تماس با مدیر
سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۳۹۷


عکس از انگشت پتروس فداکار واقعی

عکس از انگشت پتروس فداکار واقعی

پتروس فداکار

 

همه شما داستان “پتروس فداکار” را شنیده‌اید. پسرکی که با انگشت خود سوراخ سد را گرفت و مانع خرابی آن شد. اما این داستان از کجا می‌آید؟این داستان یکی از داستان‌های مشهور ادبیات کودکان است. قدیمی ترین منبعی که ما یافتیم یک داستان فرانسوی مربوط به سال 1796–1852 بود. در بسیاری از نوشته‌های اولیه این پسر نامی نداشته و نام‌های متفاوتی به آن داده شده. یکی از این نامها پیتر بوده که از همه بیشتر شبیه پتروس است. مثلاً این شعر در سال 1873 سروده شده است.
داستانی که منبع تحقیقات عده زیادی قرار گرفته “هانس برینکر” و نویسنده آن یک امریکایی است که هیچگاه هلند را ندیده اما درباره این کشور افسانه‌هایی نوشته که برخی از آنها بسیار مشهور شدند. بخشی از این کتاب ماجرای پسری بنام هانس است که به “پسرک ناجی هلند” مشهور شده است. شاید اشکال کار این باشد که در این کتاب از قول قهرمان داستان ذکر شده که داستان واقعی است و در هلند همه آن را می‌دانند! داستانی که یک نویسنده “هلند ندیده” نوشته بود آنقدر معروف شد که توریست ها برای دیدن سدی که هانس نجات داده روانه هلند شدند. اما هلندی‌ها چنین سدی نداشتند و اغلب آنها داستان را هم نشنیده بودند. تا عاقبت کتاب از انگلیسی به هلندی ترجمه شد و برای جلب توریست مجسمه هانس نیز در سال 1950 ساخته شد.
Hans_Brinker_Madurodam2
متخصصانی از خود هلند موفق شده‌اند که به روش‌های تخصصی افسانه بودن این داستان را نشان دهند. مشخص نیست این داستان چگونه وارد کتاب درسی ما شده است.


وبگردی
Copyright 2007 - 2017