تماس با مدیر
دوشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۹


چرا خرید نهال گردوی چندلر پر سود می باشد ؟!

چرا خرید نهال گردوی چندلر پر سود می باشد ؟!

نهال گردوی چندلر یکی از ارقام نهال گردوی پیوندی می باشد که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نهال آن در سراسر کشور کاشته می شود .این نهال اصلاح شده می باشد و اولین متولی آن فردی در کشور آمریکا بوده است .

 

درخت گردو چندلر هم به لحاظ تولید میوه ای با ارزش و هم به دلیل داشتن چوب با کیفیت از درختان ارزشمند با بهره وری بالا و اقتصادی به شمار می رود و دارای نژاد های مختلفی است که هر کدام به لحاظ ویژگی با دیگری متفاوت است در بین انواع نژاد های گردو می توان به نهال گردو چندلر اشاره نمود که کاشت آن در شرایط اقلیمی ایران نیز امکان پذیر است .

دلیل تمایل کشاورزان و باغداران نسبت به احداث باغ گردو چندلر این است که می دانند زمانی که نهال های کم سن و سال با روش های اصولی و رعایت نکات لازم پرورش پیدا کنند بهره وری اقتصادی بسیار خوبی خواهند داشت .

گردوی چندلر یکی از مرغوب ترین و شناخته شده ترین نژاد های پیوندی در جهان است که از تلاقی نهال گردو پدرو به دست آمده است به همین دلیل به لحاظ ویژگی شبیه به رقم پدرو میباشد .

گردو چندلر یکی از نژاد های دیرگل می باشد که کاشت آن در مناطق نسبتا متعادل تا نسبتا سردسیر عملکرد مطلوبی خواهد داشت،این رقم به دلیل پیوندی بودن خود بارور نیست و نیاز به گرده زا دارد که می توانید در زمان کاشت نهال گردو چندلر به ازای چند اصله نهالی که کاشته می شود یک درخت برای گرده افشانی در نظر بگیرید چنین اقدامی کیفیت باروری باغ شما را تضمین می کند،لازم به ذکر است که برای این رقم معمولا نژاد فرانکت مناسب است .

یکی از نکاتی که حتما لازم است باغداران قبل از خرید به آن توجه ویژه داشته باشند میزان تحمل سرما و خشکی نهال است،زیرا این میزان در نژاد های مختلف با یکدیگر فرق می کند و باغداران باید قبل از خرید نهال گردو اطلاعات مفیدی در خصوص هر نژاد و میزان سازگاری آن با شرایط اقلیمی منطقه کسب کنند سپس اقدام به خرید کنند .

ویژگی ها و خصوصیات نهال گردو چندلر :

گردو چندلر یکی از ارقام معروف و پرکشت است که خاستگاه اصلی آن کشور آمریکا است و در بیشتر باغات این کشور کشت می شد و بسیار سودآور،تجاری و رقم امید بخشی است .

درخت گردو چندلر همانطور که اشاره شد دیرگل می باشد و از سرمای بهاره که به اکثر باغات آسیب وارد می کند در امان است و دچار سرمازدگی نخواهد شد،گردو چندلر مقاومت بسیار خوبی دارد .

درخت گردو چندلر قدرت رشد متوسطی دارد و نهال به صورت نیمه راست رشد می کند و به دلیل رقم باردهی خوبی که دارد از ارقام تجاری مرغوب محسوب می شود .

به لحاظ ظاهری درختی متوسط و برگهایی به رنگ سبز پررنگ دارد که در این درخت گردو چندلر معمولا برگ ها چند روزی دیرتر از دیگر انواع رشد می کنند. میوه گردو چندلر دیررس می باشد و میزان باردهی و عملکرد بسیار خوبی دارد .

