تماس با مدیر
چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹


روحانی ای که به جنازه شاه نماز خواند ! + عکس

روحانی ای که به جنازه شاه نماز خواند ! + عکس

به گزارش فرهنگ به نقل از شیعه آنلاین، حجة الإسلام سید «طالب الرفاعی» یکی از بنیانگزاران اصلی حزب الدعوه اسلامی عراق روز جمعه 14-9-2012 مهمان برنامه “اضاءات” در شبکه العربیه بود.

 

وی که چندین سال است از سیاست دور شده و در حاشیه به سر می برد، در این برنامه گفت: من بر جنازه شاه ایران نماز خواندم و پشیمان نیستم.شاه انسان مسلمانی بود و نماز خواندن بر جنازه مسلمان هیچ گونه اشکال شرعی ندارد!
«طالب الرفاعی» در اشاره به مواضعی که در آن زمان در مخالفت با عملکرد وی از سوی رسانه های جمهوری اسلامی گرفته شده بود گفت: من کار اشتباه یا خلاف شرعی انجام ندادم و شاه تا زمان فوت انسانی مسلمان بود، در ضمن خود آیت الله خمینی فتوایی دارد مبنی بر اینکه نماز خواندن بر جنازه مسلمان حتی اگر گناهکار هم باشد اشکالی ندارد.
تلاش العربیه به ایجاد شکاف
گفتنی است این اولین باری نیست که شبکه العربیه که از سوی رژیم وهابی آل سعود حمایت و پشتیبانی مالی می شود، از روحانیون مختلف شیعه دعوت می کند و با مطرح کردن سوالات متفاوت و جهت داری، تلاش می کند اولا نشان دهد میان علما و مراجع تقلید در سراسر جهان تشیع اختلاف وجود دارد و دوما سعی دارد شیعیان عرب را علیه جمهوری اسلامی ایران برانگیزد و تحریک کند.
شبکه العربیه همواره تلاش کرده با دعوت کردن از چنین افراد و چهره هایی، نشان دهد که شیعیان در سراسر جهان متحد نیستند بلکه میان آنان شکاف عمیقی وجود دارد. چهره هایی که همواره از سوی العربیه برای دستیابی به این هدف بکار گرفته می شوند، یا روحانیون غیر سرشناس هستند و یا افرادی هستند که در گذشته مطرح بوده اند اما به دلیل برخی اشتباهات و یا رفتارهایی غلطی که مرتکب شده اند، به مرور زمان به حاشیه رانده شده اند و دیگر از مقبولیت و محبوبیت برخوردار نیستند.
مخالفت با اسلام سیاسی
«طالب الرفاعی» در ادامه این برنامه ضمن ابراز مخالفت با اسلام سیاسی که در حال حاضر در برخی از کشورهای منطقه به قدرت رسیده، گفت: اسلام سیاسی باعث شده که گروه های اسلامی که روزگاری هدف اصلی آنها ارشاد و آگاه سازی جامعه بود، امروزه همچون انسان تشنه ای که به دنبال آب می گردند، کاملا شیفته رسیدن به قدرت شده اند.
الرفاعی در ادامه افزود: با اینکه بنده از بنیانگذاران اصلی حزب الدعوه عراق هستم، اما اکنون به عملکرد این حزب و آزمندی برخی از اعضای آن برای مسلط شدن و رسیده به اریکه قدرت اعتراض دارم. من در سن 20 سالگی مبارزه را در کنار محمد باقر صدر آغاز کردم و به نظر من مهمترین عامل و انگیزه برای تاسیس گروه های اسلامی در آن زمان واکنشی بود که این احزاب در برابر احزاب کمونیستی در کشورهای اسلامی از خود نشان می دادند.
وی همچنین گفت: در گفتمان اسلام سیاسی رابطه ای ناگسستنی میان اسلام سیاسی شیعی و اسلام سیاسی سنی وجود دارد و حزب الدعوه از نظر ساختار سیاسی تحت تاثیر مستقیم اخوان المسلمین بوده است.
وی در رابطه با همسویی این احزاب در گذشته گفت: این دو حزب تا قبل از اینکه به قدرت برسند رابطه ای بسیار نزدیک داشتند، تا جایی که اخوان المسلمین عراق به من پیشنهاد رهبری حزب اسلامی عراق دادند.
مراجع عرب و مراجع فارس
سید «محمد الرفاعی» سپس به تغییراتی که در دیدگاه های مذهب تشیعه در طی تاریخ به وجود آمده اشاره کرد و گفت: متاسفانه مرجعیت شیعه به طور انحصاری زیر سلطه فارس ها در آمده و از زمان آیت الله کاشف الغطاء تاکنون مراجع همه مراجع فارس بوده اند. با اینکه مراجع عرب وجود داشته اند که از نظر علمی از سطح بالاتری برخوردار بودند اما دخالت “بازار” و عامل کمک های مالی دولت های ایران، مذهب تشیع را به مذهبی انحصاری تبدیل کرده است. من امیدوارم این مذهب روزی از این حالت خارج شود.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019