تماس با مدیر
جمعه, ۲۷ مهر , ۱۳۹۷


ركوردهای جاودانه اسكار، پیر 84 ساله، شكسته می‌شوند؟!

ركوردهای جاودانه اسكار، پیر 84 ساله، شكسته می‌شوند؟!

هشتادوچهارمین مراسم سالانه اعطای جوایز اسكار 64 روز دیگر در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد. اما یك پرسش از هم‌اكنون ذهن علاقه‌مندان سینما را به خود مشغول كرده است؛‌ «آیا ركوردهای ثبت شده توسط بزرگان تاریخ سینما امسال شكسته خواهند شد؟»
جوایز اسكار كه می‌توان آن را مهم‌ترین و یكی از پربیننده‌ترین مراسم اعطای جایزه فیلم در جهان دانست، طی هشت دهه برگزاری همواره مورد توجه علاقه‌مندان سینما بوده است؛ تا جاییكه اكنون معروف‌ترین جایزه سینمایی دنیا محسوب می‌شود.
اولین مراسم اعطای جوایز اسكار روز ‌16 می ‌1929 در هتل «روزولت» هالیوود برگزار شد تا برترین‌های سال‌های 1927 و ‌1928 برای فعالیت‌های چشم‌گیر در سینما مورد تقدیر قرار بگیرند. از آن زمان تاكنون برخی بازیگران، فیلم‌ها و كارگردانان به دلایل مختلف نام خود را در تاریخجه جوایز اسكار جاودانه ساخته‌اند و جالب اینكه هنوز این ركوردها دست نیافتنی هستند.
در زیر نگاهی به ركوردهای جاودانه جوایز اسكار طی 83 دوره برگزاری آن می‌اندازیم؛ ركوردهایی كه شاید نتوان امیدی داشت كه در این دوره نیز شكسته شوند.

*** تاكنون پیرترین كارگردانی كه موفق به كسب جایزه اسكار شده است، «كلینت ایست‌وود»، كارگردان سرشناس آمریكایی است كه سال ‌2004 در سن ‌74 سالگی موفق شد برای فیلم «دختر میلیون دلاری» جایزه اسكار را دریافت كند. پس از او، «رومن پولانسكی» قرار دارد كه سال ‌2002 در سن ‌69 سالگی توانست برای فیلم «پیانیست» این جایزه ارزشمند را به‌دست آورد. «جورج كوكور»، «مارتین اسكورسیزی» و «جان فورد» دیگر ركوردداران این عرصه هستند.

***
در سوی مقابل، جوان‌ترین كارگردان برنده اسكار «نورمن تاروگ» است كه در سال ‌1930 درحالی‌كه تنها ‌32 سال داشت، برای فیلم «Skippy» توانست برنده اسكار نام بگیرد كه تا به‌امروز نیز ركورد او پابر‌جا مانده است. پس از او، «لویس میلستون» قرار دارد كه سال ‌1927 در سن ‌33 سالگی برای فیلم «دو شاهزاده عرب» توانست این جایزه را كسب كند.

***
ركورد پیرترین بازیگر مرد برنده اسكار، متعلق به «هنری فوندا» است كه سال 1981 در سن ‌76 سالگی برای فیلم «در بركه طلایی» موفق به كسب اسكار شد. «جان وین»، بازیگر مطرح هالیوود نیز كه در سن ‌62 سالگی برای فیلم «شهامت» جایزه اسكار گرفت، رتبه دوم را در اختیار دارد. «پل نیومن»، «جك نیكلسون»، «پیتر فینچ» و «آنتونی هاپكینز» دیگر ركوردداران این عرصه هستند.

***
ركورد جوان‌ترین بازیگر مرد برنده اسكار، در اختیار «آدرین برودی» است كه سال 2002 برای فیلم «پیانیست» توانست جایزه اسكار را در سن ‌29 سالگی كسب كند. «مارلون براندو» و «نیكلاس كیج» نیز در این فهرست حضور دارند.

***
پیرترین برنده جایزه افتخاری اسكار هم «مارینا لوی» است كه در سال ‌1990 در سن ‌85 سالگی این جایزه را كسب كرد. «چارلی چاپلین»، كمدین بزرگ سینما هم سال ‌1889 در سن ‌82 سالگی توانسته بود اسكار افتخاری را به‌دست آورد.
ركوردهای جاودانه در 83 سال برگزاری جوایز اسكار، تنها به پیرترین و جوان‌ترین‌ها محدود نمی‌شود. بازیگران و كارگردانانی كه با تداوم درخشش خود توانسته‌اند بیش از یك دهه پای ثابت كسب نامزدی و حتی جوایز اسكار شوند، در ذهن علاقه‌مندان به سینما باقی خواهند ماند.

