تماس با مدیر
جمعه, ۱ تیر , ۱۳۹۷


سلاح جدید کماندوهای ایرانی +عکس

سلاح جدید کماندوهای ایرانی +عکس

مسلسل‌های دستی کوچک که قابلیت تحرک بالایی را برای نفرات حمل‌کننده به ارمغان می‌آورند از جمله سلاح‌های مهم و حیاتی برای نیروهای کاماندویی و ویژه می‌باشند.

اخیرا نیروهای مسلح کشورمان و نیروهای ویژه حزب‌الله لبنان اقدام به استفاده از نوع جدیدی از این نوع آتشبارهای کوچک دستی نموده‌اند.
مسلسل‌های کوچک، عموما با کالیبر 9 میلیمتری و با یک دسته که خشاب مسلسل را نیز درون خود جا داده است از جمله سلاح‌های مهم و مورد استفاده نیروهای ویژه هستند. این مسلسل‌ها به دلیل سبکی و کوچکی قابلیت تحرکم و مانور بالایی را برای نیروهای ویژه فراهم می‌سازند، این مسلسل‌ها به راحتی به صداخفه‌کن مجهز می‌شوند و قابلیت انجام عملیات ویژه مخفیانه مانند نفوذ به قرارگاه‌ها و پادگان‌های دشمن و یا عبور بی‌سروصدا از ایست‌های بازرسی را فراهم می‌آورند.
در دوران حکومت شاهنشاهی با توجه به ارتباط دوستانه رژیم شاه با رژیم صهیونیستی مسلسل‌های اسرائیلی یوزی برای استفاده نیروهای تکاور دریایی ارتش خریداری گردید. مسلسل یوزی در دست رزمندگان ایرانی و در طول سال‌های جنگ خوش درخشید و بارها در عملیات‌های متحورانه نفوذ به خاک عراق که جهت انهدام سایت‌های راداری یا آسیب زدن به خطوط نفتی انجام می‌شد، تکاوران تیپ 65 و 55 نیروی مخصوص ارتش و یا تکاوران دریایی را همراهی نمود.
پس از جنگ و در سال‌های اخیر فرماندهی نیروهای ویژه ارتش با مطالعه جنگ افزارهای به روز جهان یک جایگزین توانمند برای یوزی قدیمی و بعضا پر اشکال انتخاب کرد. بنا بر شواهد موجود مسلسل جدید نیروهای ایرانی مسلسل مدل Z-84 می‌باشد که مصدر طراحی آن به صنایع اسلحه‌سازی اسپانیا بر می‌گردد. Z-84 ازجمله مسلسل‌های دستی کوچک معروف جهان می‌باشد که علی رغم کارایی بالا به دلیل مسائل سیاسی هرگز در اسپانیا به تولید انبوه نرسید.
صنایع دفاع کشورمان با بدست آورد نمونه‌هایی از این سلاح اقدام به بهینه‌سازی و تولید انبوه آن نموده‌اند و این سلاح به کرات در دست نیروهای ویژه ایرانی مشاهده گردیده است. از جمله ویژگی های Z-84 می توان به نواخت بالای تیر آن و همچنین مقاومت بالای آن در برابر فرو رفتن در آب اشاره نمود که این مسلسل کالیبر9 را به یک گزینه ایده‌آل برای نیروهای ویژه دریایی تبدیل می‌کند.
 از جمله ماموریت‌های نیروهای ویژه دریایی می‌توان نزدیک شدن به ناوهای جنگی دشمن با استفاده از زیردریایی‌های کوچک و سپس حمله به کشتی و از بین بردن خدمه آن اشاره نمود که در چنین ماموریتی Z-84 یک سلاح ارزشمند برای کماندوهای ایرانی خواهد بود.
امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017