تماس با مدیر
جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹


هنرمندان ایرانی​ در دبی عرب​ها را جا گذاشتند + عکس

هنرمندان ایرانی​ در دبی عرب​ها را جا گذاشتند + عکس

به گزارش خبرآنلاین، در سایه درخشش سهراب سپهری، افشین پیرهاشمی و فریده لاشایی، هنر ایران بازهم رقیبان عرب و ترک خود را جا گذاشت تا روز نخست یازدهمین دوره حراج کریستی دبی که به آثار بالای پنجاه هزار دلار اختصاص داشت به نام و کام ایران ثبت شود.
 
سه‌شنبه سوم آبان (25 اکتبر) سالن گودفین «هتل جومیرای امارت تاورز» دبی شاهد برپایی «یازدهمین دوره حراج کریستی» ویژه آثار هنری مدرن و معاصر عرب، ایران، ترکیه بود که برای نخستین بار در دو روز پیاپی برگزار می‌شود؛ روز نخست آثار گرانقیمت‌تر (بالای پنجاه هزار دلار) و روز دوم آثار ارزان تر(پایین پنجاه هزار دلار) چکش می‌خورد. 
 
روز نخست این حراج ساعت 7 بعدازظهر به وقت محلی توسط «یوسی پیل کانن» حراج گذار شاخص حراج خانه کریستی آغاز به کار کرد. که یک ساعت به طول انجامید و در آن 46 اثر شامل 17 اثر از هنرمندان ایرانی، 5 اثر لبنانی، 4 اثر مصری، 7  اثر سوریه ای، 5 اثر ترکی و دو اثر از هر یک کشورهای عراق، مراکش ، تونس و الجزایر در مجموع به قیمت 1/5 میلیون دلار به فروش رسیدند. که در این میان به لطف درخشش سهراب سپهری، افشین پیرهاشمی و فریده لاشایی، بار دیگر هنر ایران  برتری خود را بر هنر عرب و ترک به رخ کشید.
 
هنرمندان ایرانی​ در دبی عرب​ها را جا گذاشتند + عکس
 
در این حراج، اثری از مجموعه «درختان» زنده یاد سهراب سپهری با فروش 662 هزار دلاری رکورد دار این دوره شد. و با اختلاف 12 هزار دلاری محمود سعید هنرمند فقید مصری (و دارنده رکورد 4/2 میلیون دلاری در دوره های گذشته ) را پشت سر گذاشت تا یک هنرمند ایرانی در رتبه نخست این حراج قرار گیرد.
 
افشین پیرهاشمی نقاش 37 ساله ایران که جوان‌‌ترین هنرمند حاضر در جمع هنرمندان گرانقیمت روز نخست حراج کریستی بود با فروش 160 هزار دلاری تابلو «ورود به نیویورک» بار دیگر توجه صاحبنظران را به خود جلب کرد.
 
این تابلوی 200 در 75 سانتی متری که در بخش نمایشگاهی حراج ، در ورودی و بهترین دیوار و به وقت برپایی حراج در سالن گودفین در کنار میز حراج به نمایش گذاشته شد با فروش قابل ملاحظه‌اش توانست پیرهاشمی را صاحب هفتمین رکورد فروش حراج 25 اکتبر کریستی کند و نام این جوان هنرمند را بالاتر از نام‌های بسیار معتبر قرار دهد. 
                                                      
فریده لاشایی بانوی نقاش ایرانی که با یک ویدئو اینستالیشن در این حراج حاضر بود، اثرش 72 هزار دلار به فروش رسید تا عنوان نخستین اینستالیشن به فروش رسیده در کریستی دوبی را به خود اختصاص دهد . این اثر که درباره «بهار عربی» است صحنه هایی از فیلم دیکتاتور بزرگ ساخته «چارلی چاپلین»  را به همراه ترانه ای از «امه کلثوم» خواننده شهیر عرب را به وسیله ویدئو پروژکشن بر روی تابلوی نقاشی لاشایی به نمایش در می آورد.
 
در این حراج شگفتی‌های بسیاری به وقوع پیوست، از جمله اینکه تابلوی «شهرت» فرهاد مشیری که قیمت پایه 300 هزار دلار خورده بود و تابلوی «حاج علی» محمود سعید مصری که برخی پیش بینی ها از احتمال رکورد شکنی آن‌ها حکایت می کرد، اصلاً به فروش نرسیدند: همین طور مدرنیست‌های پیشکسوت ایرانی: سید محمد احصایی، رضا مافی، حسین کاظمی و یکی از دو اثر حسین زنده‌رودی نیز به فروش نرسیدند.
 
هنرمندان ایرانی​ در دبی عرب​ها را جا گذاشتند + عکس
 
این درحالی بود که رکورد سوم این حراج نیز به تابلوی انتزاعی از سهراب سپهری تعلق یافت این تابلوی 97 در 130 سانتی متری 266 هزار دلار فروخته شد. پل گریگورسیان هنرمند فقید لبنانی با 242 هزار دلار چهارم، لویا کیالی هنرمند فقید سوری با فروش 194 هزار دلار پنجم، مجسمه زیبای «عشق» پرویز تناولی با فروش 182 هزار دلار ششم و تابلوی «ورود به نیویورک» افشین پیرهاشمی با فروش 160 هزار دلار در رتبه هفتم قرار گرفت.

سه تابلوی دو هنرمند ایرانی در رتبه هشتم ایستادند : دو تابلو از فرهاد مشیری و اثری از رضا درخشانی که در رقم فروش 146 هزار دلار مشترک بودند . در این شب فروش تابلوی 100 در 70 از زنده‌یاد بهمن محصص که فراتر از پیش‌بینی‌های کریستی 98 هزار دلار به فروش رسید از دیگر رویدادهای مهم بود که توانست نام محصص را نیز در بالای فهرست قیمت ها قرار دهد.
 

در این حراج همچنین تابلویی از مجموعه اعداد، «فرهاد مشیری» 122 هزار دلار، اثری از زنده رودی 50 هزار دلار و اثری از «مهراد محب علی» 31 هزار دلار به فروش رسیدند.
 
دومین و آخرین روز یازدهمین حراج کریستی عصر چهارشنبه برپا می‌شود که در آن 152 اثر (با پایه قیمت زیر 50 هزار دلار) ارائه خواهند شد. در این روز هنرمندان ایرانی به لحاظ کثرت  آثار راه یافته به حراج طلایه‌داری می کنند

وبگردی
Copyright 2007 - 2019