تماس با مدیر
شنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۷


پسر آیت‌الله جتنی وزیر فرهنگ و ارشاد حسن روحانی

پسر آیت‌الله جتنی وزیر فرهنگ و ارشاد حسن روحانی

 حسن روحانی در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، «علی جنتی» را به‌عنوان وزیر پیشنهادی‌اش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم معرفی کرد.

حسن روحانی در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری که عصر دیروز (یکشنبه، 13 مرداد) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، کابینه‌ی پیشنهادی‌اش را برای گرفتن رأی اعتماد از مجلس معرفی کرد، که گزینه‌ی او برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی بود.

علی جنتی دیدگاه‌های خود را هم‌راستا با دیدگاه‌های پدرش آیت‌الله احمد جنتی نمی‌داند و می‌گوید: مسائل فکری، موروثی نیست.

او وعده داده در صورت انتخاب شدن به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم ایران به وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی جامه‌ی عمل بپوشاند و وضعیت این وزارتخانه با آن‌چه در دولت محمود احمدی‌نژاد بوده، متفاوت شود و در جهت تلطیف فضای فرهنگی ایران و ارتباط نزدیک با هنرمندان گام بردارد.

جنتی در گفت‌وگوی دیگری گفته، برای پذیرفتن پیشنهاد وزارت ارشاد از سوی روحانی، با پدرش مشورت نکرده و فقط به او اطلاع داده است. او نظر پدرش را درباره‌ی مسؤولیت پیش روی خود این‌طور عنوان کرده است: ایشان هم نظرشان این بود که وزارت ارشاد مشکلات فراوانی دارد و اگر به وزارتخانه دیگری می‌رفتم، بهتر بود.

در حال حاضر، سیدمحمد حسینی ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده دارد و پیش از او، دیگر وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد، محمدحسین صفار هرندی بود.

علی جنتی، فرزند آیت‌الله احمد جنتی (دبیر شورای نگهبان) در سال ۱۳۲۸ به دنیا آمده است. پس از گذراندن دوران متوسطه و دبیرستان در مدرسه علمیه منتظریه (حقانی)، تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و به مدت ۱۰ سال در زمینه ادبیات عرب، منطق، ‌فلسفه، اقتصاد اسلامی و فقه و اصول نزد استادان حوزه دانش‌ اندوخت. جنتی پس از پایان سطح، دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرات آیات شبیری زنجانی، یوسف صانعی و آذری قمی ‌گذراند.

وزیر ارشاد پیشنهادی رییس‌جمهور در سال ۱۳۵۴ پس از یک دوره مبارزه و درگیری با ساواک، با مشورت شهید بهشتی و آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی عازم سوریه و لبنان شد و مدتی در این دو کشور اقامت کرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مسؤولیت‌هایی چون مدیریت صدا و سیمای جمهوری اسلامی مرکز اهواز، نمایندگی قوه ‌قضاییه در شورای سرپرستی صداوسیمای جمهوری‌ اسلامی ایران، استانداری خوزستان، عضویت در ستاد قرارگاه خاتم‌الانبیا و ریاست دفتر جانشین فرماندهی کل قوا، استانداری خراسان، معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، سفارت ایران در کویت و معاونت سیاسی وزارت کشور را تجربه کرد.

او که در مقطعی به عنوان مدیر شبکه اول سیما فعالیت کرده است، مسؤولیت‌های دیگری را نیز تجربه کرده که بعضی از آن‌ها عبارت‌اند از: قائم‌مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مشاور وزیر امور خارجه و رییس کمیته فرهنگی – اجتماعی شورای‌عالی امنیت ملی، معاون سیاسی وزارت کشور و پژوهشگر سیاست خارجی در مرکز تحقیقات استراتژیک.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017