته گشوده است، بندگان خداجوی می توانند بهترین بهره را از این شبها داشته و جهت کسب خیرات و برکات الهی، کوشا باشند .

دراین شب قرآن به یکباره بر پیامبر اسلام(ص) نازل شده و اهتمام به این کتاب آسمانی به منظور استفاده مناسب از آموزه های وحیانی آن در سازندگی فردی و اجتماعی بسیار مؤثر خواهد بود .

شب قدر، قدر نامیده می شود چون تمام مقدرات بندگان برای یکسال آینده در این شب تعیین می شود ، در همین رابطه در سوره دخان آیات 3 و 4 آمده است: إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُّبَارَکَةٍ إِنَّا کُنَّا مُنذِرِینَ. فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ؛ که] ما آن را در شبى فرخنده نازل کردیم [زیرا] که ما هشداردهنده بودیم. در آن [شب] هر [گونه] کارى [به نحوى] استوار فیصله مى‏یابد.

توبه، استغفار و طلب خیر دنیا و آخرت از مهمترین مواردی است که خداجویان و طالبان خیر و سعادت دنیوی و اخروی در این شبها بواسطه دعا و راز و نیاز از خالق خویش طلب می‌کنند .
 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019