تماس با مدیر
دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹


نگاهی به انواع بیماری‌های کم خونی (2)

نگاهی به انواع بیماری‌های کم خونی (2)


تالاسمی‌

تالاسمی‌نوعی کم خونی ارثی است که در آن در تولید هموگلوبین اختلال به‌وجود آمده است. دو نوع تالاسمی‌وجود دارد. تالاسمی‌مینور (خفیف) و تالاسمی‌ماژور (شدید). در تالاسمی‌مینور به‌طور معمول اشخاص سالم و طبیعی هستند اما برخی از آنها ممکن است کم‌خونی خفیفی داشته باشند. بیشتر مبتلایان به تالاسمی‌مینور از بیماری خود اطلاعی ندارند و وقتی از این مسئله مطلع می‌شوند که خونشان مورد آزمایش قرار گیرد یا صاحب فرزندی مبتلا به تالاسمی‌ماژور شوند. از نشانه‌های افراد مبتلا به تالاسمی‌مینور این است که گلبول های قرمز این بیماران کوچک‌تر از گلبول‌های قرمز افراد طبیعی است. هنگام ساخته شدن گلبول‌های قرمز در مغز استخوان افراد مبتلا به تالاسمی‌ماژور به مقدار کافی هموگلوبین ساخته نمی‌شود و گلبول‌های قرمز خون این بیماران تقریبا خالی از هموگلوبین است.

مبتلایان به تالاسمی‌ماژور در هنگام تولد، طبیعی هستند ولی بین سه ماهگی و هجده ماهگی دچار کم خونی می‌شوند، رنگ پریده‌اند خوب نمی‌خوابند و خوب غذا نمی‌خورند، حالت تهوع دارند و اگر درمان نشوند می‌میرند. تنها راه درمان تالاسمی‌ماژور تزریق منظم خون است که به‌طور معمول می‌باید، هر چهار هفته یکبار صورت گیرد. فرزندان مبتلا به تالاسمی‌ماژور از پدر و مادرانی متولد می‌شوند که هر دو مبتلا به تالاسمی‌مینور هستند به این منظور برای جلوگیری از تولد چنین نوزادانی ضروری است در هنگام ازدواج خون زن و مرد از جهت ابتلا به بیماری تالاسمی‌مینور مورد آزمایش قرار گیرند تا در صورت ابتلای هر دو آنها به این بیماری از ازدواج جلوگیری شود. 

برخی علائم کم خونی
مهم‌ترین علامت کم خونی احساس خستگی و فرسودگی است. علائم دیگر شامل این موارد است:

•ضعف، رنگ پریدگی پوست، ضربان نامنظم یا تند قلب، کوتاهی نفس، درد قفسه‌ سینه، احساس سبکی در سر یا سرگیجه خفیف، مشکلات شناختی، بی‌حسی، کرختی یا سردی انتهای اندام‌ها، سردرد . ممکن است در ابتدا کم خونی آنقدر خفیف باشد که متوجه علائم آن نشوید اما شدت علائم با پیشرفت کم خونی افزایش می‌یابند.

پسته بهترین میان وعده غذایی
متخصصان تغذیه تاكید كردند خوردن پسته به عنوان میان وعده نه تنها یك گزینه مناسب برای حفظ سلامت قلب است بلكه در عین حال به كاهش وزن نیز كمك می‌كند.به گزارش آسوشیتدپرس دكتر دیوید هبر، رئیس مركز تغذیه انسانی در دانشگاه كالیفرنیا در این ‌باره گفت: این مطالعه حائز اهمیت است چون برای اولین ‌بار نشان می‌دهد كه پسته می‌تواند بخشی از یك برنامه غذایی موفق برای كاهش وزن باشد.بسیاری از افرادی كه عادت به مصرف تنقلات و میان وعده دارند تصور می‌كنند كه چوب‌ شور و بیسكویت‌های نمكی در مقایسه با مغزها برای كنترل وزن، گزینه بهتری هستند فقط به این خاطر كه چربی كمتری دارند اما مطالعات جدید ما این ایده را رد می‌كند. پزشكان همچنین تاكید دارند كه پسته برای سلامت قلب نیز مفید است. این مغز خشكبار بسیار مقوی است و حاوی ویتامین‌های ب و ویتامین ای بوده و املاح مغذی شامل آهن، پتاسیم، فسفر و كلسیم دارد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019