تماس با مدیر
شنبه, ۸ آذر , ۱۳۹۹


مقایسه قیمت بلیت هواپیما با چلوکباب

مقایسه قیمت بلیت هواپیما با چلوکباب

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی با انتقاد از دخالت دولت در قیمت گذاری بلیت هواپیما، گفت: نرخ بلیت هواپیما با قیمت یک پرس چلوکباب برابری نمی‌کند و به همین دلیل قیمت بلیت هنوز جذابیت دارد.

سید عبدالرضا موسوی در گفت‌وگو با تسنیم می گوید:‌ وقتی قیمت یک پرس چلوکباب در برخی نقاط تهران 60 تا 65 هزار تومان است، قطعا بلیت 100 هزار تومانی هنوز جذابیت دارد. بروید یک عکس از لیست قیمت رستوران‌ها بگیرید و آنرا با نرخ بلیت هواپیما مقایسه کنید. آیا قیمت بلیت یک هواپیما که یک نفر را 1000 کیلومتر ظرف یک ساعت جابجا می‌کند با یک دست چلوکباب واقعا برابری می‌کند.

وی ادامه داد: این ضعفی است که در سیستم داریم و تا زمانی که قیمت تعیین می‌شود وضعیت ایرلاین‌ها همین است. قطعا قیمت‌ها باید آزاد شود و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ نرخ بلیت باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که ایرلاین‌ها در یک سال اخیر در بخش ارتقای خدمات پروازی چه اقدامی انجام داده‌اند، گفت: مگر در بحث نرخ کاری انجام شده که ما بخواهیم در زمینه خدمات پروازی کاری انجام دهیم.

وی در واکنش به این مسئله که تیرماه سال 90 وزیر راه و شهرسازی با شرط ارتقای خدمات پروازی با افزایش 14 درصدی نرخ بلیت موافقت کرد، افزود:‌ خیر، این‌گونه نیست. سال 90 به این دلیل نرخ بلیت 14 درصد افزایش یافت که نرخ سوخت نسبت به سال 89 دو برابر شد و به 200 تومان افزایش داد. برای پوشش این افزایش قیمت 14 درصد به نرخ بلیت هواپیما اضافه کردند.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: شهریور 91 دولت دیگر ارزی در اختیار ایرلاین‌ها قرار نداد و ایرلاین‌های مجبور شدند بقیه نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنند و متحمل هزینه‌های فراوانی در این زمینه شده‌اند. به‌عنوان مثال نیاز ارز یک میلیون دلاری را با قیمت 2.5 تا 3 میلیارد تومان از بازار آزاد تامین کرده‌اند، پولی که به جیب واسطه رفته است.

موسوی افزود: وقتی قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد کل هزینه‌های ایرلاین‌ها از جمله سوخت، دستمزد، آب، برق و تلفن و تمام هزینه‌های ستادی و عملیاتی ایرلاین‌ها افزایش یافت. به‌عنوان مثال نرخ خدمات فرودگاهی افزایش یافته و سوخت ماشین‌های فرودگاهی با نرخ 700 تومان خریداری می شود.

وی با بیان این‌که شرایط به گونه‌ای است که اجازه نفس کشیدن به ایرلاین‌ها را نمی‌دهد، تصریح کرد: در حال حاضر شرکت‌ها با مشکلات دست‌ و پنجه نرم می‌کنندو منتظر آغاز بکار دولت بعدی هستند.

وی با اشاره به این‌که بر اساس برنامه پنجم باید از اول امسال نرخ بلیت هواپیما شناور می‌شد، یادآور شد: متاسفانه به این بند قانونی توجه نمی‌شود و قیمت‌ها هنوز در اختیار دولت است، اگر یک سری آزادسازی صورت گیرد هم به نفع ایرلاین‌هاست و هم مردم.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019