تماس با مدیر
چهارشنبه, ۱۸ تیر , ۱۳۹۹


متاهل هستم،شوهرم می خواهد برقصم ، اما بلد نیستم !؟

متاهل هستم،شوهرم می خواهد برقصم ، اما بلد نیستم !؟

پرسش و پاسخی به نقل از سایت نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

پرسش : متاهل هستم همسرم دوست دارد كه برقصم اما چون بلد نيستم اصرار دارد كه از سي دي هاي تصويري استفاده كنم چون سي دي به صورت زنده نيست نگاه كردن به آن براي من و همسرم چه حكمي دارد؟ بدون صدا كه امكان ندارد .گوش كردن به صداي موسيقي و ترانه هاي آن گناه است؟گناه كبيره؟

اگر نتوانستم خواسته شوهرم را بخاطر مانع مذهب برآورده كنم ،چه راه حلي پيشنهاد مي كنيد كه من آن را جايگزين كنم؟
من خودم تا حدود 99 درصد نوارهاي موسيقي كه همسرم در دوران مجردي به آن علاقه داشته است را از او جدا كردم و فكر مي كنم خواسته بيجايي شوهرم از من ندارد.
چه بسا اينكه چون جوان است شايد دوباره به آن موسيقي هاو نوارهاي غير مجاز و تحريك كننده برگردد.


پاسخ : از نظر آيت الله فاضل لنکراني، رقص به طور کلي منشأ فساد است و بايد ترک شود و حضور در جلسه رقص و يا تماشاي آن از طريق سي دي و مانند آن نيز جايز نيست و بايد توجه کنيد که اطاعت کردن زن از شوهر در مواردي لازم است که معصيت و نافرماني خدا نباشد بنابراين اگر شوهر زن خود را به کار حرامي امر کند اطاعت از او جايز نيست. اهتمام شما به رعايت احکام شرعي و حدود الهي تحسين برانگيز و در خور ستايش و تقدير است.

از اين که توانسته ايد با ظرافت و هوشمندي همسر خود را از نوارهاي مبتذل موسيقي جدا کنيد شايستگي خود را به عنوان يک زن مسلمان و متعهد و همسري دلسوز به اثبات رسانيده ايد و اين کار شما نيز جاي تقدير و تشکر دارد و ما به سهم خود از اين تلاش ارزشمند شما تقدير و تشکر مي کنيم و اميدواريم که بتوانيد با رفتارهاي سنجيده و برنامه هاي صحيح در ادامه اين مسؤوليت نيز موفق باشيد و زندگي مشترک خود را از هر آلودگي پاک و بستر زندگي را براي رشد و شکوفايي خود و همسرتان و همچنين فرزندانتان مهيا کنيد.

همان طور که تاکنون تجربه کرده ايد به خوبي فهميده ايد که با نفوذ در شخصيت افراد مي توان رفتار آنها را تغيير داد و مسير زندگي آنها را به سوي رفتارهاي مطلوب سوق داد. البته انجام چنين کار مهمي مستلزم پشتکار، مقاومت، دلسرد نشدن و استفاده از راهکارهاي صحيح و مؤثر است. براي تأثيرگذاري روي افراد و يا تغيير رفتار آنها در مرحله اول نياز به اعتماد سازي و ايجاد رابطه عاطفي بسيار قوي مي باشد بعد از اين که اين ارتباط عاطفي ايجاد شد به کارگيري راهکارهاي مناسب، از اين رو ما ابتدا يک سلسله راهکارهايي براي ايجاد اعتماد و استحکام رابطه عاطفي ارائه مي دهيم و سپس راهکارهايي براي تغيير رفتار، البته بايد توجه داشته باشيد که صرف جايگزين کردن ابزارها مشکل را حل نمي کند بلکه بايد تفکر و بينش و سپس باورهاي افراد را تغيير داد آنگاه تغيير رفتار به سهولت رخ خواهد داد. با توجه به اين که حکم شرعي و پاسخ آن از نظر فقهي براساس ديدگاه مرجع تقليد آيت الله فاضل مشخص شد توجه شما را به راهکارهاي زير جلب مي کنيم:

1. احترام به همسرتان را هم در مقابل ديگران و هم در زندگي خصوصي سرلوحه کارتان قرار دهيد.

2. همواره ارتباط عاطفي خود را با همسرتان حفظ کنيد و تا آنجايي که برايتان مقدور است در اين ارتباط احساس همدلي، صميميت و دلسوزي خود را نسبت به او ابراز کنيد.

3. هميشه قبل از ورود همسرتان به منزل خود را بياراييد و با پوشيدن لباس هاي زيبا و نضيف و آرايش مورد علاقه او خود را آرايش کنيد و در مقابل او ظاهر شويد.

4. در بدو ورود او به منزل درب منزل را خود به روي او باز کنيد.

5. هنگام خارج شدن از خانه او را تا دم درب منزل همراهي کنيد.

6. در نظافت منزل و آراستن آن و همچنين دکراسيون خانه آنگونه عمل کنيد که او دوست دارد.

7. در تهيه غذا سعي کنيد غذاهاي باب طبع او را طبخ کنيد.

8. هنگام گرفتاري، بيماري و درگيري با مشکلات با او همدردي کنيد.

9. هيچگاه خواسته هايي فوق توان او از او طلب نکنيد.

10. از ميهمانان او خوب پذيرايي کنيد. راهکارهاي فوق به خاطر جلب نظر او و اعتماد سازي او نسبت به شما است.

وقتي اعتماد او را کاملا به خود جلب کرديد راهکارهاي زير را عملي سازيد.

– هيچگاه از مردي در مقابل او تعريف نکنيد.

– روابط خانوادگي خودتان را با خانواده هايي که از نظر مذهبي از استحکام خوبي برخوردارند و در عين حال داراي نشاط روحي و اخلاقي خوبي نيز هستند گسترش دهيد.

– از ارتباط با دوستان ناباب و خانواده هايي که مسائل شرعي را رعايت نمي کنند اجتناب کنيد.

– گهگاهي به او پيشنهاد کنيد که هنگام شهادت ائمه(ع) يا اعياد مذهبي به مراسم عزاداري يا مراسم وعظ و دعا شرکت کنيد. اگر در اين قسمت مقاومت مي کند اصرار نکنيد مي توانيد از نوارهاي قرآن، دعا و نوارهاي مداحي در منزل استفاده کنيد.

– به مسأله نماز فوق العاده اهميت بدهيد و سعي کنيد در اول وقت نماز بخوانيد.

– سعي کنيد او را با رساله و احکام شرعي آشنا کنيد.

– کتاب هاي مذهبي به ويژه کتاب هاي اخلاقي تهيه کنيد و نکات جالب و سازنده آن را براي او بازگو کنيد.

– کتاب هاي داستان آموزنده اي که بيانگر سرنوشت شوم افراد گناهکار است تهيه و گهگاهي با هم مطالعه کنيد.
توجه داشته باشيد که راهکارهاي فوق را بايد به تدريج و با ظرافتي خاص به کار گيريد. بخش اول بيشتر براي ايجاد اعتماد و راهکارهاي قسمت دوم براي ايجاد تغيير در افکار، سلايق، باورها و کلا مسير زندگي اوست. اگر بتوانيد با پشتکار مسير زندگي او را به سوي معنويت سوق دهيد به تدريج تمايلات او نيز تغيير خواهد کرد و از شما درخواست انجام کار حرام نمي کند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019