تماس با مدیر
سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۷


قیمت «سیانور» و «قرص برنج» در ناصرخسرو!!!

قیمت «سیانور» و «قرص برنج» در ناصرخسرو!!!

سلامت نیوز: نیازمندی های جراید را ورق بزنید، می بینید كه می توانید حدود قیمت شیر مرغ تا جان آدمیزاد، برای فروش و رهن و اجاره به صورت نقد و اقساط با تسهیلات ویژه را به دست آورید. كار سختی نیست. حالا اگر صفحات اصلی روزنامه ها را ورق بزنید در صفحه حوادث با قیمت ارزان جان آدمیزاد روبه رو می شوید. به این تیترها توجه كنید؛
كامران باقری، لنكرانی وزیر بهداشت وقت: كاهش آمارخودكشی و ثبت سالانه70هزار مورد سرطان (سه سال پیش – منبع: سلامت نیوز)
احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی: آمار خودكشی در كشور دو برابر قتل است (دو سال پیش – منبع: سلامت نیوز)
احمد حاجبی، رییس اداره سلامت وزارت بهداشت: سازمان پزشكی قانونی آمار خودكشی را به وزارت بهداشت نمی دهد (223 روز پیش – منبع: خبرگزاری فارس)
هر روز 5/10 نفر در كشور خودكشی می كنند (25 مرداد 90 – منبع: روزنامه «شرق»)
آمار خودكشی در زنان بیش از مردان است (63 روز پیش – منبع: سایت «تابناك»)
همان قدر كه از این دست اظهارنظر ها خوانده و شنیده می شود اخباری چون فردی – مردی، زنی – سیانور خورد و مُرد! یا قرص برنج خورد و مُرد! به وفور شنیده و خوانده می شود. خودكشی این روزها حسابی میسر است. انواع و اقسام هم دارد. آمار سازمان پزشكی قانونی در سال گذشته حكایت از آن دارد كه روزانه حدود 10 نفر در ایران خودكشی می كنند و بررسی های آماری نشان می دهد كه در یك سال، از هر صدهزار نفر حدود شش نفر خودكشی كرده اند. «احمد شجاعی»، رییس سازمان پزشكی قانونی كشور این آمار را در نشست خبری سال گذشته اش حوالی مردادماه اعلام كرد. آمار خودكشی در ایران در شش ماه پایانی سال گذشته همچنان اعلام نشده اما آمار خودكشی در سه ماهه نخست سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/9درصد افزایش داشت. در سه ماهه نخست سال گذشته 952 نفر در كشور خودكشی كرده اند كه از این میان 274 نفر زن و 678 نفر مرد بوده اند. حالا به آمار خودكشی در سال های 88 و 89 توجه كنید؛ در سال 88، سه هزار و 122 خودكشی و در سال 89، سه هزار و 649 خودكشی گزارش شده است. خودكشی در سال 89 نسبت به سال 88 افزایش 17درصدی داشته است، 4/9درصد هم در سال 90، حالا محاسبه كنید افزایش آمار خودكشی را در سه ماه اول سال 91؟! به قول «فروید»، در خشم، آدم ها آرزو دارند كسی را بكشند یا به عامل ناكامی آسیب برسانند و اگر نتوانند خودشان را می كشند. از سوی دیگر یكی از عواملی كه به خودكشی كمك می كند در دسترس بودن موادی است كه این امر را تسهیل می كند. به غیر از طناب در دسترس ترین مواد برای خودكشی سیانور و قرص برنج است.

خیابان «ناصر خسرو» در مسیر شمال به جنوب
زمزمه دارو، دارو، چنان در هم می پیچد كه نمی دانی به سمت كدام صدا باید برگردی. كور عصاكشی برای اموات مردم دعا می كند. پیرمردی «چایی» داد می زند. زندگی در مفهوم خرید و فروش جاری است. اما كسی می تواند حدس بزند قرصی، گردی برای خودكشی در حال جابه جا شدن و دادوستد است؟ مرد میانسالی در حال نوشیدن چای است. به سراغش می روم و می گویم: «دنبال قرصی می گردم كه همه چیز را تمام كنم، سیانور، قرص برنج…» نشانی دیگری می دهد: «از آن آقا بپرس كه تی شرت سفید به تن دارد.» به سراغ مرد جوانی می روم…
– سلام! دنبال سیانور می گردم.
برای چه كاری؟
– برای خودم! می خوام خودكشی كنم! داری؟
نداریم!
– چیز دیگه ای نداری؟
نیست، گیر نمیاد، اینجا سیانور اصل بهت نمی دن!
– چی می دن؟
آشغال!
– اون نشد، قرص برنج، نشد سم گراز…
سیانور می خوای باید 300هزار تومن بدی، نمی دی كه …
– واسه چند گرم؟
یه ذره اش، نیم گرم. 300 هزار بده…
– الان آنقدر پول ندارم، اگر بخوام پیدات كنم همین جا می تونم پیدات كنم؟
آره، بیا جلوی همین كبابی.

