تماس با مدیر
دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹


كاهش سن بلوغ در نوجوانان ايراني

كاهش سن بلوغ در نوجوانان ايراني

حسن موسوي چلك در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به كاهش سن بلوغ در نوجوانان ايراني اظهار كرد: سن بلوغ به دليل تغييراتي كه در حوزه بهداشت، تغذيه و اطلاعات رخ داده كاهش يافته است. در كنار اين موضوع ميانگين سن ازدواج در ايران هم افزايش يافته و كوچكترين تاثير اين موضوع طولاني شدن حد فاصل بين بلوغ جنسي و ارضاي طبيعي غريزه جنسي از طريق ازدواج است.

وي افزود: دوران بلوغ اگر به درستي مديريت نشود تهديدهايي را براي كودكان، نوجوانان و خانواده‌هايشان به دنبال دارد. مديريت يعني پدر و مادر اطلاعات درست در اين ‌زمينه را در اختيار كودكان و نوجوانان قرار دهند تا به خودشناسي كودكان و نوجوانان و تعامل درست آنان با ديگران كمك مي‌كنند.

به گفته رييس انجمن مددكاران دوران بلوغ در زمان حاضر با گذشته بسيار متفاوت است و والدين نبايد كودكي و نوجواني فرزندانشان را با كودكي و نوجواني خود برابر بدانند. اين دوران مراقبت‌ها، حمايت‌ها و هدايت‌هاي خاص خودش را مي‌طلبد.

موسوي همچنين با بيان اينكه تاخير در مراقبت‌ها و دادن اطلاعات به كودكان و نوجوانان تنش‌زا است، به ايسنا گفت: از يك سو نداشتن اطلاعات براي كودكان و نوجوانان نگران كننده است زيرا در هنگام مواجه با علائم بلوغ اطلاعاتي راجع به آن ندارند و از سوي ديگر گرفتن اطلاعات از ديگران سبب مخفي‌كاري شده و زمينه سوء استفاده را براي ديگران فراهم مي‌كند.

به گفته وي دوران بلوغ اگر درست مديريت نشود مي‌تواند به بي‌قيدي منجر شود.

رييس انجمن مددكاران ادامه داد: پدر و مادرها براي هدايت فرزندانشان بايد اطلاعات خود را به روز كنند و در مقابل با فرزندانشان منطقي‌تر و صميمي‌تر باشند. مدرسه رسانه‌ها و ساير محيط‌هاي اجتماعي هم با دادن اطلاعات درست كمك مي‌كنند.

موسوي با بيان اينكه دوران بلوغ نيز يك مرحله از رشد است، اظهار كرد: اگر اين دوران به خوبي سپري شود، آينده بهتري براي فرد رقم مي‌خورد. نبايد اين دوران را آنقدر آسان تلقي كرد كه سبب بروز آسيب اجتماعي در جامعه شود و نه آنقدر سخت گرفت كه استرس و نگراني به دنبال داشته باشد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019