تماس با مدیر
پنج شنبه, ۷ اسفند , ۱۳۹۹


معرفی انواع مغار نجاری و سوهان چوب موجود در فروشگاه اینترنتی چوبینر

معرفی انواع مغار نجاری و سوهان چوب موجود در فروشگاه اینترنتی چوبینر

صنعت چوب از لحاظ تولید محصول تنوع بالایی دارد و برای این تنوع و گستردگی از ابزارهای مختلفی استفاده می شود. مغار و سوهان چوب جزء ابزارهای دستی مورد استفاده در کارگاه های نجاری می باشد که در مدل های مختلف تولید می شوند. در ادامه این متن قصد داریم اطلاعات کامل تری در رابطه به انواع مغار و سوهان چوب در اختیارتان قرار دهیم.

مغار نجاری

مغار نجاری یکی از ابزارهای دستی مرتبط با صنعت چوب می باشد که بیشتر در بخش هنر و ساخت لوازم دکوری و مجسمه سازی با چوب به کار می رود. لازم به ذکر است که بیشترین استفاده مغار نجاری در هنر منبت کاری و ظریف کاری می باشد و دارای تیغه های متفاوتی است. مغار نجاری در مدل های مختلفی به شرح زیر تولید می شود:

 • مغار تخت
 • مغار شفره
 • مغار گلویی
 • مغار خراطی

مغار تخت

مغار تخت یکی از مغارهای پرمصرف برای ایجاد طرح و نقش بر سطح چوب می باشد که در مدل های مختلفی به شرح زیر تولید می شود:

 1. مغار تخت گوشه دار
 2. مغار تخت ناخنی
 3. مغار تخت چاقویی

مغارهای ذکر شده از قسمت مقطع تخت می باشند فقط در سطح لبه به صورت گوشه دار، ناخنی و چاقویی تولید می شوند.

مغار شفره

مغار شفره یک نمونه دیگر از مغارهای نجاری محسوب می شود که تیغه آن به صورت حرف V تولید می شود. از لحاظ شکل کلی مغارهای شفره به صورت وی انگلیسی تولید می شوند اما در جزئیات تفاوت هایی دارند که به شرح زیر می باشد:

 1. مغار شفره جمع
 2. مغار شفره ۴۵ درجه
 3. مغار شفره باز

علاوه بر دسته بندی مغارها بر اساس مقطع می توان مغار شفره را با توجه به شکل دهان و جهت نیش مغار دسته بندی کرد که به شرح زیر می باشند:

 • مغار شفره عمود نیش: در مغار شفره عمود نیش لبه های قسمت وی شکل با نوک آن در یک راستا قرار دارند.
 • مغار شفره نیش پیش: در مدل نیش پیش نوک و انتهای قسمت وی شکل مغار رو به جلو ساخته می شود و برای قسمت های داخلی و قوس دار مناسب است.
 • مغار شفره نیش پس: در مغار شفره نیش پس، نوک و انتهای قسمت V شکل رو به عقب است و مناسب گرده و قوس های بیرونی می باشد.

مغار گلویی

مغار گلویی از مغارهای پرکاربرد در منبت کاری و ساخت لوازم چوبی می باشد که برای ایجاد باربرداری های قوس دار و اشکالی که به صورت جزیی از دایره تولید می شوند به کار میرود. سه مدل مغار گلویی وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 1. مغار گلویی: مغار گلویی دارای قوس بیشتری نسبت به مدل های این گروه می باشد و اگر یک دایره را در نظر بگیرید دقیقا نیم دایره مطابق با شکل دهانه مغار می باشد.
 2. مغار گلویی نیم باز: اگر دایره را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید دهانه مغار گلویی نیم باز برابر با یک چهارم دایره می باشد.
 3. مغار گلویی باز: شکل مغار گلویی باز شبیه یک هشتم دایره کامل می باشد.

