تماس با مدیر
جمعه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۹


هزينه حج تمتع 3 ميليون و 100 هزار تومان

هزينه حج تمتع 3 ميليون و 100 هزار تومان

جام جم آنلاين: رئیس سازمان حج و زیارت در مورد هزینه سفر به حج تمتع نیز گفت: در سال جاری حداقل هزینه اعزام به تمتع سه میلیون و 100 هزار تومان و حداکثر 4 میلیون و 600 هزار تومان در نظر گرفته شده است که البته به علت مسیرهای پروازی در استان‌های مختلف این قیمت‌ها کمی متغیر است.
هزينه حج تمتع 3 ميليون و 100 هزار تومان

به گزارش مهر، علی لیالی در نشست خبری که صبح شنبه برگزار شد در خصوص حج تمتع افزود: در سال جاری 97 هزار زائر در قالب 628 کاروان به حج تمتع اعزام می‌شوند.

آغاز ثبت نام حج تمتع از 24 فروردین

وی تاکید کرد: ثبت نام در کاروان‌های اعزام زائران به حج تمتع نیز از روز پنجشنبه 24 فروردین ماه در استانهای کشور آغاز و ثبت نام در استانهای تهران، البرز و قم نیز از روز 24 فروردین ماه آغاز شده است و طی دو روز گذشته بیش از 48 درصد از مشمولین تشرف در کاروان‌ها ثبت نام کرده‌اند. همچنین ثبت نام امسال از طریق اینترنت نیز انجام می‌شود به طوری که طی این دو روز بیش از هشت هزار نفر از زائران از این طریق در کاروان‌ها ثبت نام کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه امسال یک ماه زودتر ثبت نام در کاروان‌ها آغاز شده است، گفت: هرچه زمان ثبت نام در کاروان تا اعزام بیشتر باشد فرصت مطالعه و شرکت در کلاس‌های آموزشی بیشتری برای زائران فراهم خواهد بود در نتیجه آنها به بهترین نحو می‌توانند مناسک حج را به جای آورند.

فرصت 10 روزه زائران برای ثبت نام

لیالی با اشاره به اینکه زائران 10 روز برای ثبت نام در کاروان فرصت دارند، افزود: پس از پایان این مدت چنانچه ظرفیت کاروان‌ها تکمیل نشود از اولویت‌های بعدی ثبت نام می شود.

امور حج و عمره جدا از مسایل سیاسی است

وی در مورد اعزام زائران به عمره نیز گفت: سیاست کلی سازمان و بعثه مقام معظم رهبری این است که مسایل حج و عمره جدا از مسایل سیاسی منطقه و روابط بین دو کشور در نظر گرفته شود. بر همین است طی قرارداد منعقد شده بین وزارت حج ایران و عربستان عملیات اعزام زائران به عمره در یک فضای روشن و شفاف انجام می‌شود و در حال حاضر عملیات اعزام روزانه 5 هزار زائر به عمره انجام می‌شود و این روند تا 12 مردادماه ادامه دارد.

روند صدور ویزا بدون هیچ مشکلی ادامه دارد

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه مشکلی که در صدور ویزای زائران به عمره ایجاد شده بود به دلیل تعطیلات نوروز و همچنین شروع به کار مجدد سفارت عربستان در مشهد بعد از این تعطیلات بود، گفت: این مشکل در حال حاضر برطرف شده و روند صدور ویزا بدون هیچ مشکلی طبق برنامه ریزی قبلی انجام می‌شود به طوری که 80 هزار نفر به عمره مشرف خواهند شد.

اعزام تمام زائران عمره ثبت نام شده تا پایان سال 92

وی تاکید کرد: براساس آمار موجود تعداد زیادی از زائران پشت نوبت اعزام هستند و طی سالهای 91 و 92 این تعداد به عمره اعزام خواهند شد به طوری که تا پایان سال 92 تمامی زائران ثبت نام شده عمره قبلی مشرف خواهند شد.

نیمه دوم امسال؛ زمان ثبت نام جدید عمره

لیالی در خصوص ثبت نام جدید عمره نیز گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده در نیمه دوم سال جاری عملیات پذیرش از متقاضیان جدید عمره از طریق سیستم بانکی انجام خواهد شد به طوری که افرادی که امسال ودیعه گذاری می‌کنند نیمه دوم سال 92 اعزام خواهند شد.

عمره 10 روزه در دستور کار

وی در مورد طول مدت اعزام زائران به عمره گفت: در حال حاضر اعزام‌ها 12 روزه است اما براساس برنامه ریزی صوت گرفته عمره 10 روزه را نیز در کنار 12 روزه خواهیم داشت و امسال به صورت آزمایشی بخشی از اعزام‌ها را 10 روزه در نظر گرفته‌ایم و در صورت نتایج مثبت این طرح و افزایش تعداد اعزام‌ها سال آینده نیز عمره 10 روزه را خواهیم داشت.

