تماس با مدیر
سه شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۳۹۹


نظر مراجع درباره "مرده شویی" با دستگاه

نظر مراجع درباره "مرده شویی" با دستگاه

به گزارش شیعه آنلاین، در شریعت اسلام غسل میت «شستشوی انسان از دنیا رفته طبق آداب اسلامی» از اعمال بسیار مهم است تا جایی که مراجع عظام تقلید در رساله های توضیح المسائل آورده اند: واجب است میت مسلمان را پس از پاک کردن و شستن بدن او از آلودگی‌ها و نجاست‌ها به ترتیب سه غسل دهند.

اول: غسل با آب مخلوط به سدر: اندکی سدر در آب غسل ریخته به حدی که آب مضاف نشود نخست با آن آب سر و گردن و بعد سمت راست و سپس سمت چپ را غسل دهند.

دوم: آب مخلوط با کافور: اندکی کافور با آب غسل مخلوط می‌شود به گونه‌ای که آب مضاف (آب کافور) نشود به همان ترتیب غسل داده می‌شود.

سوم: آب خالص: با آب خالص برای سومین بار بدن میت غسل داده می‌شود و غسل‌های بدن میت تمام می‌شود.

در فرودین سال جاری در خبرهای رسمی کشور سخنی از رونمایی دستگاه “مرده شور مکانیزه” در بهشت رضا (ع) در شهر مشهد مقدس، با حضور اصحاب رسانه مطرح شد. با توجه به اهمیت این موضوع، خبرنگار ما با طرح پرسشی نظر مراجع عظام تقلید درباره ی این دستگاه را جویا شد که در ذیل عین پرسش و پاسخ آیات عظام از نظرتان می گذرد:

پرسش: با سلام خدمت حضرتعالی ..
در خبرها آمده بود: دستگاه مرده شور مکانيزه در بهشت رضا (ع) با حضور خبرنگاران رسانه ها در مشهد رونمايى شد. خواهشمند است حضرتعالى نظر فقهى خود را در اين باره براى مقلدين بيان فرمائيد. باتشکر

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای: اگر با شرايطی که در رساله‌های عمليه ذکر شده است انجام شود مانع ندارد.

حضرت آیت الله سید علی سیستانی: اگر با شرائط که در رساله عملی ذکر شده باشد اشکال ندارد.

حضرت آیت الله سید محمدصادق روحانی: ظاهر روایات این است که احیاء وظایف خاصه در غسل دادن میت بیان دارند که شده است و آنها مخالف است با عمل به مرده شور مکانیزه.

حضرت آیت الله شیخ خلیل مبشر کاشانی: چنانچه احکام و شرایطی که جهت غسل اموات در توضیح المسائل آمده است رعایت شود و غسال هنگام کلید زدن نیت غسل دادن نماید اشکال ندارد.

حضرت آیت الله شیخ ناصر مکارم شیرازی: در صورتی که شخص غسل دهنده نیت کند و کلید را بزند و بدن زیر نظر او شسته شود مانعی ندارد.

حضرت آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی: شخصی که دستگاه مرده شور مکانیزه را راه اندازی می کند باید هنگام زدن کلید استارت، نیت غسل کرده و اگر دستگاه غسل را به صورت ترتیبی و صحیح انجام دهد اشکالی ندارد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019