تماس با مدیر
دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹


لادن طباطبايي در میان مردم زلزله زده + تصاویر

لادن طباطبايي در میان مردم زلزله زده + تصاویر

لادن طباطبايي كه از سه‌شنبه گذشته در مناطق زلزله‌زده آذربايجان حضور دارد، اصالتا اهل تبريز است؛ او در راه بازگشت از روستاهاي زلزله‌زده  مي‌گويد: پيگيري‌هايم از طريق تلفن، آرام و قرار را از من گرفته بود.

 دو روز اولي كه در تهران بودم هر كاري كردم از طريق تلفن دلم آرام نمي‌گرفت تا اينكه شخصا تصميم گرفتم به تنهايي به ميان آنها بروم.
اين بازيگر كه اين روزها سريال «راز پنهان» را روي آنتن شبكه اول دارد، حال و هواي مناطق زلزله‌زده را اينگونه براي خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا روايت مي‌كند: برايم جالب بود از زماني كه وارد تبريز شدم كوچه به كوچه و محله به محله ستاد مردمي برقرار است و دائم مردم در حال جمع‌آوري موارد مورد نياز براي زلزله‌زدگان هستند. مرتب ماشين‌هايي را مي‌ديدم كه داخل آنها پر از مواد غذايي و مابقي وسايل بود.
وي حضور مردمي در مناطق زلزله‌زده‌ي آذربايجان شرقي را چشم‌گير توصيف مي‌كند و مي‌افزايد: از روزي كه وارد تبريز و مناطق زلزله شدم، واقعا حضور چشم‌گير مردمي را كه دائما در حال جمع‌آوري كمك‌هاي اوليه هستند به چشم ديدم و مي‌خواهم بگويم مردم حضور خيلي خيلي خوب و چشم‌گيري دارند.
اين بازيگر از وضعيت مناطق زلزله‌زده مي‌گويد: در اهر اكثر بناها هنوز سر پا هستند، اما وقتي با دقت به آنها نگاه مي‌كنيم مي بينيم تَرَك‌هاي طولاني دارند كه طبيعتا مردم از ورود به خانه‌هايشان مي‌ترسند و ترجيح مي‌دهند با هر گونه سختي در چادرها بمانند.
لادن طباطبايي در ادامه‌ي صحبت‌هايش به نيازهاي مردم زلزله‌زده‌ي آذربايجان شرقي اشاره مي‌كند و مي‌گويد:‌ چهارشنبه ـ 25 مرداد ماه ـ كه چادر به چادر به ميان زلزله‌زدگان رفتيم متوجه شدم كه بهترين حالت اين است كه ما به سراغ هر چادر برويم و ببينيم چه چيزي مورد نيازشان است؛ چرا كه پخش وسايل، يك‌دست نيست و نيازها متفاوت است؛ به عنوان مثال در يك روستا از همان روز اول چادر و مواد غذايي و همه چيز به افراد داده شده بود، اما در جاهايي كه ما سر زديم، ديديم كه تازه به آنها چادر داده بودند و هنوز هيچ چيز ديگر نداشتند.
وي اضافه مي‌كند: قبل از اينكه به مناطق زلزله‌زده بياييم، فكر مي‌كرديم بيشتر نيازشان مواد غذايي است اما زماني كه از نزديك آنها را ديديم متوجه شديم كه در جاهايي به وسايل بهداشتي مثل دوش‌هاي سيار‌، توالت‌هاي سيار و… نياز دارند. در كل رسيدگي‌ها خوب است فقط كمي در مناطق كه جاده‌ها دورتر و صعب‌العبور و خاكي است، به دليل بسته بودن راه ديرتر رسيدگي شده است.
طباطبايي در ادامه‌ي در پاسخ به اينكه حضور شما و هنرمندان ديگر چقدر به زلزله‌زدگان دلگرمي مي‌داد؟ مي‌گويد: روز گذشته كه چادر به چادر به ميان آنها رفتيم، اغلب آنها باورشان نمي‌شد و مي‌گفتند خيلي برايمان ارزش دارد كه اين همه راه را از تهران به اينجا آمديد در حالي كه هنوز هم پس لرزه‌ها وجود دارند و مدام تكرار مي‌شوند؛ به عنوان مثال شب گذشته ساعت 10 و 30 دقيقه پس لرزه شديدي در تبريز داشتيم كه به اندازه هفت الي هشت ثانيه احساس شد.
اين بازيگر سينما و تلويزيون در ادامه صحبت‌هايش بار ديگر به نياز زلزله‌زدگان به وسايل بهداشتي اشاره و اظهار مي‌كند: در اينجا مردم شديدا نياز به توالت‌ها و دوش‌هاي سيار براي استحمام دارند و بهتر است كه هرچه زودتر تهيه شوند؛ چرا كه نمي‌توان اين همه جمعيت را به تبريز منتقل كرد.
 همچنين يكي ديگر از نيازهاي مهم اين مردم در حال حاضر فنس‌هاي حفاظتي جهت جلوگيري از ورود حيوانات وحشي است؛ چرا كه در چادر هيچ محدوده‌ي شخصي وجود ندارد و به خاطر باز بودن محوطه‌ها، امكان ورود حيوانات وحشي وجود دارد. تعداد كودكان در اين مناطق زياد است و نياز شديدي به پوشاك به ويژه كفش دارند؛ همه تلاششان را مي‌كنند تا نيازهايشان را برآورده كنند.
اين بازيگر در پايان صحبت‌هايش درباره‌ي حضور ديگر هنرمندان در مناطق زلزله‌زده مي‌گويد: من در حال حاضر با گروه سينمايي در ارتباط هستم و آنها هم در تلاشند تا مسائل مورد نياز مردم را تهيه كنند و به اينجا بيايند كه احتمالا به همراه گروه، چندين هنرمند هم بيايند.
در حال حاضر بازيگر ديگري همراه من نيست و من ب

خصا به اينجا آمدم اطلاع ندارم كه كدام هنرمند ديگري آمده‌ است فقط روز گذشته يك گروه از سوي صدا و سيما آمدند و يك فيلمبرداري كوتاهي از ما كردند. به هر حال اميدوارم قبل از فصل پاييز ساخت و سازها در مناطق زلزله زده شروع شود تا اين عزيزان هرچه زودتر اسكان پيدا كنند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019