تماس با مدیر
شنبه, ۱۴ تیر , ۱۳۹۹


هنر ایران هم «دوبی» را لرزاند +عکس

هنر ایران هم «دوبی» را لرزاند +عکس

شب پیش(27 فروردین)، هنر ایرانی در حراج کریستی فروشی بیش از یک میلیون دلار داشت.

 در نخستین شب این رویداد هنری و افتتاحیه حراج کریستی، فقط یکی از آثار ایرانی حاضر در این حراج موفق به فروش حدود یک میلیون دلار شد.
تابلوی «باغ اسرار» فرهاد مشیری با فروش نزدیک به یک میلیون دلار، بار دیگر قدرت بی رقیب هنر ایران در منطقه خاورمیانه را به رخ جهان کشید تا چهاردهمین حراج کریستی به نام و کام هنر ایران لقب گیرد.
شامگاه سه شنبه 16 آوریل 2013 (27 فروردین 1392 ) سالن گودفین هتل امارات تاورز دوبی، صحنه برپایی شب نخست چهاردهمین حراج کریستیز بود که به حراج آثاری که قیمت پایه‌شان بالای 50 هزار دلار بود اختصاص داشت ؛در این شب «یوسی پیلکانن» حراج گذار انگلیسی کریستیز برای 28 نقاشی و مجسمه بزرگان هنر ایران ،عرب و ترکیه چکش زد که در پایان حکم به برتری هنر ایران با فاصله بسیار زیاد از رقبایش داد: تابلوی نقاشی «باغ اسرار» فرهاد مشیری که روی جلد کاتالوگ شب نخست حراج نیز به چاپ رسیده است با فروش 986 هزار دلار گوی سبقت از دیگران را ربود و رکورد و موفقیتی دیگر، نصیب هنر ایران کرد.
این حراج در حالی برگزار شد که دوبی تحت تاثیر زلزله سیستان و بلوچستان برای ساعاتی وضعیتی اضطرای داشت و حتی ساکنان برج خلیفه (از بزرگترین برج‌های دنیا) مجبور به ترک آن شدند اما به رغم این شرایط ویژه، حراج راس ساعت 7 بعد از ظهر به وقت محلی دوبی آغاز شد و صندلی‌های سالن گودفین مثل همیشه از خریداران و مجموعه داران پر شد؛ «رضا کیانیان » هنرپیشه صاحب سبک و عکاس نیز بار دیگر مهمان ویژه حراج کریستی بود و از نزدیک شاهد موفقیت تازه هنر ایران بود.
بعد از «فرهاد مشیری» ،مرحوم «ابو شفیق » هنرمند لبنانی 386 هزار دلار ، مرحوم «فاتح مدرس » هنرمند سوری 314 هزار دلار و اثری از «دحول » هنرمند دیگر سوریه ای 218 هزار دلار به فروش رسید.
این در حالی ست که رتبه‌های بعدی از آن دو ایرانی شد :اثری از مجموعه «کوزه» فرهاد مشیری و یک اثر نقاشی خط از «حسین زنده رودی » هر یک 194 هزار دلار به فروش رسیدند.
سپس آثاری از «مروان » هنرمند سوری 170 هزار دلار و مرحوم «کیالی » 158 هزار دلار فروخته شد؛ آنگاه مجسمه «شاعر و کلید» پرویز تناولی و اثری از مجموعه انتزاعی زنده یاد «سهراب سپهری » هر یک به مبلغ 146 هزار دلار به فروش رسیدند.
در این شب همچنین «رضا درخشانی » موفقیتی تازه کسب نمود و با فروش 110 هزار دلاری اثرش رکورد خود را در منطقه ارتقاء داد ؛ضمن آنکه اثر سبز رنگ و زیبای «محمد احصایی» 98 هزار دلار ،تابلوی اعداد «فرهاد مشیری» 86 هزار دلار و یک عکس از« شیرین نشاط» 62 هزار دلار به فروش رسیدند .
به گفته مسئولین حراج کریستیز 95 درصد آثار این شب به فروش رسیده است؛ این فروش قابل ملاحظه در اوضاع نا به‌سامان اقتصادی بیانگر این نکته است که اگر آثار هنری ارزشمند به حراج عرضه شود، خریداران و مجموعه‌داران از آن استقبال خواهند نمود؛ نکته حائز اهمیت دیگر این است که با توجه به افت شدید قیمت ریال در مقایسه با دلار، توان رقابت خریداران ایرانی در این مارکت بین المللی بسیار کاهش یافته و در صورت ادامه این شرایط امکان حمایت بخش خصوصی از موقعیت فعلی مارکت هنر ایران به مخاطره خواهد افتاد، امر مهمی که نهادهای تصمیم ساز رسمی کشور باید برای آن چاره اندیشی اصولی نمایند.
شب دوم حراج کریستی با حضور 91 اثر که 24 اثر از هنرمندان ایرانی نیز در آن دیده می‌شود شامگاه چهارشنبه 17 آوریل 2013 (28 فروردین 1392 ) برپا می‌شود که در آن هنرمندانی نظیر «عباس کیارستمی »، «پرویز تناولی »، «ژازه تباتبایی»، «علی شیرازی»، «فرهاد مشیری»، «کوروش شیشه گران»، «نصرالله افجه‌ای»، «صداقت جباری »، «مسعود عربشاهی »، «حسین زنده رودی » … با رقبای عرب و ترک خود به رقابت می‌پردازند.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019