تماس با مدیر
شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸


میزان سرانه مطالعه در ایران چقدر است؟

میزان سرانه مطالعه در ایران چقدر است؟

میزان سرانه مطالعه در ایران چقدر است؟

سید جواد سادات فاطمی در حاشیه معارفه سرپرست جدید کتابخانه های عمومی استان قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: در حال حاضر دو میلیون و 700 هزار نفر در سراسر کشور در کتابخانه ها عضویت دارند و با پیش بینی برنامه های متنوع و جذاب تلاش می کنیم این تعداد را افزایش دهیم.

فعالیت 2800 کتابخانه عمومی در کشور

وی افزود:  در حال حاضر دو هزار و 800 باب کتابخانه با بیش از 30 میلیون عنوان و جلد کتاب در سراسر کشور در اختیار علاقمندان قرار دارد.

سادات فاطمی یادآورشد: سرانه فضای مطالعه و کتابخانه ای برای هر 100 نفر 20 مترمربع است که چشم انداز ما برای سال 1404 رسیدن به فضای هشت متر برای هر 100 نفر است که در برنامه ریزی استانداران و فرمانداران این مهم محقق خواهد شد.

معاون امور مجلس، استانها و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور تصریح کرد: سرانه مطالعه کشور بر اساس آمارهای استخراج شده 18.5 دقیقه برای کتاب، نشریات، روزنامه، اینترنت، قرآن و ادعیه است که کشورهای جهان هر کدام وضعیت خاصی دارند اما در مجموع در منطقه در این زمینه وضعیت مطلوبی داریم.

این مسئول فرهنگی یادآورشد: با برنامه های پیش بینی شده و اقدامات در دست اجرا تلاش خواهیم کرد از نظر سرانه مطالعه در ردیف 15 کشور مطرح جهان قرار گیریم.

سادات فاطمی بیان کرد: خوشبختانه مجلس حمایت لازم را از نهاد کتابخانه ها دارد اما اگر همه نیازها برطرف نمی شود به دلیل محدودیت های مالی حاکم بر کشور است.

افزایش 20 درصدی اعتبارات کتابخانه ها

وی گفت: اعتبارات اختصاص داده شده به نهاد کتابخانه های کشور در سال گذشته 80 میلیارد تومان بود که با افزایش 20 درصدی در سال جاری به 100 میلیارد تومان رسید که امیدواریم این میزان در سال های آینده نیز افزایش متناسبی داشته باشد.

سادات فاطمی در خصوص تاثیر اینترنت و فضاهای مجازی در کاهش مراجعه مردم به کتاب و کتابخانه اظهارداشت: هر چند فضاهای مجازی تا حدودی در تعداد مخاطبان و کتاب خوانان تاثیر گذاشته اما این میزان زیاد نیست که نگران کننده باشد به هر حال کتاب باید خوانده شود که این اتفاق رخ می دهد.

معاون امور مجلس، استانها و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: در برنامه پیش بینی شده برای کتابخانه های عمومی سراسر کشور ایجاد فضای شاد و فرحبخش در اولویت قرار دارد که در این زمینه همه استانها فعال شده اند و کار با جدیت ادامه دارد.

وی ایجاد بخش کودک با فضاسازی ویژه کودک و نوجوان را در دستور کار کتابخانه های استانها ذکر کرد و گفت: با استفاده از میز و صندلی های زیبا، رنگ آمیزی فضای کتابخانه و استقرار قفسه های کودک پسند فضای بسیار شاد و جذابی را برای حضور کودکان در کتابخانه ها ایجاد خواهیم کرد.

سادات فاطمی اظهارداشت: استان قزوین هم در این زمینه فعال شده و از مجموع 27 کتابخانه نهادی تاکنون بخش کودک در 19 کتابخانه آن دایر شده است.

جذب 60 نفر کتابدار

وی افزود: در حال حاضر پنج هزار و 300 کتابدار در کتابخانه های کشور فعالیت می کنند و امسال هم تلاش می کنیم تا زمینه جذب 60 کتابدار جدید را در این مراکز فراهم کنیم.

سادات فاطمی در خصوص مهمترین برنامه های این نهاد در سال آینده نیز گفت: مهمترین اولویت نهاد کتابخانه های عمومی کشور در چند ماه باقیمانده امسال و سال آینده تحت پوشش قرار دادن کسانی است که کتاب نمی خوانند که در این راستا با استفاده از سازمانهای مرتبط، رسانه ها و تبلیغات موثر فضاهایی را ایجاد خواهیم کرد تا کتاب به راحتی در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

این مسئول تصریح کرد: در این طرح لازم نیست برای گرفتن کتاب و مطالعه آن افراد حتما عضو کتابخانه شوند بلکه با روش های جدید کتب مورد نیاز در اختیار افراد علاقمند قرار خواهد گرفت.

وی بیشترین کتابهای مورد علاقه مخاطبان کتابخانه های عمومی را ادبیات، شعر، داستان، رمان، کتابهای روان شناسی و دینی عنوان کرد و گفت: این گرایش در کتابخانه های کشورهای دیگر نیز با همین نسبت برقرار است

وبگردی
Copyright 2007 - 2019