اعزام بدون نوبت افراد بالای 80

رئیس سازمان حج و زیارت در مورد اعزام افراد بالای 80 سال نیز گفت: اعزام این افراد بدون نوبت انجام خواهد شد.

وی در مورد تاخیرهای پروازی که سال گذشته زائران تمتع با آن مواجه بودند گفت: در سال جاری با هماهنگی‌های صورت گرفته و اعزام کارشناسان سازمان هواپیمایی هما به عربستان سعی کرده ایم این مشکلات برطرف شود تا امسال شاهد تاخیرهای پروازی برای زائران تمتع نباشیم.

یک میلیون و 600 هزار نفر در نوبت حج تمتع

لیالی با اشاره به این که در حال حاضر یک میلیون و 600 هزار نفر در نوبت حج تمتع هستند، تاکید کرد:‌ سالانه حدود 100 هزار زائر به عربستان اعزام می شوند و امکان افزایش ظرفیت در عملیات تمتع وجود ندارد.

هزینه اعزام به تمتع سه میلیون و 100 هزار تومان

وی همچنین در مورد هزینه سفر به حج تمتع نیز گفت: در سال جاری حداقل هزینه اعزام به تمتع سه میلیون و 100 هزار تومان و حداکثر 4 میلیون و 600 هزار تومان در نظر گرفته شده است که البته به علت مسیرهای پروازی در استان‌های مختلف این قیمت‌ها کمی متغیر است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص خسارت پروازهای حج تمتع سال قبل گفت: تاخیر بالای 8 ساعت موجب دریافت خسارت می‌شود و تمامی زائرانی که مشمول این خسارت می‌شدند مبالغی را به آنها پرداخت و رسید دریافت کرده‌ایم.

مدت اعزام‌ها 30 تا 35 روز در نوسان است

وی در مورد طول مدت زمان اعزام به حج تمتع نیز گفت: براساس کار کارشناسی انجام شده بهترین مدت برای حج تمتع تا 28 روز است اما به دلیل طول مدت انتقال و جابجایی زائران در حال حاضر مدت اعزام‌ها 30 تا 35 روز در نوسان است که این مشکل نیز به فرودگاه‌های عربستان باز می‌گردد و در همین رابطه مذاکراتی با مقامات عربستان انجام شده است.

به گفته لیالی زائران کشورهای اندونزی، پاکستان، مالزی و ترکیه طول مدت اعزامشان 40 تا 45 روز است.

وی تاکید کرد:‌ افرادی که در ابتدای عملیات عمره به دلیل تاخیر در صدور ویزا اعزام‌شان با مشکل مواجه شوند براساس برنامه زمان بندی انجام شده در ماه‌های بعد به عمره اعزام می‌شوند.

افزایش 10 هزار نفری عمره دانشجویی

رئیس سازمان حج و زیارت در مورد افزایش ظرفیت عمره دانشجویی گفت: با تاکید رئیس جمهور قرار شد 10 هزار ظرفیت به اعزام‌های دانشجویی افزوده شود و بر همین اساس برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته که به محض فراهم شدن امکانات این افزایش ظرفیت در نظر گرفته می‌شود.

وی در مورد سهمیه تمتع به دانشجویان نیز گفت: با توجه به اینکه سهمیه تمتع محدود است نمی‌توانیم به دانشجویان سهمیه‌ای اختصاص دهیم.

احداث ترمینال حجاج در فرودگاه امام خمینی(ره)

لیالی همچنین در مورد راه‌اندازی ترمینال حجاج نیز گفت: براساس تصمیم وزارت راه و ترابری و همچنین سازمان حج سال گذشته کلنگ احداث ترمینال حجاج در فرودگاه امام خمینی(ره) به زمین زده شد و طبق وعده داده شده قرار است این ترمینال به بهره برداری برسد.

خرید و فروش فیش حج قانونی نیست

وی همچنین در مورد خرید و فروش فیش حج نیز گفت: نقل و انتقال فیش حج فقط به بستگان درجه یک آن هم با شرایط و ضوابط سازمان حج امکان پذیر است در غیر این صورت هیچ نقل و انتقالی قانونی نیست.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: هیچ مرجع، دستگاه و یا شخصی اجازه نقل و انتقال اسناد حج را ندارد و سازمان حج نیز هیچ سندی را نمی‌خرد بلکه شخصی که می‌خواهد از رفتن به تمتع انصراف دهد باید به بانک مراجعه و پول و سود خود را دریافت کند.







وبگردی
Copyright 2007 - 2019