خواص موجود در مغز گردو را نمی توان نادیده گرفت،این مغز ارزش غذایی بالایی دارد و از مهمترین میوه های خشک در جهان به حساب می آید،به توصیه کارشناسان تغذیه و طب سنتی قرار دادن مغز گردو در سبد رژیم غذایی در سلامتی و جلوگیری از برخی بیماری ها موثر است .

 

از کاشت تا برداشت نهال گردو چندلر :

ممکن است باغداران تصمیم به احداث باغی در سطح گسترده داشته باشند و نهال گردو چندلر را برای کاشت انتخاب کرده باشند،چنانچه تمام نکات و شرایط لازم از زمان کاشت تا برداشت به خوبی رعایت شود حتما بعد از گذشت چند سال نهال ها به ثمردهی میرسند و میزان بار آنها در سالهای بعدی اقتصادی تر می شود و باغداران به سودآوری مطلوب خواهند رسید توصیه می شود نهال ها را حتما از نهالستانی معتبر خریداری کنید .

درخت گردو چندلر معمولا در مناطق معتدل و نیمه مرطوب یا حتی معتدل و خشک رشد خوبی دارد،در واقع عملکرد مغز تا حدود زیادی به شرایط اقلیمی منطقه هم بستگی دارد .

در هنگام کاشت نهال گردو چندلر  باید ابتدا زمین مناسب را انتخاب کنید،خاک های زهکشی شده بستر رشد مناسبی برای نهال آماده می کنند،همچنین نهال گردو در خاک های سبک و آهکی خنک عملکرد مطلوبی خواهد داشت. درخت گردو ریشه های گسترده ای دارد به همین منظور توصیه می شود در هنگام کاشت عمق مناسبی را در نظر بگیرند هر چقدر عمق بیشتر باشد رشد نهال بهتر خواهد بود .

نهال گردو چندلر گستردگی چندانی ندارد و درختی با رشد متوسط است اما با این حال حتما باید فاصله بین نهال ها به خوبی رعایت شود این اقدام به رشد مطلوب نهال کمک خواهد کرد.

آبیاری نهال گردو چندلر بستگی به آب و هوای منطقه کاشت دارد اما در سالهای اول کاشت نهال،آبیاری آن اهمیت بسیاری دارد می توانید با در نظر گرفتن خاک،نسبت به آبیاری اقدام کنید که معمولا هفته ای یکبار نهال به آب نیاز دارد .

کودهی درخت گردو چندلر :

کوددهی نهال گردو چندلر و در کل تغذیه نهال بسیار اهمیت دارد و شما باید با آنالیز خاک به فقیر و غنی بودن آن پی ببرید و در صدد تامین عناصر مفید برای نهال باشید.

هرس درخت گردو چندلر به رشد شاخه های جدید و از بین رفتن شاخه های خشک شده کمک می کند،معمولا فصل پاییز و بعد از برداشت محصول مناسب ترین زمان هرس درختان است.

همانطور که اشاره شد گردو چندلر دیررس است و دیرتر از دیگر ارقام برداشت می شود و به دلیل داشتن پوست کاغذی از حساسیت بیشتری برخوردار است .

توجه داشته باشید که گردو در زمان رسیدن دچار تغییرات ظاهری می شود به طوری که پوست سبز آن دچار ترک خوردگی می شود و شما به راحتی با یک تکان ساده می توانید گردو ها را برداشت کنید.

محصول برداشت شده بعد از عملیات پوست گیری و خشک شدن به بازار عرضه می شود و این رقم به دلیل کیفیت خوبی که دارد بازار پسند بوده و فروش خوبی دارد. قیمت گردو چندلر ثابت نیست و هر ساله متغیر است .

اندازه میوه ها درشت و پوستی کاغذی دارد که به راحتی شکسته می شود،مغز گردو دارای کیفیت بسیار خوبی است و رنگ آن سفید و روشن است و طعم شیرین و بسیار لذت بخشی دارد. گردو چندلر با پوست وزنی ۱۳ گرمی دارد که نسبت مغز به پوست ۶ گرم و تقریبا نصف می باشد .

