تماس با مدیر
چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۷


چرا ساپورت در ایران اینقدر محبوب شد

چرا ساپورت در ایران اینقدر محبوب شد

ساپورت

 

ساپورت (به انگلیسی: Support Leggings) نوعی لباس چسبنده برای پوشش پاهاست که مردان و زنان از آن استفاده می‌کنند و در ایران بیشتر مورد استفاده‌ی زنان است. ساپورت در اصل به صورت دو تکه بوده و برای هر پا به صورت جداگانه پوشیده می‌شده‌است. انواع جدید آن، معمولاً از ترکیبی از لای‌کرا (یا همان اسپندکس)، نایلون، پنبه، و یا ترکیب پلی‌استر ساخته می‌شوند. همچنین ممکن است از پشم، ابریشم و یا مواد دیگر ساخته شود. کاربردهای ساپورت در گرم نگه داشتن پاها، جلوگیری از سائیدگی در فعالیت هایی مانند ورزش، و یا برای زیبایی و مد است.

این پوشش در سال ۱۳۹۲ در بین برخی دختران جوان ایرانی محبوب شد و از آن به عنوان شلوار استفاده می‌شد. پوشیدن این نوع جوراب در ایران، با مخالفت‌هایی از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی چهره‌های سیاسی و مذهبی روبرو شد.

 

ساپورت زنانه

ساپورت مردانه

پوشش ساپورت (Support Leggings) نوعی لباس چسبنده برای پوشش پاهاست که در دنیا مردان و زنان از آن استفاده می‌کنند و در ایران بیشتر مورد استفاده‌ی زنان است. ساپورت در اصل به صورت دو تکه بوده و برای هر پا به صورت جداگانه پوشیده می‌ شده‌ است. کاربردهای ساپورت به طور معمول در گرم نگه داشتن پاها، جلوگیری از سائیدگی در فعالیت هایی مانند ورزش، و یا نهایتا برای زیبایی و مد است. این پوشش در سال های اخیر در بین دختران جوان ایرانی محبوب شده است و آن ها از ساپورت به عنوان شلوار استفاده می‌ کنند. پوشیدن این نوع شلوار در ایران، با جنجال های بسیار فراوان و مخالفت‌هایی از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی چهره‌های سیاسی و مذهبی روبرو شده است. حضور این نوع پوشش در جمع ۱۰ تصویر با بیشترین رشد جستجو در یکسال گذشته ما را بر آن داشت تا با تحلیلی بی طرف به بررسی ساپورت از دیدگاه جستجوهای مردم بپردازیم و به دنبال پاسخی برای این سوال باشیم که مردم ایران پیرامون پوشش ساپورت به دنبال چه می گردند؟

بررسی روند جستجوی پوشش ساپورت در ایران
در تعطیلات نوروز سال ۱۳۹۲ اولین جستجوهای قابل توجه مردم درباره ساپورت به عنوان نوعی پوشش رخ داده است. اولین دغدغه ها پیرامون جستجوی پوشش ساپورت در فاصله ۳ فروردین ۱۳۹۲ تا ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ و در ذهن تهرانی ها ایجاد گردید که شاید علت آن مواجهه با این نوع پوشش در مهمانی های نوروز و عید دیدنی ها بوده است. بررسی ها نشان می دهد که در آن بازه زمانی جستجوی عبارت ساپورت زنانه در شهر تهران رشد زیادی پیدا نموده است. بنابراین همانطور که پیش بینی می شد، شهر تهران را می توان به عنوان نقطه آغازین جستجوهای مردم ایران پیرامون موضوع ساپورت معرفی نمود.

بعد از مد شدن پوشش ساپورت در بهار ۱۳۹۲ در تهران و نزدیک شدن به فصل تابستان، شیرازی ها به عنوان دومین شهر بعد از تهران با این پوشش آشنا شده و به جستجو درباره ساپورت پرداختند و با فرا رسیدن تابستان ۱۳۹۲ رشد بی نظیر جستجوها پیرامون این نوع پوشش متوقف نگردید و استان های خوزستان، اصفهان، آذربایجان شرقی، قم و خراسان رضوی نیز به جمع جستجوکنندگان ساپورت اضافه شدند و در ادامه سال و با عرضه شلوارهای ساپورت زمستانه به بازار، رفته رفته شاهد همه گیر شدن جستجوها در تمامی استان های کشور بودیم.

علی رغم جنجال ها و مخالفت های صورت گرفته درباره این نوع پوشش بانوان در ایران و همچنین تلاش بسیار زیاد مسئولان فرهنگی کشور برای کاهش استفاده از این نوع پوشش توسط جوانان، روند جستجوها پیرامون این موضوع همچنان رو به افزایش است. در تابستان ۹۳ اوج جستجوها پیرامون پوشش ساپورت ثبت گردید و هم اکنون در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته و سال های قبل از آن، شاهد جستجوهای بیشتری درباره پوشش ساپورت توسط ایرانیان هستیم و پیش بینی می شود این روند صعودی در سال ۹۴ نیز ادامه داشته باشد.
ایرانیان در محتوای وب درباره پوشش ساپورت به دنبال چه می گردند؟

Capture

با مقایسه روند جستجوی دو نوع پوشش بانوان در ایران، که از دو دسته تقریبا متضاد از نظر فرهنگی هستند، در می یابیم که پوشش چادر توانسته است در سالیان اخیر روند تقریبا ثابت و اندکی رو به رشد خود را در میان جستجوهای مردم حفظ نماید. اما از سال ۱۳۹۲ و با رشد یکباره پوشش ساپورت در جامعه، شاهد دغدغه و جستجوهای به مراتب بیشتر ایرانیان پیرامون این پوشش جدید هستیم.

بررسی آنچه مردم پیرامون ساپورت جستجو می کنند نشان  می دهد که جذابیت های جنسی و نیز قیمت ارزان تر نسبت به انواع شلوار، به طور یقین از مهمترین عوامل محبوبیت این نوع پوشش در جامعه بوده است که البته دیدگاه های مختلفی نسبت به پسندیده بودن و یا ناپسند بودن این موضوع از نظر فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017