تماس با مدیر
چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹


نحوه خیساندن و شستشوی برنج

نحوه خیساندن و شستشوی برنج

برنج مهمترین محصول غذایی انسان در جهان است.برنج ، غذای اصلی در سراسر آسیا است که تقریباً نیمی از فقیرترین مردم جهان در آن زندگی می کنند و در آفریقا و آمریکای لاتین اهمیت فزاینده ای دارد.

انواع بی شمار برنج وجود دارد و هر کدام دارای یک شیمی منحصر به فرد ، شکل و اندازه (مانند دانه بلند ، دانه متوسط یا دانه کوتاه) هستند.این عوامل بر روش پخته شدن برنج تأثیر می گذارد.در بیشتر آسیا ، شستشو کامل برنج بخشی جدایی ناپذیر از پخت برنج است.برنج سفید به طور کلی قبل از پخت و پز ، نیاز به یک شستشوی مناسب دارد تا پوشش نشاسته آن از بین برود و اینکار مانع از چسبیدن برنج زمان پخت میشود.برنج دانه بلند مانند باسماتی غالباً به همین دلیل شستشو می شود.البته شستشو باید به گونه ای باشد که فقط سبوس برنج از بین برود و مواد مغذی حیاتی موجود در برنج حفظ شود.البته برنج های غنی شده را نباید شستشو داد.ویتامین ها و مواد معدنی روی سطح برنج غنی شده اسپری می شوند و شستشو باعث می شود ، بسیاری از این مواد مغذی از بین بروند.

در این مقاله شما را با نحوه صحیح شسشتو و خیساندن برنج ایرانی آشنا میکنیم.لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

برنج ها را درون یک کاسه بریزید.برای این منظور  یک کاسه بزرگ انتخاب کنید تا بتوانید براحتی برنج را هم بزنید.شما میتوانید از یک سبد که دارای سوراخ های کوچک است استفاده کنید تا زمان شستشو آب به آرامی تخلیه شود.

کاسه را پر از آب کنید تا جایی که برنج کاملاً پوشانده شود.بعد از آن برنج ها را با دست های تمیز خود هم بزنید.در این مرحله جهت جلوگیری از ریختن دانه های برنج ، به آرامی عمل کنید.

کاسه را کج کنید تا آب حاوی نشاسته از ظرف بیرون بریزد.در این مرحله آب را در کف دست خود بریزید تا بتوانید هر برنجی را که خارج می شود ، صید کنید.
اگر آب به نظر کثیف یا مات ، سفید شیری بود ، می توانید این فرایند را برای بار دوم تکرار کنید.در این مرحله ، بسته به نوع برنج و نحوه فرآوری آن ، تعداد دفعات شسشتو متفاوت خواهد بود.

یکی از تأثیرات اصلی شستشو ، از بین بردن نشاسته ای است که به خارج از دانه های برنج چسبیده است. در صورت عدم شستشو ، نشاسته می تواند باعث شود تا دانه های برنج به هم بچسبند.زمانی که میخواهید برنج را بخارپز کنید ، بهتر است ابتدا آن را بشویید تا نشاسته روی آن برداشته شود.

برنجی که ما مصرف میکنیم ، ممکن است حاوی خاک ، حشرات ، سموم دفع آفات یا سنگهای کوچک باشد.بنابراین بعد از خرید برنج طارم هاشمی و قبل از پخت آن ، بهتر است برنج شسشته شود تا این آلودگی ها از برنج جدا شود.البته در برخی از کشورها ، بیشتر برنج های تولید شده در داخل کشور قبل از فروش ، شسته شده و دارای آلودگی کمی هستند.

برنج را خیس کنید

در صورت دلخواه برنج را خیس کنید.اگر وقت دارید ، برنج را تا حداقل سی دقیقه خیس کنید.خیساندن برنج ، زمان پخت و پز را کم می کند.زمان دقیق پخت برنج ، به نوع برنج و مدت زمان خیساندن آن بستگی دارد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه سایر مقالات نودشت را دنبال کنید.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019