تماس با مدیر
شنبه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۸


معنای سیاسی ترین جمله “افسانه بایگان”

معنای سیاسی ترین جمله “افسانه بایگان”

افسانه بایگان ، هنرمند محبوبی است که هنوز هم می توان او را جزو ستاره های سینمای ایران دانست ، اما هرگز یک سیاستمدار نیست و الّا بعد از ثبت نام در انتخابات شوراها ، با گفتن یک جمله ، پشت پرده عملیات دولت برای تصاحب شورای شهر تهران را عیان نمی کرد.

 
بعد از این که بایگان به عنوان کاندیدای شورای شهر در فرمانداری تهران ثبت نام کرد ، خبرنگار خبرگزاری مهر به سراغ او رفت و پرسید که از سوی چه نهاد یا ائتلافی برای این حضور انتخاباتی اقدام کرده است؟ و این هنرپیشه سینما و تلویزیون صادقانه پاسخ داد: من از سوی دفتر نهاد ریاست‌جمهوری در انتخابات شوراها شرکت کردم. (خبرگزاری مهر – 2 اردیبشهت 92)
 
 
این پاسخ کوتاه در واقع ، بیان کننده بسیاری از مسائل است:
 
1- تا کنون چندین بار نمایندگان رسانه ها از مسوولان ارشد دولت ، حتی از شخص رئیس جمهور درباره نحوه حضور دولت درانتخابات پرسش کرده اند و هر بار پاسخ هایی با این مضمون شنیده اند که دولت ورودی در این باره ندارد!
اینک مشخص شده است که نهاد ریاست جمهوری به طور چراغ خاموش ، حتی وارد مصادیق هم شده و افرادی را برای تصاحب شورا ، وارد میدان کرده است و البته معلوم نیست چه تمهیداتی هم برای پیروزی این افراد در نظر دارند!
 
2- در این دوره از انتخابات ، بناگاه شاهد هجوم چهره های هنری ، از بازیگر گرفته تا خواننده و چهره های ورزشی از وزنه بردار تا کشتی گیر و فوتبالیست بودیم که جای شگفتی داشت اما اظهارات افسانه بایگان می تواند در تحلیل چرایی این وضعیت و پشت پرده حضور چهره های معروف ولی غیرمرتبط با مدیریت شهری ، مؤثر باشد.
 

3- این که اساساً «در کجای وظایف نهاد ریاست جمهوری ، گسیل فرد یا افراد به کاندیداتوری وجود دارد؟» ، بحث جداگانه ای است اما وقتی مشخص می شود دولتی ها برای ورود به شورای شهر ، دست به دامن افسانه بایگان هم شده اند ، معنایش قحط الرجالی است که گریبانگیر این جریان شده است و الّا چه کسی است که نداند اداره بیست و پنجمین شهر پرجمعیت دنیا که با مسائلی مانند خطر زلزله ، ترافیک ، حمل و نقل ، بودجه ، تراکم جمعیتی ، آلودگی هوا و … رو بروست کار بازیگر و کشتی گیر و خواننده و فوتبالیست نیست ، بلکه افرادی متخصص و مجرب می خواهد هر چند که دولتی ها در 8 سال اخیر ثابت کرده اند چندان به تخصص گرایی بها نمی دهند

وبگردی
Copyright 2007 - 2019