*** نمونه بارز این بازیگران، «مریل استریپ» است كه دو سال پیش با فیلم «تردید» توانست برای پانزدهمین‌بار نامزد بهترین بازیگر زن شود و ركوردی بی‌نظیر را به ثبت برساند. او طی این سال‌ها، دو بار در سال‌های ‌1979 (بازیگر مكمل زن) و ‌1982 (نقش اول) جایزه اسكار را كسب كرده است.

***
در میان بازیگران مرد نیز «جك نیلكسون» با ‌12 بار نامزدی، ركورددار بی‌رقیب است. از این تعداد نامزدی، او دو بار اسكار بهترین بازیگر نقش اول (‌1997 و 1975) و یكبار اسكار نقش مكمل مرد (‌1983) را دریافت كرد.

*** از دیگر ركوردداران جوایز اسكار، می‌توان از «جیسون روبردز» نام برد كه در سال ‌1977 اولین بازیگری نام گرفت كه طی دو سال متوالی، (‌1977 و ‌1976) جایزه اسكار بهترین نقش مكمل مرد را كسب كرد كه البته این ركورد همچنان در اختیار اوست.

*** ركورد بیشترین تعداد جوایز اسكار كه تاكنون به یك فیلم تعلق گرفته، برای اولین‌بار «بن هور» در سال ‌1959 به‌دست آورد كه توانست ‌11 جایزه اسكار را كسب كند. این ركورد در سال ‌1997، توسط فیلم «تایتانیك» و در سال ‌2003 توسط «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» تكرار شد.

***
بیشترین تعداد نامزدی یك فیلم در بخش‌های مختلف جوایز اسكار، ‌مربوط به سال ‌1950 است كه فیلم «همه‌چیز درباره ایو» توانست در ‌14 بخش نامزد جوایز اسكار شود. این ركورد را «تایتانیك» در سال ‌1997 تكرار كرد و پس از آن هم «ماجرای عجیب بنجامین باتن» در ‌13 رشته نامزد جوایز شد.

***
فیلم «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» ركورد بی‌نظیر دیگری نیز در اختیار دارد. این فیلم در سال ‌2003 در تمامی ‌11 بخشی كه نامزد جوایز اسكار شده بود، ‌جوایز را به‌دست آورد و تاكنون ركورد آن شكسته نشده است.

*** اولین و تنها بازیگری كه توانست هم‌زمان در یك سال در دو بخش بهترین بازیگر نقش اول و نقش مكمل نامزد شود، «باری فیتزجرالد» بود كه در سال 1944 برای «Going My Way» توانست این افتخار را كسب كند. هرچند او تنها در بخش بهترین بازیگر نقش مكمل مرد جایزه اسكار را كسب كرد.

*** اولین فیلم‌سازی كه توانست طی دو سال متوالی،‌ جایزه اسكار بهترین كارگردانی را كسب كند، «‌جان فورد» بود كه در سال ‌1940 برای «خوشه‌های خشم» و در سال 1941 برای «دره من چه سبز بود» اسكار بهترین كارگردانی را كسب كرد. البته «جان مالكویویچ» در سال‌های ‌1949 و ‌1950 این ركورد را تكرار كرد.

*** در میان تمامی كارگردانانی كه كسب اسكار را تجربه كرده‌اند، «فدریكو فلینی»، كارگردان بلندآوازه ایتالیایی توانست چهاربار جایزه اسكار بهترین فیلم غیرانگلیسی را كسب كند و از این حیث همچنان ركورددار است. وی در سال‌های ‌1956 برای «جاده»، ‌1957 برای «شب‌های كابیریا»، ‌1963 برای «هشت‌ونیم» و در سال ‌1974 برای «آماركورد» چهار اسكار بهترین فیلم غیرانگلیسی را برای سینمای ایتالیا به‌همراه آورد.
با وجود گذشت ‌83 سال از برگزاری جوایز اسكار، این رویداد سینمایی همچنان جذاب‌ترین مراسم اعطای جوایز فیلم در جهان است كه میلیون‌ها بیننده هرساله انتظار آن را می‌كشند. باید تا 26 فوریه منتظر ماند تا برندگان هشتادوچهارمین دوره‌ این جوایز مشخص شوند؛ هرچند به‌نظر نمی‌رسد ركوردهای به‌جای مانده از ادوار قبل، تا سال‌ها شكسته شوند.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017