تماس با مدیر
جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹


همه چیز درباره لیزر و خداحافظی با موهای زائد

همه چیز درباره لیزر و خداحافظی با موهای زائد

یکی از بزرگترین دغدغه های هر خانمی موهای زائد بدن است. البته این دغدغه می تواند برای آقایان نیز وجود داشته باشد. از قدیم الایام، روش های مختلفی برای مواجهه با این مشکل استفاده شده است. از بند انداختن و تراشیدن گرفته تا استفاده از کرم های موبر و اپیلاسیون و در چندسال اخیر، استفاده از انواع دستگاه های لیزر.

بسیاری از روش های موجود برای رفع موهای زائد، موقتی هستند و داشتن عوارضی مانند حساسیت، رشد موهای زیر پوستی و یا درد شدید حین رفع موهای زائد، مشکل اساسی این روش ها بوده است. اما تکنولوژی لیزر بسیاری از این دردسرها را برطرف کرده است. امروزه می توانید طی چند جلسه لیزر، از موهای زائد بدن خود خلاص شوید و دیگر سراغ روش هایی همچون تراشیدن و بند انداختن نروید.

لیزر موهای زائد چگونه موها را از بین می برد؟

نور لیزر یک نوع انرژی متمرکز بوده و این قابلیت را دارد که از پوست عبور کرده و دقیقا سراغ ریشه مو برود. انرژی لیزر توسط پیاز مو جذب شده و منجر به گرم شدن آن می شود. این گرما باعث آسیب به فولیکول مو و در نتیجه عدم رشد مجدد مو می گردد.

اما این انرژی، در یک جلسه قادر به از بین بردن تمامی فولیکول های مو نیست. احتمالا بپرسید چرا؟ در واقع فولیکول های مو دارای چرخه رشد سه مرحله ای هستند و لیزر فقط در یکی از این مراحل که فاز فعال نامیده می شود، می تواند فولیکول های مو را از بین ببرد. در نتیجه لیزر موهای زائد در چندین جلسه انجام می گیرد تا موهایی که به ترتیب وارد فاز فعال رشد خود می شوند، تحت تاثیر انرژی لیزر قرار گرفته و از بین بروند. مدت زمانی که طول می کشد تا فولیکول های مو از فاز استراحت وارد فاز فعال شوند به عوامل مختلفی بستگی دارد و می تواند در هر فرد متفاوت باشد.

البته در نظر داشته باشید که روش لیزر، باعث حذف صد در صدی موهای زائد نمی شود. موهایی که مجددا رشد می کنند، بسیار نازک تر و ضعیف تر از قبل خواهند بود.

بین جلسات لیزر موهای زائد چقدر باید فاصله وجود داشته باشد؟

بطور کلی می توان گفت که جلسات لیزر با فواصل حدود یک تا دو ماه از هم انجام می شوند. بسیار مهم است که حدود ۶ تا ۹ جلسه به طور منظم لیزر کنید تا از لیزر موهای زائد نتیجه خوبی بگیرید. این مسئله به دلیل مراحل رشد و استراحت موها است. همانطور که گفتیم، همه ی فولیکول های مو در یک زمان فعال نیستند و فاصله بین جلسات برای فعال شدن سایر فولیکول هایی که در فاز استراحت به سر می برند، ضروری است.

برای رفع موهای زائد با لیزر چه شرایطی نیاز است ؟

درست است که لیزر یکی از بی خطر ترین روش های موجود برای رفع موهای زائد می باشد، اما قبل از شروع این درمان، داشتن یک سری شرایط لازم است. شرایط لیزر موهای زائد به جنس و رنگ پوست، رنگ مو و دستگاه لیزر بستگی دارد. بهترین فرد برای لیزر موهای زائد، کسی است که پوست روشن با موهای تیره دارد.

لیزر موهای زائد برای افراد زیر مناسب نیست:

 • خانم هایی که باردارند یا در دوران شیردهی هستند و یا قصد بارداری دارند، گزینه مناسبی برای لیزر نیستند. دلیل اصلی این مسئله این است که مطالعاتی در زمینه بی خطر بودن روش لیزر بر روی این افراد انجام نشده است و در نتیجه هیچ پزشکی به این دسته از افراد، انجام لیزر موهای زائد را پیشنهاد نمی کند.
 • کسانی که موهای بلوند، خاکستری، سفید و در کل موهای روشن دارند، به احتمال بسیار زیاد، از لیزر جواب نخواهند گرفت.
 • اگر حساسیت پوستی نسبت به نور داشته باشید، طبیعتا نباید این درمان را انجام دهید.
 • اگر پوست تان را زیادی برنزه کرده باشید، احتمالا روش لیزر برای شما مناسب نخواهد بود.
 • افرادی که به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار دارند.
 • اگر در طول ۱ سال گذشته از داروهایی مانند ایزوترتینویین یا همان راکوتان استفاده کرده باشید، نباید لیزر کنید.
 • خانم هایی که مشکلات هورمونی دارند یا دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، قبل از انجام هر روش رفع موهای زائد، بهتر است ابتدا به درمان مشکلات هورمونی خود بپردازند. در غیر اینصورت لیزر موهای زائد بی نتیجه خواهد بود.
 • اگر مشکلات قلبی-عروقی یا بیماری های پوستی دارید و یا دچار عفونت و تبخال هستید، این روش به شما توصیه نخواهد شد.

