تماس با مدیر
یکشنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۷


فکسوفنادین چیست و موارد مصرف آن کدام است؟

فکسوفنادین چیست و موارد مصرف آن کدام است؟

موارد مصرف فکسوفنادین‌

فکسوفنادین
فکسوفنادین‌ (Fexofenadine) یک‌ آنتی‌ هیستامین‌ طولانی‌ اثر رایج‌ برای‌ درمان‌ علایم‌ گوناگون‌ عطسه ‌، خارش‌ و قرمزی‌ چشم‌، آبریزش‌ بینی‌ و کهیر و همچنین درمان حساسیت‌ فصلی‌ است‌. این دارو برای جلوگیری از علایم ناشی از حساسیت، مانند تب یونجه و کهیر هم به کار برده می‌شود. این دارو در دوزهای ۶۰ ۱۸۰ و ۲۲۰ میلی‌گرمی موجود است. قرص فکسوفنادین یک آنتی‌هیستامین سداتیو است (به این معنی که مصرف آن شما را خواب‌آلود نمی‌کند)

روش مصرف داروی فکسوفنادین

کسوفنادین‌ معمولا روزی‌ دوبار به همراه غذا یا بدون‌ آن مصرف می‌شود. برای‌ آنکه‌ مصرف‌ دارو را فراموش‌ نکنید بهتر است‌ هر روز سر ساعت‌ معینی‌ آن‌ را بخورید. اگر یک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کردید، به‌ مجردی‌ که‌ به‌ یاد آورید، مصرفش‌ کنید. البته‌ اگر تقریبا موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌ و به‌ برنامه‌ دارویی‌ معمولتان‌ بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

مصرف این دارو برای بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۱۲ سال ۶۰ میلی‌گرم خوراکی ۲ بار در روز یا ۱۸۰ میلی‌گرم خوراکی یک بار در روز می‌باشد. همچنین کودکان ۱۱- ۲ سال ۳۰ میلی‌گرم خوراکی ۲ بار در روز و کودکان ۶ ماه تا ۲ سال ۱۵ میلی‌گرم خوراکی ۲ بار در روز مصرف نمایند.

عوارض قرص فکسوفنادین

هر دارویی عوارض جانبی دارد اگرچه بیشتر مردم هرگز این دچار این عوارض نمی‌شوند اما به هر حال آگاهی از آن‌ها قبل از مصرف هر دارویی لازم و ضروری است. برخی از عوارض این دارو عبارتند از:

  • خشکی شدید دهان
  • سر درد و سرگیجه
  • خواب آلودگی
  • ضربان قلب نامنظم (آریتمی قلب) یا تپش قلب شدید
  • تشویش و بی‌قراری
  • خستگی
  • سوء هاضمه

برای آشنایی بیشتر با عوارض این دارو به لینک زیر مراجعه کنید.

عوارض مصرف قرص فکسوفنادین (تلفست)

موارد احتیاطی داروی فکسوفنادین

– در صورتیکه باردار هستید و یا کودک شیرخوار دارید قبل از استفاده از این دارو پزشک را مطلع سازید.
– در صورت سابقه‌ یا ابتلا به‌ مشکلات‌ کلیوی‌ ، سابقه‌ یا ابتلا به‌ پرفشاری‌ خون‌، بیماری‌ قند، بیماری‌های‌ قلبی‌ یا پرکاری‌ تیروئید موارد را به اطلاع پزشک معالج برسانید.
– در حین مصرف این دارو از مصرف الکل ، داروهای خواب یا آرامبخش‌ها اجتناب کنید؛ این‌ها اثرات تخدیری فکسوفنادین را افزایش می‌دهند.
– در صورت بروز خواب‌آلودگی بیمار باید از انجام کارهای خطرناک که نیاز به هوشیاری کامل دارد (مثل رانندگی) اجتناب نماید.
– فکسوفنادین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط فکسوفنادین فاسد می‌شود)
– بیمار نباید دوز بیشتری از مقدار توصیه شده مصرف نماید.

گروه سلامت ستاره

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017