تماس با مدیر
یکشنبه, ۱۵ تیر , ۱۳۹۹


زیپ کی و چگونه اختراع شد؟

زیپ کی و چگونه اختراع شد؟

برای نقل داستان زیپ ناچاریم به سال های ۱۸۹۰ ـ عهد کفش های ساق بلند بنددار ـ بازگردیم. این کفش ها به انگشتان چابک، قلاب و سگک و صبر فراوان برای باز و بسته کردن نیاز داشت.

در همین دوره مردم به نام «واتیکام جادسن» می زیست. از قضا جادسن مرد شکیبایی نبود و پوشیدن کفش که گاه پانزده دقیقه وقت می گرفت، اصلاً با خلق و خوی او جور در نمی آمد.

جادسن برای یافتن بند کفش بهتری دست به کار شد و بالاخره به چیزی رسید که خودش ان را «باز و بسته کن قلاب شوندة کفش» نامید. این وسیله که در سال ۱۸۹۳ ابداع شد، متشکل از دو زنجیر نازک فلزی بود که با کشیدن یک سگک ما بین آن ها در هم قلاب می شد.

تنها اشکال اختراع جادسن این بود که خوب کار نمی کرد و اغلب اوقات خود به خود گیر می کرد، یا باز می شد، یا جمع می گردید. پس جای تعجب نیست اگر این بند کفش چندان مورد توجه مردم قرار نگرفت؛ بیشتر افراد همان کفش های بندی قدیم خودشان را ترجیح می دادند.

جادسن دلسرد شد، اما دست برنداشت. او اعتقاد راسخ داشت که سرانجام اختراعش چیزی بسیار با ارزش از کار درخواهد آمد.

در سال ۱۸۹۶ جادسن با شخص دیگری به نام سرهنگ «لویس واکر» همکاری کرد و همین واکر بود که فکر استفاده از این نوع بند در انواع و اقسام چیزها چیزها ـ نه تنها در کفش ـ به خاطرش رسید.

تا سال ۱۹۱۰ جادسن بند تازه اصلاح شده ای طرح کرد که سی ـ کوریتی نام داشت و به بهای ۳۵ سنت فروخته می شد.. این سی ـ کوریتی به درد کفش نمی خورد، بلکه در شلوار آقایان و دامن خانم ها کار گذاشته می شد.

با گذشت سال ها، اختراع جادسن به تدریج مورد استقبال قرار گرفت. برای استفاده از این وسیله، همواره کاربردهای تازه ای پیدا می شد. تنها چیزی که این اختراع کم داشت، اسمی خوب و همه پسند بود.

از قضا روزی تاجری به دیدن کارخانه جادسن رفت. جادسن به او نشان داد که وسیله اختراعش چگونه کار می کند. تاجر با استفاده از یکی از تکیه کلام های همگانی آن دوره گفت: «خدای من، اینکه زیپر است!»
از آن روز به بعد اختراع کوچک جادسن صاحب نام شد و این نام همان است که خوب می دانید، «زیپ

وبگردی
Copyright 2007 - 2019