آیا لیزر موهای زائد دارای عوارض است؟

لیزر موهای زائد عوارض زیادی ندارد. مخصوصا اگر توصیه های پزشک را کاملا رعایت کنید و درمان خود را در مراکز مجاز، با دستگاه های معتبر و پرسنل آموزش دیده انجام دهید.

احساس سوزش و درد ناچیز در طی روند درمان طبیعی بوده ولی بسیاری از افراد هم از ترس درد لیزر، سراغ این روش نمی روند. اما پیشرفت دستگاه های لیزر و تعبیه سیستم های خنک کننده پیشرفته بر روی آنها، باعث شده است تا فرد حین درمان با لیزر، فقط کمی گزش یا سوزن سوزن شدن پوست را احساس کند.

لیزر موهای زائد می تواند عوارضی مانند قرمزی شبیه به آفتاب سوختگی داشته باشد که عادی بوده و معمولا بایستی تا دو روز کاملا برطرف شود. به طور کلی، احتمال بروز عوارض زیر پس از لیزر موهای زائد وجود دارد:

 • در صورتی که تکنسین، دستگاه را به درستی تنظیم نکند و انرژی زیادی به پوست شما بتاباند، احتمال سوختگی و ایجاد تاول بر روی پوست وجود دارد.
 • اگر هندپیس دستگاه ضدعفونی نشده باشد، این احتمال وجود دارد که بیماری های واگیردار مانند زگیل به شما سرایت کند.
 • در برخی افراد احتمال تغییر رنگ پوست یا اصطلاحاً هایپرپیگمنتیشن و یا هایپوپیگمنتیشن وجود دارد.
 • در برخی افراد، لیزر ممکن است باعث افزایش تعداد موها شود.

نکته اصلی در مورد این عوارض این است که، با مشاوره مناسب و انتخاب صحیح پزشک و تیم مجرب، از این عوارض می توان پیشگیری نمود. چرا که پزشکان قادر هستند بسیاری از این موارد را قبل از شروع جلسات لیزر پیش بینی نمایند. پس صرفا به خاطر هزینه پایین انجام لیزر در برخی مراکز غیرمجاز، سلامتی خود را به خطر نیاندازید.

بعد از لیزر موهای زائد چه مراقبت هایی لازم است؟

همانطور که توضیح دادیم، لیزر موهای زائد می تواند دارای عوارضی باشد که با مشاوره قبل از لیزر و مراقبت های بعد از آن، قابل پیشگیری هستند. بهتر است بعد از جلسات لیزر، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تا چند روز از عطر و اسپری های ضد عرق استفاده نکنید تا دچار حساسیت نشوید.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید تا درد و قرمزی پس از لیزر را کاهش دهید.
 • بهتر است تا چند روز پس از لیزر از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • استفاده از کرم های ضد آفتاب با spf بالا را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

چرا باید موهای زائد را لیزر کرد؟

لیزر موهای زائد جزء روش های امن و بسیار کاربردی برای حذف موهای زائد به شمار می رود. این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است. هزینه این روش نسبت به نتیجه ای که حاصل می شود بسیار مناسب بوده و باعث ایجاد موهای زیر پوستی نمی شود. این روش بسیار دقیق است و آسیبی به پوست شما وارد نمی کند.

آی پی ال با لیزر چه تفاوت هایی دارد؟

هر دوی این روش ها در پزشکی زیبایی کاربردهای مخصوص به خود را دارند. این دو روش در نوع عملکرد و مزایا با هم شباهت هایی دارند که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم.

نکته اول: اصول و قاعده کاری لیزر و آی پی ال بسیار شبیه به یکدیگر است. یعنی هر دو روش از انرژی نور برای حرارت دادن به ریشه موهای زائد استفاده می کنند. این انرژی فولیکول را گرم می کند و باعث آسیب به آن می شود. فولیکول های جدید در هر دو روش دوباره جایگزین فولیکول های آسیب دیده می شوند، به همین خاطر است که اشاره می شود روش های حذف موهای زائد اثر دائمی ندارند و باعث حذف صد در صدی موها نمی شوند.

نکته دوم: درمان با آی پی ال و لیزر هر دو در کلینیک ها و مطب پزشکان آموزش دیده قابل انجام است. هر دو روش برای رسیدن به نتیجه ای عالی نیازمند چندین جلسه درمان هستند و بین جلسات فاصله ای برای رشد مجدد موها و موثر بودن درمان در نظر گرفته می شود. برای جلسه بعدی هر دو روش، باید موهای رشد کرده با تیغ تراشیده شوند و در بین جلسات نیز از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید باید خودداری شود.

نکته سوم: روش های آی پی ال و لیزر، درمان هایی بدون درد در نظر گرفته می شوند. البته این میزان درد می تواند برای هر فرد متفاوت باشد، چون آستانه درد هر فرد با فرد دیگری متفاوت است.

نکته چهارم: هر دو روش، بدون دوره استراحت و نقاهت هستند. شما پس از درمان موهای زائد خود می توانید کارهای روزمره خود را انجام دهید.

نکته پنجم: هر دو روش برای حذف موهای زائد تمامی قسمت های بدن قابل استفاده اند.

منبع: زیبانوس

وبگردی
Copyright 2007 - 2019