بازار قاچاق دارو چنین جوانانی را تا به حال به خود ندیده بود كه انگار شغل آبا و اجدادی شان شده باشد؛ به سراغ پسری جوان تر از فروشنده قبلی می روم…
– دنبال سیانور می گردم، داری؟
چند بهت قیمت دادن؟
– از 300 هزار تومن تا 100 هزار تومن
سیانور هم داریم.
– چند؟
چه مدلی می خوای؟ چقدر پول می خوای بدی؟
– معطلی نداشته باشه دیگه، درد نكشم.
واسه خودت می خوای؟
– نه واسه پشت سریم می خوام! واسه خودم می خوام دیگه!
یه قرص وكیوم شده گِرد ِ. اون هم باهات 120 هزار تومن حساب می كنم.
– كجاییه؟
پشتش چیزی ننوشته، اما خارجیه. ایرانی اش هم هست كپسول، مرگ موش قاطی می كنن باهاش…
– مطمئنه؟
آره، اون هم فقط یه نفر داره كه شیمیایی فروشِ.
– مغازه داره؟
آره، مطمئنه توی وكیومِ. اصل و تضمینی ِ. اما به یه شرط بهت می دم؛ دنبال دردسر نمی گردیم.
– چه دردسری؟
فردا خدایی نكرده یكی بیاد دنبال ما كه از اینجا و از من گرفتی.
– مگه میان؟
اون دیگه دست خداست. آدمیزاده دیگه می خوره وقت مردن ازش بپرسن چی خوردی، چی نخوردی، از كجا خریدی و گرفتی خلاصه بیان دنبال ما.
– نه، خیالت راحت. تنها زندگی می كنم… نمی دونستم قیمت ها این طوریه وگرنه دنبال طناب می گشتم.
چقدر می خوای پول بدی؟
– 30 هزار تومن
تا 70-60هزار تومن می تونم برات جور كنم
– یه دوری بزنم… میام پیشت

دوباره چشمم روشن شد به جوانی. همین كه می بیند با چند نفر در مسیر پیاده روی شمالی در حال گپ و گفت درباره سیانور و قرص برنج هستم به سراغم می آید.
قرص شو می خوای یا پودرشو؟
– قرص.
پودر كه بهتره، می ریزی روی غذا می خوری یك، دو، سه… تموم.
– گرمی چند؟
50 هزار تومن. واسه چی می خوای؟
– برای خودم.
آخه چرا؟
– بگذریم…
بیا توی كوچه بهت بدم…
– نه گرون می گی…
این همه راه هست، چرا می خوای این كار رو بكنی؟ من نمیارم واست.
– تو نمیاری، بالاتر كه واسم میارن…
برو شیشه بكش، مغزت باز شه، بی خیال خودكشی شی!

نزدیك مسجد پیرمردی نشسته روی صندلی. به هر حال هرچه باشد دود از كنده بلند می شود كه شاید اگر دنبال اصل جنس سیانور بودم، مطمئن باشد. به سراغش می روم.
– از بالا آمار سیانور گرفتم قیمت های پرت دادن، نفهمیدم چی باید بگیرم… سیانور اصل گیر نمیاد قربونت. كپسول خالی بر می دارن چیزهای دیگه می دن جای سیانور
– می كشه؟
نه! قرص برنج هست بهتره.
– چند؟
دونه ای 30هزار تومن.
– می كشه؟
آره.

«امیل دوركیم» در اثر معروف خود به نام «خودكشی» آن را پدیده ای اجتماعی تعریف می كند و می نویسد: «خودكشی عبارت است از هرنوع مرگی كه نتیجه مستقیم یا غیرمستقیم كردار منفی یا مثبت خود قربانی است كه باید چنان نتیجه ای به بار آورد.» در ایران سال ها طول كشید تا مسوولان در قبال آسیب های اجتماعی از «انكار» دست بكشند. اما موضع «انكار» به اعلام نكردن آمار خودكشی بدل شده است. به گواه تحقیق جامعه شناسان، در ایران انگیزه خودكشی در گروه های ناموسی، اختلافات خانوادگی، تحصیل و ازدواج، شكست و ناامیدی، فقر و تنگدستی، بر ملا شدن حقایق و اسرار، استرس ها و فشارهای لحظه ای روحی و روانی، تنهایی، عشق و تمایلات شدید عاطفی و اعتیاد به موادمخدر و الكل، تقسیم بندی شده است. اینها همه مولفه های یك سوی تساوی است. در سوی دیگر انگار تنها چیزی كه ارزان شده است، جان آدمی است. مواد لازم برای خودكشی در تهران همیشه در دسترس است.


وبگردی
Copyright 2007 - 2017