تماس با مدیر
جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹


علت نامگذاری خیابان جردن

علت نامگذاری خیابان جردن

علت نامگذاری خیابان جردن!
دکتر ساموئل مارتین جردن (به انگلیسی: Samuel M. Jordan) از سال 1889تا سال 1940ریاست کالج آمریکایی تهران (دبیرستان البرز) را به عهده داشت. او بانی و سازنده دبیرستان البرز و مدرسه دخترانه آمریکایی تهران است.

جردن در سال 1871میلادی در نزدیکی شهر یورک در پنسیلوانیا بدنیا آمد. پس از تحصیل در دبستان و دبیرستان در سال 1895میلادی از کالج لافایت درجه B.A (لیسانس) گرفت. در سال 1898درجه استادی علوم الهی (ام.ا) از دانشگاه پرینستون را دریافت کرد. در سال 1918کالج لافایت او را با درجه D.D (دکتر در حکمت و فلسفه) شناخت و در سال 1935میلادی از کالج واشنگتن و جفرسون بدرجه دکترای حقوق نائل شد.

دکتر جردن در سال 1898میلادی (1278 خورشیدی) به ایران آمد و یک سال بعد ریاست مدرسه را به عهده گرفت .در سال 1913میلادی (1292 خورشیدی) با راه‌اندازی کلاس‌های باقیمانده دوره دوازده ساله دبیرستان تکمیل گردید. در سال 1918میلادی (1297 خورشیدی) اولین ساختمان شبانه‌روزی که در آن زمان، مک کورمیک‌ هال (Maccormick Hall) نامیده می‌شد و یک ساختمان دیگر پایان یافت.

 به پاس خدمات فرهنگی وی در کالج البرز، دو مدال و نشان به او عطا کرد:

·  در سال 1300هجری خورشیدی، وی یک قطعه نشان و مدال درجه دوم علمی

·  بار دیگر در سال 1319هجری خورشیدی، وی و خانمش به دریافت نشان درجه یک علمی دیگر مفتخر شدند.

دکتر جردن، در سال 1319هجری خورشیدی از ایران رفت.

دکتر جردن پس از بازگشت به آمریکا، در سال 1323هجری خورشیدی، دوباره به ایران آمد و مورد استقبال شاگردان و مریدانش قرار گرفت. او ایران را وطن دوم خود می ‌نامید و همواره از آن به نیکی یاد می‌کرد. وی در سال 1323هجری خورشیدی، در 81سالگى در آمریكا در گذشت.

در سال 1326هجری خورشیدی، مراسمی به یاد او و برای بزرگداشت او در تالار دبیرستان البرز برگزار شد و نیم تنه سنگی وی را که استاد ابوالحسن صدیقی تراشیده بود، در کنار در ورودی آن نصب کردند. این پیکره بعدا به کتابخانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتقل گردید.

بزرگراه آفریقا در شمال تهران، در زمان رژیم گذشته، به یادبود وی خیابان جردن نام گرفته بود، نامی که هنوز هم بطور غیر رسمی کاربرد دارد.

کتابی به نام “روش دکتر جردن” به قلم شکرالله ناصر در دیماه 1323در تهران منتشر شده که در آن به شیوه کار وی و اداره دبیرستان پرداخته است.

از خاطرات و کلمات دکتر جردن

“من میلیونر هستم زیرا هزارها فرزند دارم که هر کدام برای من، برای ایران و برای دنیا میلیونها ارزش دارند.”

“بچه‏ها مملكت شما سابقه? درخشانى داشته است. بازگشت به آن روزگار درخشش بستگى به همت و شجاعت و كوشش شما دارد. امیدوارم حرف من در گوش و قلب شما باشد و براى ملت و كشورتان مفید واقع شوید.”

برای دروغ ده شاهی کفاره تعیین کرده بود.

اگر در جیب کسی سیگار پیدا میشد یک تومان جریمه داشت.

اگر از دانش‏آموزى سئوالى مى‏كرد و او بلد نبود، مى‏گفت: “كلّه به ‏كار، كدو كنار.”

میگفت ” سیگار لوله بی مصرفی است که یک سر آن آتش و سر دیگر آن احمقی است

وبگردی
Copyright 2007 - 2019