مغار خراطی

مغار خراطی از لحاظ شکل ظاهری و کاربرد با مغارهای ظریف کاری متفاوت می باشد؛ به این صورت که طول بیشتری دارد و دستگیره بلند می باشد. علاوه بر دستگیره، تیغه مغار خراطی نیز گوشتی تر از مغار ظریف کاری است. مغار خراطی هنگام استفاده نیاز به حرکت و جا به جایی اندکی دارد و بیشتر باید زاویه آن را تغییر بدهید. لازم به ذکر است در مواردی به مغار خراطی اسکنه خراطی نیز می گویند.

قیمت مغار

لازم به ذکر است که مغار در مدل های مختلفی تولید می شود که در فروشگاه چوبینر موجود می باشند. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت مغار نجاری می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸   –   ۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶   –   ۰۹۳۵۵۰۶۹۲۶۹
Choobiner.ir

 

سوهان چوب

سوهان یک ابزار دستی محسوب می شود که دارای آج هایی در قسمت کارگیرش می باشد و برای باربرداری و فرم دهی چوب، فلز، پلاستیک و…. استفاده می گردد. البته سوهان ها در مواردی برای تیزکاری تیغ اره و ابزارهای برشی به کار می رود. سوهان چوب از لحاظ شکل آج با سوهان های فلز متفاوت می باشد و دندانه ها یا همان آج ها مختص باربرداری از سطح چوب هستند. سوهان چوب از لحاظ شکل هندسی به چند گروه مختلف به شرح زیر تقسیم می شود:

 1. سوهان گرد
 2. سوهان نیم گرد
 3. سوهان مثلثی
 4. سوهان تخت
 5. سوهان کاردی
 6. سوهان دولبه
 7. سوهان دم موشی

سوهان گرد

سوهان گرد از لحاظ شکل ظاهری به صورت یک استوانه در طول و قطرهای مختلف تولید می شود که برای هر نوع چوب با توجه به جنس و ضخامتش از سوهان گرد مخصوص به آن استفاده می کنند. معمولا برای فراخ نمودن حفره ها از سوهان گرد استفاده می گردد.

سوهان نیم گرد

سوهان نیم گرد به صورت نیم دایره تولید می شود و در طول و قطرهای مختلف برای متریال های گوناگون به کار می رود. لازم به ذکر است که سوهان نیم گرد برای باربرداری و فرم دهی سطوح قوس دار، محدب و مقعر قابل استفاده است.

سوهان سه گوش

سوهان سه گوش به سوهان مثلثی نیز معروف است و در ابعاد مختلف تولید می گردد. از سوهان سه گوش می توان برای باربردای و فرم دهی زوایا و کنج ها استفاده نمود.

سوهان تخت

سوهان تخت به صورتی تولید می شود که دارای چهار گوشه و مستطیل شکل می باشد. سوهان تخت در طول و پهنای متفاوت با قدرت باربرداری گوناگون تولید می شود و برای باربرداری و فرم دهی لبه ها قابل استفاده است.

سوهان کاردی

سوهان کاردی یک نمونه از انواع سوهان چوب می باشد که دارای یک لبه تیز همانند کارد است. سوهان کاردی برای باربرداری از نقاط خارج از دسترس و ایجاد شیارهای سطحی قابل استفاده است.

سوهان دم موشی

سوهان دم موشی در مدل های مختلف سه گوش، نیم گرد، گرد و تخت تولید می شود و به صورتی طراحی شده است که برای ظریف کاری و هنرهای چوبی قابل استفاده می باشد.

دسته سوهان

استفاده و نصب دسته سوهان برای جلوگیری از تعریق دست، هدایت و کنترل سوهان بسیار مهم می باشد. دسته سوهان از جنس پلاستیک مرغوب یا چوب تهیه می شود که در اکثر مواقع در مقابل حرارت و ضربات مقاوم است. لازم به ذکر است که دسته سوهان در مدل هایی از قبیل دسته سوهان دم موشی، گرد، تخت و…. تولید می شود.

 

قیمت سوهان چوب

لازم به ذکر است که سوهان چوب در مدل های مختلفی تولید می شود که در فروشگاه چوبینر موجود می باشند. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت انواع سوهان چوب می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸   –   ۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶   –   ۰۹۳۵۵۰۶۹۲۶۹
Choobiner.ir

 

 

 

 

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019