این نوع از ارقام نهال گردو چندلر دارای اصالت آمریکایی می باشند. کیفیت بالا و همچنین درشتی میوه در این نهال ها ، بسیار جذاب و منحصر بفرد می باشد.

این نهال از جمله نهال های پر کشت و پر بار در سطح جهان می باشد که بسیاری از باغداران به علت سودهی مناسب نهال گردو چندلر به کاشت این نهال پرداخته اند . هر نهال گردو مشخصات کلی در بر دارد که باغداران با توجه به این خصوصیات و مشخصات می بایست اقدام به خرید نهال گردو چندلر را در نظر داشته باشند .

خصوصیات نهال گردو چندلر :

دیرگل بودن این نهال یکی از خصوصیات بارز در آن می باشد که موجب می شود میوه های این نهال از سرمای بهاره در امان باشند .

میزان باردهی در این نهال بسیار مورد توجه می باشد. این نهال از جمله نهال های پیوندی است که از میزان باردهی قابل توجهی برخوردار است .

کیفیت میوه در این نهال ، بسیار مرغوب و ایده آل خواهد بود. گردوهای درشت و پر مغز از جمله دلایل پر رونق بودن بازار فروش این گردو چندلر خواهد بود. پوست این گردوها کاغذی بوده و می توان به راحتی اقدام به جداسازی مغز گردو از پوسته ی آن نمود .

شرایط اقلیمی و محیطی نهال گردو چندلر :

نهال گردو چندلر دوستدار آب و هوای معتدل است. در اغلب مناطقی که دارای آب و هوای معتدل خشک و یا مرطوب هستند، رشد این درخت گردو چندلر بسیار مناسب بوده است. استفاده از این نهال در بسیاری از شهرهای کشور ما ایده آل و مطلوب خواهد بود. مکان هایی که دارای آب و هوای زمستانی سردی هستند، می توانند در باردهی این نهال ، تاثیرات مثبتی داشته باشند. دمای قابل تحمل برای این نهال تا میزان ۲۱ درجه زیر صفر می باشد. در غیر این صورت نهال آسیب دیده و از بین خواهد رفت .

ریشه های درخت گردو چندلر غالبا به صورت گسترده می باشد، از این جهت خاکهای قابل نفوذ و سبک انتخاب هوشمندانه ای برای رشد این نهال ها خواهند بود. به دلیل پیوندی بودن این نهال ها ، استفاده از گرده افشان برای آنها بسیار مهم و ضروری خواهد بود .

گرده افشان مناسب می تواند در عملکرد درخت در هکتار بسیار موثر باشد. خاکهای لومی می توانند بهترین انتخاب برای کاشت نهال گردو باشند. نیاز به آبیاری مناسب ، نیاز به سم پاشی ، نیاز به کود دهی و توجه به نحوه ی کاشت، از جمله عوامل تاثیر گذار در میزان باردهی محصول خواهند بود. برای رشد مطلوب در نظر گرفتن فواصل کاشت ۷*۷ بسیار ایده آل می باشد .. نهال های گردو چندلر اغلب پایه کوتاه می باشند

خرید نهال گردو چندلر نهالستان گلد نهال :

یکی از راه هایی که باغداران بتوانند از خرید هوشمندانه ای برای نهال گردو برخوردار شوند، استفاده از مشاوره های مناسب می باشد. نهالستان گلد نهال با ارائه ی مشاوره های مناسب و همچنین معرفی نهال های بسیار ایده آل و مفید با شرایط اقلیمی باغداران، می تواند در میزان باردهی درخت انتخابی و سود آنها تاثیرات فوق العاده ای داشته باشد. خرید نهال گردو چندلر اغلب با توجه به ارتفاع محل کاشت برسی می گردد .

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتردر رابطه با خرید نهال به سایت گلد نهال مراجعه نمایید .

goldnahal.ir:  منبع

 

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019