تماس با مدیر
یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹


پنج سؤال زنان ازسلامت جنسي

پنج سؤال زنان ازسلامت جنسي

واژن زنان به طور طبيعي ترشح شفاف يا اندکي کدر و بي‌بو دارد كه پوست را آزار نمي‌دهد. معمولا در طول چرخه قاعدگي طبيعي، ميزان و قوام اين ترشح تغيير مي‌کند. در زماني از ماه ممکن است اندکي ترشح بسيار رقيق يا آبکي وجود داشته باشد و در زماني ديگر ترشح بسيار غليظ‌‌‌‌‌تر شود. همه اين انواع ترشحات طبيعي هستند.

اما اگر ترشح واژن بودار، سوزاننده يا تحريک‌کننده باشد، غيرطبيعي است. اين تحريک‌ گاهي به صورت خارش، سوزش يا هر دوي آنها خود را نشان مي‌دهد. خارش ممکن است در هر زماني از روز بروز کند اما در اغلب موارد در شب‌ها آزاردهنده است. اين علايم در اغلب موارد با نزديکي جنسي بدتر مي‌شود. در صورتي که ميزان، رنگ يا بوي ترشحات واژن تغيير کرد به متخصص زنان‌ مراجعه کنيد.

آيا برداشتن رحم با جراحي براي زن مشکلات جنسي ايجاد مي‌کند؟

برخي از زنان ممکن است پس از برداشتن رحم‌، تغييراتي در کارکرد جنسي را تجربه کنند. اين تغيير ممکن است شامل کاهش ميل جنسي، کاهش لغزندگي و نرمي واژن و حس دستگاه تناسلي باشد. اين مشکلات گاهي با تغييرات هورموني ناشي از برداشت رحم
(و تخمدان‌ها) همراه مي‌شوند. گاهي هم اعصاب و عروق خوني ضروري براي کارکرد جنسي حين جراحي آسيب مي‌بينند.

هرچند وقت يک بار بايد معاينه لگني و آزمايش پاپ اسمير را انجام داد؟

انجمن سرطان آمريکا توصيه مي‌کند زنان 3 سال پس از شروع فعاليت جنسي يا پس از 21 سالگي (هر کدام زودتر بود)، سالي يك بار معاينه لگني انجام دهند. اين معاينه بايد شامل انجام آزمايش سالانه «پاپ اسمير» (نمونه‌برداري از سلول‌هاي دهانه رحم براي تشخيص زودرس سرطان) باشد. زناني که در معرض خطر بالاي سرطان هستند، ممکن است به انجام مکرر پاپ اسمير نياز داشته باشند. در زناني که براي چند سال پاپ‌اسمير طبيعي دارند، فاصله ميان انجام آزمايش‌ها بيشتر مي‌شود. در اين مورد با پزشكتان مشورت کنيد.

آيا هورمون‌درماني جايگزين پس از يائسگي براي زنان مضر است؟

در مورد بي‌خطر بودن انجام هورمون‌درماني جايگزين پس از يائسگي اختلاف نظر زيادي ميان دانشمندان وجود دارد. به طور کلي تصور مي‌شود هورمون‌درماني به حفظ سلامت استخوان‌ها پس از يائسگي کمک مي‌کند و علايم يائسگي مانند گرگرفتگي را تخفيف مي‌دهد اما مانند هر درمان ديگري ممکن است آثار جانبي زيانباري از جمله افزايش خطر سرطان آندومتر (پوشش داخلي رحم) و سرطان پستان به وجود آيد. هورمون‌درماني جايگزين براي هر کسي مناسب نيست. در اين مورد با پزشکتان مشورت کنيد.

آيا ممکن است كسي در دوره شيردهي باردار شود؟

بله، گرچه شيردهي از پستان گاهي قاعدگي را مهار مي‌کند يا به تاخير مي‌اندازد اما امكان وقوع بارداري وجود دارد. بنابراين لازم است که با پزشكتان در مورد روش مناسب پيشگيري از بارداري مشورت کنيد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019