تماس با مدیر
شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹


مشکلات دخترانه قبل از ۲۰ سالگی

مشکلات دخترانه قبل از ۲۰ سالگی

 

این جراح و متخصص زنان و زایمان افزود: البته لازم به ذکر است که دوران عادت ماهیانه بایستی بین ۲۵-۳۵ روز از شروع خونریزی تا شروع خونریزی بعدی باشد. حال اگر این دوره زمانی کمتر از ۲۵ روز باشد با ازدست رفتن خون و کم‌خونی بیمار همراه خواهد بود که بایستی به دنبال یافتن علل آن رفت.

این عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی باروری و ناباروری ایران ادامه داد: در مقابل اگر این دوره بیش از ۳۵ روز طول بکشد ممکن است فرد مبتلا به تخمدان‌های کم‌ کار و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شده باشد.

وی ضخیم شدن اندومتر یا لایه پوشش داخلی رحم را که در درازمدت با افزایش بدخیمی و سرطان‌های رحم همراه خواهد شد را یکی دیگر از مشکلات طولانی بودن فاصله بین عادات ماهیانه دانست و به دختران نوجوان اکیدا توصیه کرد که به داشتن عادات ماهیانه منظم بسیار توجه کنند.

دکتر طاهری پناه تصریح کرد: البته در این میان و در صورت وجود اختلال، انجام سونوگرافی و آزمایشات هورمونی به تشخیص صحیح کمک می‌کنند و در صورت روشن شدن علت مشکل، راهکار درمانی مناسب تجویز می‌شود.

این جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه یکی دیگر ازمشکلات دختران زیر ۲۰ سال، دردهای حوالی شروع عادت ماهیانه است، گفت: البته درد مختصر و قابل تحمل، طبیعی بوده و نشان دهنده سلامت فرد و تخمک‌گذاری مناسب است، ولی اگر این دردها بتدریج افزایش یابند و شدیدتر شوند باید به وجود اندومتریوز مشکوک شد.

وی درباره «اندومتریوز» توضیح داد: بافت داخل رحمی به نام اندومتر از داخل رحم به لگن و اطراف رحم و تخمدان رفته و در آنجا رشد می‌کند و بتدریج باعث چسبندگی و افزایش درد می‌شود. این بیماری با انجام سونوگرافی و اقدامات تکمیلی تشخیص داده می‌شود و معمولا با درمان مهار تخمک گذاری قابل کنترل است.

این جراح و متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: به هنگام فرا رسیدن دوره قاعدگی، می‌توان با مشورت با پزشک از دارو استفاده کرد. در صورت وجود درد در هنگام عادات ماهیانه استفاده از ترکیبات بروفن و اسید مفنامیک مفید است. همچنین بانوان ما هیچ‌گاه انجام ورزش، تغییر و اصلاح نحوه غلط زندگی، رعایت بهداشت و تغذیه مناسب را از یاد نبرند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019