تماس با مدیر
یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰


يكي از مخوف ترین مکانهای جهان+ عكس

يكي از مخوف ترین مکانهای جهان+ عكس

منطقه جهنمی گندم بریان به یکی از گرمترین مناطق زمین شهرت یافته است اما تاکنون متاسفانه اقدامی در راستای ثبت رسمی دمای این منطقه از سوی دستگاههای مربوطه انجام نشده است و در حقیقت ثبت دمای این منطقه تا کنون به وسیله مسئولان محلی، گردشگران و برخی از گروههای تحقیقاتی دانشگاهی ثبت شده است.

ثبت دمای این محدوده بیابانی در حاشیه کویر لوت و تنها در چند کیلومتری شهر شهداد که آخرین شهر کویر لوت از ناحیه جنوبی است به وسیله گروههای غیر رسمی و غیر قابل استناد از لحاظ علمی و مطالعاتی انجام شده بود اما در آخرین لیستی که ناسا پس از بررسی ماهواره هایش منتشر کرده است، کویر لوت در استان کرمان و منطقه گندم بریان و یا همان دشت سوخته رسما دمای 71 درجه را ثبت کرده است و در صدر این لیست قرار گرفته است.
این درحالی است که تاکنون هیچ اقدامی در راستای ثبت ملی این منطقه نیز صورت نگرفته است و گردشگری در این منطقه که می تواند رونق بین المللی داشته باشد در زیر پرده ای از هراس گردشگران برای حضور در این منطقه به صورت موردی و مقطعی صورت می گیرد.
تا کنون منطقه ای در دشت کالیفرنیا و همچنین منطقه ای در بیابانهای لیبی به عنوان گمترین مناطق جهان با دمای 58 درجه ثبت جهانی شده اند به همین دلیل در کتابهای ثبت رکورد و مقالات علمی نیز از این مناطق به عنوان گرمترین منطقه جهان نام برده می شوند و دلیل عدم نام بردن از گندم بریان عدم ثبت جهانی این منطقه است نکته قابل توجه اینکه سالانه هزاران نفر برای بازدید از گرمترین نقطه جهان در لیبی سفر می کنند اما در واقع گرمترین نقطه جهان که همان گندم بریان در ایران است همچنان بلاتکلیف مانده است.
قطب گرمای زمین در حالی در بی خبری پنهان شده است که کویر شهداد به دلیل شرایط خاص منطقه ای می تواند در محور گردشگری استان کرمان جایگاه بدون انکاری داشته باشد.
وجود پیشت اسکی، ارتفاعات سیرچ، آبگرم جوشان، دره زیبای سیرچ، شهر تاریخی شهداد، شهر کوتوله ها و به ویژه شهر طبیعی و زیبای کلوتهای کویر که به عنوان یکی از عجایب گردشگری کرمان شهرت یافته است درکنار این منطقه می تواند روزگاری پر رونق را در گردشگری استان کرمان ایجاد کند.
دشت سوخته در مساحتی معادل 480 کیلومترمربع و در شرق رودخانه شور قرار گرفته و با مرکز جمعتی تنها 80 کیلومتر فاصله دارد.
وجود سنگهای تیره آتش نشانی مهمترین دلیل افزایش دما در این منطقه است و وجه تسمیه نام این دشت جهنمی این است که در گذشته کاروانهای گندمی که از این منطقه که در مجاورت راه ابریشم قرار دارد گذر می کردند به دلیل شدت گرما مشاهده می کردند که گندمهایشان خود به خود برشته می شده است.
مشاهدات محلی نشان می دهد در این منطقه به دلیل شدت هوا حتی باکتری ها نیز نمی توانند رشد کنند و کاملا خالی از حیات است به خصوص در تابستان که دمای منطقه به 71 درجه می رسد حضور در روز در این منطقه غیر ممکن است و تنها در زمستان و اوایل بهار می توان از این دشت بازدید کرد.
مردم و مسئولان محلی می گویند که در برخی روزهای سال حتی دمای بالای 90 درجه را در این دشت ثبت کرده اند.
با وجود تمام این تفاسیر برخی اختلاف نظرها بین ایران گردان تاسف آور است در حالی گندم بریان رسما توسط ناسا نیز گرمترین نقطه زمین نام گرفته است که برخی افراد از وجود منطقه ای گرمتر در میانه کویر لوت خبر می دهند اما هیچ گاه حتی نامی از این منطقه برده نشده و دمایی نیز در خصوص این منطقه نه ثبت شده و نه اعلام شده است و تنها ثبت جهانی گندم بریان را با تاخیر مواجه کرده است.
اما ماهواره Aqua ناسا در طرحی اقدام به بررسی دمای مناطق مختلف زمین کرده است که در نهایت تعجب دانشمندان غربی نتیجه این بررسی که طی پنج سال انجام شده است نامی جز گندم بریان نبوده است.
نکته قابل توجه این است که باز هم متاسفانه دانشگاهها و مراکز علمی داخلی به خصوص بخش زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان در این خصوص سکوت کرده و هیچ اقدامی انجام نداده است.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019